İsrail’in Festivalleri

jerusalem-festival-of-light-2015-5.jpg

Mayıs ayında düzenlenen İsrail Festivali her sene 50'nin üzerinde müzik, dans ve tiyatro gösterisinin sahnelendiği ve Kudüs'te düzenlenen en önemli etkinliktir.

Yine Mayıs ayında düzenlenen Taste of the City festivalinde İsrailli restoranlar en iyi yemeklerini indirimli fiyatlarla sunar. Her yıl yurtdışından 400.000 ziyaretçi çeken festival, sadece İsrail'in en önemli kültürel etkinliklerinden biri değil, ayrıca dünyanın başlıca gastronomik etkinliklerinden de biridir.

Haziran ayında düzenlenen Kudüs Işık Festivali kapsamında bütün şehir ışıl ışıl bir çehreye bürünür. Tüm binalar, anıtlar, sokaklar ve kamu binaları ışık yerleştirmeleriyle süslenir ve ışıklandırmanın kullanıldığı çeşitli sanatsal etkinlikler düzenlenir.

Temmuz ayında Karmiel şehrinde düzenlenen Karmiel Dans Festivali kapsamında her yıl dünyanın her köşesinden 5000 civari dansçının katılımıyla yüzden fazla dans gösterisi yapılır. Yine Temmuz ayında, Holon kentinde Uluslararası Kukla Tiyatrosu ve Filmleri Festivali düzenlenir.

Ağustos ayında Kudüs Uluslararası Sanat ve Zanaat Fuarı'na ev sahipliği yapar, dünyanın her köşesinden zanaatların katıldığı büyük bir etkinliktir.

Ağustos ayında Eilat limanında düzenlenen Kızıldeniz Caz Festivali ise ülkenin en önemli müzik etkinliğidir. Eylül ayında düzenlenen Hayfa Uluslararası Film Festivali ise ülkenin en prestijli sinema etkinliğidir.