Barselona Mutfağı

1

 

Barselona yemek kültürü daha çok Akdeniz esintileri taşır. Sebze, balık, deniz ürünleri, zeytinyağı ve et hemen her yemekte kullanılmaktadır. Kızartmayı, atıştırmalık yemekleri ve karbonhidratı çok severler. Dünyaca üne sahip olmuş pek çok yemeği mevcuttur.

İspanyol ve Barselona mutfağı dendiğinde akla ilk önce “Paella” gelmektedir. Valencia yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balık çeşitleri ya da diğer deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. Paella, tarih içinde İspanya’yı işgal etmiş olan Romalılar ve Arapların yemek kültürünü birleştiren bir yemek olarak tanımlanır.

İspanyol mutfağında sık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olan “gazpacho”, ıslatılmış ekmek anlamına gelir. En sık yapılan gazpacho yemeği domates, sirke, sarımsak, zeytinyağı, ekmek içi, soğan, salatalık ile yeşilbiberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları, doğranmış sebze ve katı yumurta ile birlikte servis edilir. Gazpacho’nun temel malzemesi ise bademdir, ayrıca içine kimi zaman üzüm de konur.

Ülkede en çok tüketilen bir diğer yiyecek de tapas çeşitleridir. İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan tapaslar aslında bir tür meze ya da kanepe olarak tanımlanabilir. Bunlar genellikle “tasça” adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı ve sebzeli yemeklerden yapılır. İspanyollar mahalledeki tascalarda dostlarıyla buluşur ve bu lezzetli ürünlerin yiyip sohbet ederler.

Tapas, İspanya’nın çerez ve antre olarak servis edilen özgün lezzetidir. Aperitif saatlerinde, özellikle akşamları barlarda ve lüks lokantalarda içkiyle birlikte yenmesi adettir. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer. Ve kırmızıbiberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.
Akdeniz mutfağının simgesi olan zeytinyağı İspanya’da da hemen hemen her yemekte ve salatada kullanılır. Bal, badem, yumurta sarısı gibi ürünlerle hazırlanan İspanyol tatlıları uzun yıllar bu yörelerde yaşamış olan Arap yemek kültürünün etkilerini yansıtır.

Kuzey Afrika ülkelerinin mutfaklarından da çok etkilenen İspanyol mutfağı, bu etkiden dolayı karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşurken, aynı zamanda da hem Atlas Okyanusu'na hem de Akdeniz’e olan kıyıları sayesinde, deniz ürünleri mutfaklarında büyük yer tutar. Buğday, üzüm ve zeytin geleneksel tarım ürünlerini oluşturur. Zeytinyağında yapılan kızartmalar; buranın tüm dünyada “Cocina de los fritos”, yani “Kızartma yemekler mutfağı” olarak tanınmasını sağlar. Akdeniz tipi beslenmenin ana malzemelerini oluşturan yumurta, domates, sarımsak, soğan, zeytin ve biber bu mutfakta da bol bol yer alır.

Popüler Restoranlar
Santa Rita Experience, Malamen Bendita Bodega, Napa, Restaurante Lasarte, Fulla d´Ostra, Disfrutar, Viana Barcelona, 7 Portes

Bahşiş
Bahşişler genelde faturanın içindedir. Yine de %10’luk bir bahşiş bırakılmalıdır. Ayrıca taksilerde de bu oranda bir bahşiş verilmesi önerilir.