Hurghada Plajları, Dalış Noktaları ve Su Sporları


 

Hurgada gittikçe popülerleşen bir şehir olmasını büyük ölçüde Kızıldeniz’e ve sapsarı kumsallarına borçlu diyebiliriz. Şehirdeki en önemli turistik atraksiyonların başında şehrin plajları, dalış noktaları ve çeşitli su sporları geliyor. Deniz-kum-güneş üçlüsünün yanında huzur arayanlar için de eğlence arayanlar için de şehirde birçok plaj seçeneği buluyor. Hurgada plajları, saf incecik kumlar ve sığ sular ile çocuklu aileler için de oldukça uygun. Kızıldeniz’i derinliklerine kadar keşfetmek isteyen dalış tutkunları için görülebilecek sualtı canlı yaşamının maksimum seviyelerde olduğu birçok resif bölgesinin yanında ilgi çekici batıklar da bulunuyor. Heyecan arayan spor aşıklarına yönelik ise şehrin birçok plajında farklı su sporu şirketlerine rastlamak mümkündür.

Giftun Adası şehrin en popüler turizm noktaları arasında. Masalsı plajının yanında muhteşem sualtı canlılığıyla da ön planda olan ada da bu canlılığa şahit olmak için gözlük kullanmanıza bile gerek yok. Bembeyaz kumlar ve berrak sular çıplak gözle bile birçok balığı görmenizi sağlıyor. Ada kıyısını çevreleyen mercan kayalıkları da dalış yapmanızı gerektirmeden keşfedebileceğiniz güzellikler arasında ancak eğer yapabiliyorsanız adanın 1986 yılından beri özel kurallar ile korunan derinliklerini mutlaka keşfetmelisiniz. Straits of Gubal (Mısır Gubal Boğazı), Kızıldeniz ile Sina Yarımadası’nın batısı arasında bulunan dar bir su şerididir. Hurgada’dan kolayca ulaşım sağlanabilen bu alan ülkenin en büyük dalış yerlerinden biridir. Ürkütücü güzellikteki kocaman mercan tepeleri ve Mısır’ın en ünlü sualtı enkazlarından The Thistlegorm isimli yük gemisi, Mısır Gubal Boğazı’nın en popüler noktalarındandır. Abu Nuhas Shipwreck Sites, Hurgada’nın 65 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 5 gemi enkazına ev sahipliği yapan bölge bol balık ve mercan yaşamı ile muhteşem bir manzara sunuyor. Bu enkazlardan en meşhuru ve en eskilerinden biri 1869 yılında batan İngiliz kargo gemisi Carnatic’tir. 1981 senesinde batan Yunan gemisi Chrisoula K. ve 1978’deki Alman asıllı Kimon M. de ev görevi gördükleri farklı balık türleri ile mutlaka görülmeliler. Carless Resifi, Hurgada’nın 14 kilometre kuzeydoğusunda Shaab Umm Qamar ve Giftun adası arasında bulunuyor. Resifte dev moray yılan balıklarını, beyaz uç resifi köpekbalıklarını görme şansınız var. Ayrıca 12 metre derinde iki düden bulunuyor. Eğer biraz tedirgin veya acemiyseniz, Gota Abu Ramada ilk dalışınız için doğru adres olacaktır. Şehrin en popüler dalış noktaları arasında bulunan Gota Abu Ramada’nın sunduğu canlı çeşitliliği o kadar fazla ki bu nedenle ‘Akvaryum’ olarak da anılıyor. Bunların haricinde yunuslara rastlayabileceğiniz El Fanus, devasa yılan balıkları bulunan Ramada South, Fanadir ve Turtle Bay gibi birçok farklı bölge de görülmeye değer sualtı noktaları arasındadır.

Denizin altına ayakları yere basarak inmek isteyenler içinse şehirde bir turist denizaltı bulunuyor. Sindbad Submarine isimli bu denizaltı ile 22 metre derinliğe kadar inebiliyor ve Kızıldeniz’in muhteşem renklerine tanık oluyorsunuz. Yaklaşık 1 saat süren deneyim dalmaktan hoşlanmayanların mutlaka denemesi gereken şeylerden biri.