Google+

SAKİN ŞEHİR GLASGOW

797205 Haz 2016Gezi Notu
Zora KızılZora KızılGezgin05 Haz 201679720 Yorum

Son anda karar verdiğimiz Glasgow gezimizin ilk saatlerinde Glasgow Uluslararası Havaalanı`na indik. Şimdiden söylemek gerekirse, bu gezi sadece şehir merkezinin görüldüğü bir gezi degil; daha derin, daha tarih sevenler için. Havaalanı küçük ve şehre ulaşım çok kolay. Ya 10 dakikada bir kalkan ve 15 dk içinde şehre ulaşan ekspres otobüsler ile (7 pound kişi başı fiyatı, 2 kişi 13 pound); ya da 1 saatte ulaşan normal otobüsler (5 pound kişi başı, 9 pound iki kişi) ile ulaşabilirsiniz. Biz bir saatte gideni aldık. Çünkü şehrin içine girene kadar biraz normal yaşamı, dükkanları, evleri gözlemleme vaktimiz olsun istedik. Şehir merkezi olan Anderston`da bizi ilk karşılayan Gayda (backpipe) çalan ve Kilk giyen bu müzisyen oldu.
 
Glasgow

Buchanan Caddesi ve George Meydanı şehir merkezinin ana yerleri.

Glasgow-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Buchanan'da daha çok alışveriş dükkanları ve restoranılar var. Royal Concert Hall da burada bulunuyor.

Glasgow-2

Glasgow şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Blue House West End Glasgow, Minerva Way Finnieston, Merchant City Oasis. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Glasgow Pond Hotel, The Burnside Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Embassy Apartments, Riverview Apartments, Queen Margaret Apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Glasgow aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Buchanan Caddesi’nin sonunda, dükkanların bittiği yerde, bir sürü restoran seçeneği var. Iskoçlara özel bir şey denemek isterseniz Fish Supper (yani kirazmış balık ve cips) deneyebilirsiniz. Ayrıca bolca Italyan restoranı, kebapçılar ve açık büfe mevcut. Biz helal olduğu ve birden fazla dünya mutfağının mevcut olduğu açık büfeye girdik (6.99 pound kişi başı, öğle saatlerinde 12.00-16.00 arasında). Ayrıca şehrin içindeki Kelvingrove Resim Galeri ve Müzesi’ni gezebilirsiniz. Dükkanlarda biraz alışveriş yapabilirsiniz. Daha sonra yürüyerek şehrin ana merkezi olan ve Kral 3. George`dan sonra isimlendirilip bugün belediye binası olarak kullanılan bu muhteşem yapının olduğu George Meydanı’na gidebilirsiniz.

Glasgow-3

Bina heykeller ve anıtlarla süslenmiş. Daha sonra biraz şehir merkezinde yürüyüp, bir kahve içip gezimizin özel kısmına geçtik! İlki, Clyde Nehri'ne yakın Govan Eski Klisesi'ndeki (Govan Old Church) Govan taşlarını görrmeye gitmekti. Kiliseye giriş ücretsiz. 


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Glasgow-4
Nuri ve Martin 30 yıl gençleşirken...

Celtic ve Vikinglerin birlikte oydugu bu taşlar, aralarındaki iletişimin bir kanıtı olarak Glasgow`a 1000 yıl öncesinden miras kalmış.

Glasgow-5

İkinci olarak Kilsyth bölgesindeki Antonine Duvari ve Roman Baths`i görmeye gittik. Buraya da giriş ücretsiz. Arabasız gidilemez diye düşünüyorum ve arabayla gittiğimiz için ulaşımı tarif edemeyeceğim ne yazik ki ama Google haritaya Antonine Wall, Glasgow yazmanız yeterli. Merkezden yaklaşık 20 dakika sürüyor. Burası Roma İmparatorluğu zamanında (142-144 yılları arasında inşa edilmiş) sadece 20 yıl işlem görmüs olan ve askerlerin yaşamından izler bırakan bir alan. Duvar 60 km olarak inşa edilse de bugün tabii ki sadece birkaç metre taş halinde. Bu duvar Kelvin Vadisi`nin üstünde olup şehre imparatorluğun gücünü göstermek ve aynı zamanda askerlere gelen düşmanlara karşı hem gözlem hem de korunma amaçlı yapılmıştır. Roman Baths ise, o zaman askerlerin duş aldığı, sosyalleştiği bir alandı. (Bir kölenin yer altında günün her anı odun yakarak ısıttığı ve ısınan yerin odaların içindeki suyu da ısıtmasıyla oluşan bir tür hamam.)

Glasgow-6

Burayı da gezdikten sonra şehre geri döndük. Genel olarak sakin ve çok fazla turistik olmayan bir şehir diyebilirim. İnsanlar İngilizlere göre daha içten ve mütevazi diye düşünüyorum. Yolda kravatı, elinde iş çantası ve eteğiyle (kilt) yürüyen beyler görürseniz şaşırmayın! :) Bu arada öğrendiğime göre etekleri, soyisimlerine göre renk alıyor. Ayrıca aksanları gerçekten biraz zor. Neyse umarım siz de seversiniz Glasgow`u.

Glasgow-7

Glasgow şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Edinburgh: 3 Saatlik Rehberli Gizli Yemek Turu (68.21 €), Skye, Inverness ve Highlands Turu 3 Gün Isle (137.8 €), Edinburgh: 2 Saatlik Gece Hayatı Turu İtalyanca (11.56 €), Edinburgh Hayalet Turu İspanyolca (11.56 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar