Luzern Mutfağı

chocolate-799397_960_720.jpg

İsviçre’de 450’ye yakın peynir türü vardır ve peynirden de anlaşılacağı üzere süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır. Peynir ve şarap ikilisi İsviçre’nin olmazsa olmazlarındandır. İsviçre’ye gidip de yemeklerinden tatmadan dönmek olmaz diyen turistler için önerebileceğimiz birkaç yemek ilginizi çekebilir. Peynirleriyle ün salmış İsviçre’de peynir fondü minik bir ateş üzerinde ekmeğin ya da patatesin erimiş peynire bandırarak yenilir. Et fondü ise çiğ olarak gelmiş etlerin kızgın yağda istediğiniz süre kadar kızarttıktan sonra yanındaki soslarla yenmesidir. Peynir ve et fondüsünden bahsettikten sonra çikolatasıyla ün salmış İsviçre’nin çikolata fondüsünü de unutmamalısınız. Lindt, Cailler, Toblerone, Frey, Nestle, Milka ve Swiss gibi adını duyurmuş birçok İsviçre çikolatasının tadına burada bakabilirsiniz. Bu markaların dışında Luzern’de tadına bakabileceğiniz başka markalar da bulunmaktadır. Max Chocolatier bunlardan bir tanesidir.

Bir diğer peynirli yemek ise raclette. İnek peynirinin bir türünün adı olsa da yemeğe de adını vermiş olan bu tür çeşitli malzemeler konularak peynirin tavada pişirilmesiyle yapılıyor. Beyaz şarabın eşliğinde raclette’in tadını çıkartabilirsiniz. Bern bölgesinden gelen rösti yemeği ise rendelenmiş patateslerin kızartılmasıyla yapılır ve kahvaltıda tercih edilse de her öğün yiyebileceğiniz bir yemektir.

Lozarner chügelipastete,Luzern için başta gelen yerel bir tattır. Dana eti ve mantarlı puf böreğinin kremalı sosla servis edilmiş halidir. Luzern için özel bir tat olan armutlu ekmek ise tatlı bir tat tatmak isteyenler için bir seçenek oluşturuyor. Alpine macaroni elma sosu ile servis edilen bir yemektir. Bu yemeğin çok uzun zaman önce keşfedildiği söylenir. Rathaus Brauerei, Wirtshaus Galliker ekmeği ve makaroniyi keşfedebileceğiniz yerler arasındadır.