Honiara Genel Bilgiler / Rehber

Solomon Adalarının başkenti olan Honiara, Guadalcanal adasının üzerinde bulunur. İkinci Dünya Savaşı sonrası eski başkent Tulagi'nin yerini almak için inşa edilmiştir. Honiara, 1952 senesinde Soloman Adaları'nın başkenti olmuştur.

Honiara ile İlgili

Honiara Nasıl Gidilir?

THY'nin direkt uçuşu bulunmamaktadır. Air Pacific, Solomon Airlines, Pacific Blue ile aktarmalı olarak gidilebilmektedir. Türkiye'den giderken en rahat Endonezya ya da Singapur üzerinden aktarma yapabilirsiniz.

Honiara Ne Zaman Gidilir?

Kuru sezonu Mayıs ve Kasım ayları arasıdır. Temmuz sonrası hafif esintiler başlar ve deniz sıcaklığı ılık hale gelir. Festivalleri kaçırmak istemiyorsanız en doğru zamanlama Haziran - Ağustos arasıdır.

Honiara Nerede Kalınır?

 • Hostel:

Solomon City Motel

 • Otel:

Honiara Hotel, Pacific Casino Hotel, Ritaleven Inn

Honiara Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Asya ve Avrupa yemekleri birarada servis edilir ve yemekler lezzetlidir. Honiara'daki iki Çin lokantası hayli popülerdir. Masaya servis yöntemi uygulanır. Alkollü içkiler, bira ve şarap bulunur. Tapyoka pudingi ve Taro kökü ve taro yaprakları tadılması gereken lezzetlerdendir. Turizmde yeni populerleşen bir şehir olduğundan çok sayıda restoran bulunmamaktadır. Dünya mutfaklarını genelde otellerin içerisindeki restoranlarda bulabilirsiniz.

Honiara Alışveriş / Ne Alınır?

Sedef ürünleri, baston, oyma ve kakma tahta işleri, bakır resimler, deniz salyangozu kabukları, bambu flütler ve geleneksel müzik aletleri satın alınabilecek yerel ürünlerdir. Fildişi oymalar, deniz kabuğu kakmalar da gözden kaçırılmaması gereken ürünlerdir. Honiara'da gümrüksüz alışveriş mağazaları da bulunur. Çok sayıda yerel ürünü tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. Alışveriş mekanları Pazartesi-Cuma günleri arası 08:00-17:00, Cumartesi günleri ise 08:00-12:00 saatleri arasında açıktır.

Honiara Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Şehirde birkaç bar ve dans kulübü vardır. Bunların dışında oldukça sakin bir şehirdir. Ayrıca birkaç tane de otel barı bulunmaktadır. Müzik dinleyip dans edebileceğiniz kulüp sayısı sınırlıdır. Bir kısım kulüplerin içerisinde dart ve bilardo bulunur. Genel olarak Honiara oldukça sakin bir şehirdir.

Honiara Festival / Fuar

Haziran’dan Ağustos’a kadar tatil ve festival zamanıdır. Çok sayıda festival mevcuttur. Bunlardan en önemlisi Haziran ve Temmuz aylarında Kraliçe 2. Elizabeth'in doğum gününü kutladıkları festival ve 7 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarıdır. Yılın bu dönemleri geleneksel dansları seyretmek için en ideal zamandır. Bunların yanı sıra halk genellikle savaş, av, doğal dünya ve ekin hasadını kutlamaktadır.

Honiara Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Haziran’dan Ağustos’a kadar tatil ve festival zamanıdır. Ülkenin dokuz şehrinin yedisi yılın bu zamanında yıllık tatilini yapar.

Honiara Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Denizde fazla açılmamakta yarar vardır. Güçlü Okyanus akıntıları zor anlar yaşamanıza neden olabilir. Bahşiş vermek yerine teşekkür etmek ve glümsemek daha makbuldür. Çünkü ada halkı bahşiş aldığında, veren kişiye geri ödemesi gereken bir mecburiyet olarak görmektedir. Pazarlık etmek de uzak durulması gereken bir davranıştır. Çünkü ada halkı bir malı değerinde sattıklarını ve kimseyi kandırmadıklarına inanmaktadırlar. Bu nedenle söyledikleri fiyatlar genelde son fiyatlardır. Tabii ki istisnalar vardır.

Honiara Nüfus

49.907

Honiara İklim / Hava Durumu

Tropikal muson iklimi görülen Honiara’da, aralık ayından nisan ayının sonlarına kadar şiddetli muson yağmurları görülmektedir. Bu dönemde kasırgalar da oluşabilmektedir. Mayıs başından aralık sonuna kadar kuru bir mevsim hüküm sürer. En çok yağış alan ay Mart, en ılıman ay Ocak'tır. Gündüzleri ortalama sıcaklık gölgede 27 ile 31 derece arasında değişirken, geceleri sıcaklık 19 derece civarında seyretmektedir. Yılın ikinci yarısında hafif esintiler ve ılık deniz suyu iklimi daha yaşanır kılar.

Honiara Ne Yapılır?

Solomon adalarının bu güzel kentinde gündüzleri tarihi ve turistik yerleri gezmenin yanı sıra çeşitli su sporları ve balık avlama aktivitelerine katılabilirsiniz. Scuba dalışı yaparak mercan resiflerini ve yüzlerce gemi enkazını görebilirsiniz. Teknik dalışçılar için de ada, dünyadaki en iyi yerlerden birisidir. Su sıcaklıkları açısından dünyadaki en ılık su sıcaklığı olan yerlerdendir ve görüş netliği 30 metre kadardır. Ülkede 4.500 bitki ve 230 orkide çeşidi bulunduğundan, botanik bahçeleri gezilmeye değerdir. Müzeler ve çin mahallesi gezilebilirsiniz. .Ayrıca 2.dünya savaşının izlerini halen taşıyan yerlerinde gezilmesi tavsiye edilir Şehir ünlü Guadalcanal savaşının dehşetini yansıtır.

Honiara Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 26oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa