Google+

Arama formu

Glasgow Mutfağı

Glasgow Mutfağı
 

Glasgow’un karakteristik mutfağını elbette İskoç mutfağı oluşturmaktadır. Şehir, "Curry Capital of Britain" unvanını iki yıl kazanarak zengin restoran kültürünü ziyaretçilerinin hizmetine sunmaktadır. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra, şehirde çok sayıda fast food zincirine, balık yemeklerine, Avrupa lezzetlerine, bu yemeklere eşlik eden viski başta olmak üzere çeşitli alkollü içeceklere ve Çin, İtalyan ve Hint mutfağının her türlü yiyeceğine hemen her köşe başında rastlayabilirsiniz.

Ubiquitous Chip; Ashton Lane'in tüm restoranları arasında halk tarafından bilinen Chip, İskoç mutfağının kesinlikle en ünlü restoranıdır. Yerel bir efsane olarak kurulan bu yerel restoran, 1970'lerin başlarından beri İskoç ürünlerini kullanarak en kaliteli yiyecekleri sunmakta ve sıklıkla İskoçya'nın en iyi restoranlarından biri olarak övülmektedir. Ürünleri pahalı olsa da kesinlikle ödediğinize değer. Buraya gelmek içinse rezervasyon yapmayı unutmamalısınız.

Arisaig; Geniş bir şarap listesi ve İskoç malt viskisi ile ünlü başka bir ünlü Glasgow restoranıdır. Ayrıca geceleri yemeğinizin yanına eşlik edecek canlı müzikleri de vardır.

The Red Onion; Blythswood Tepesi'nde yer alır. Yerel olarak işletilen bu restoran, tanınmış şef John Quigley tarafından üretilen uluslararası yemeklerle yerel ürünleri harmanlar.

Rogano; Buchanan Caddesi'nin hemen dışındaki efsanevi deniz ürünleri restoranı ve Glasgow'un en eski yerlerinden biridir.- 1930'lardan beri hizmet veren bu yerin özellikle eski şarap listeleri son derece pahalıdır.

The Square'deki Grill Room; Roganos'un hemen yanı başında yer alan bu şık bir tesistir. Mekan oldukça pahalı olsa da yiyecekleri buna değerdir.

Chardon d'Or; 176 Batı Regent Caddesi üzerinde bulunur. Sahibinin baş şefi Brian Maule, yerel kahraman Gordon Ramsay'ın eski iş ortağıdır. Ramsay ünlü bir şef olarak TV kariyerine de sahiptir. Burası, Glasgow'daki en kaliteli restoranlardan biri olarak tanınır. Özellikle işadamlarının tercih listesinin başında gelir.

İskoçya peynirlerini, süt ürünlerini, özel günlerde yapılan haggis lezzetini ve etlerinizin üzerinde gezdirilecek olan sosları denemeden şehirden ayrılamamalısınız. Ayrıca oldukça ünlü olan İskoç kahvaltılarında ve diğer öğünlerde de domuz etinin yaygınlıkla kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca PETA, 2013'te Glasgow'u İngiltere'nin en vegan dostu şehri ilan etmiştir.