Google+

Arama formu

Luzern Şehir İçi Ulaşım

Luzern Şehir İçi Ulaşım

Luzern şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Villa Ruopigen 2 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment auf dem Bauernhof, Haus im Grünen bei Luzern, Central Bright & Cozy Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cozy Apartment Ulmenstrasse, Hostel Lion Lodge Luzern, Ameron Luzern Hotel Flora gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bellpark Hostel, Hostel Lion Lodge Luzern, Backpackers Luzern tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Luzern aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Luzern’de toplu taşıma sistemi otobüs ve yerel trenlerden oluşmaktadır ve küçük bir şehir olmasına rağmen geniş bir ağa sahiptir. Kaldığınız yere otobüsle de gitmeyi tercih etseniz trenle de gitmeyi tercih etseniz kolaylıkla bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

Turistlerin gezmeyi tercih ettiği eski şehrin olduğu kısım sadece yayalara açıktır. Şehrin diğer kısımlarını gezmek isterseniz ise otobüs bileti alabilirsiniz. Bilet fiyatları gideceğiniz mesafeye göre değişir. Otobüsler temiz ve güvenlidir. Otobüsle ulaşımınızı sağlamak, yürümek ve taksiye binmek yerine iyi bir alternatif oluşturur. Eğer isterseniz, iki günlük geçerli olan bir bilet alıp otobüse istediğiniz kadar binebilirsiniz. Eğer gölün diğer kısmına geçmeyi ya da gölde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bot turları mevcuttur. Ayrıca dağın zirvesine çıkmayı planlıyorsanız da teleferik ile ulaşabilirsiniz.

Biletleme sistemi oldukça basittir. Luzern bölgelere ayrılmıştır. Luzern şehrinin numarası 10’dur. Bu alan tüm şehri ve aynı zamanda Kriens, Emmenbrücke, Meggen, Littau gibi bölgeleri de kapsamaktadır. Biletler sadece seçilen bölge için geçerlidir. Turistler için 10. bölge büyük ihtimalle yeterli olacaktır. Popüler Pilatus Dağı’na çıkmak için gitmeniz gereken teleferik istasyonu da bu bölge içerisinde yer almaktadır. Tüm bu biletler makineden nakit ya da kredi kartı ile alınabilmektedir. Ayrıca, bu biletleri telefonunuza indirebileceğiniz ÖV-Ticket adlı uygulama üzerinden de alabilirsiniz.

Luzern’deki şehir ulaşımı 05.00 - 00.30 arasında çalışmaktadır. Gece otobüsleri cuma ve cumartesi geceleri mevcuttur ve yakın çevrelere gitmenizi sağlar. Bileti şoförden alabilirsiniz. Günlük kullanımlık ve diğer biletler gece otobüsleri için geçerli değildir.

Taksi

Luzern’de yaklaşık 500 lisanslı taksi bulunmaktadır. Bu taksiler genellikle temiz, güvenli ve pahalıdır. En yoğun saatlerde bile taksi bulmak çok kolaydır. Taksi şoförleri taksimetreyi açarlar ve dolandırıcılık oldukça azdır. 2 parça el bagajı ücretsizken valizler, köpekler ve ekstra el bagajı için parça başına ek ücret alınabilir.

Bisiklet

Şehirde gezerken kullanabileceğiniz diğer ulaşım aracı ise bisiklettir. Havaların iyi olduğu zamanlarda iyi bir alternatif sunar.

Araba Kiralamak

İsviçre’de araba kiralamak oldukça basittir. İhtiyacınız olan sadece kredi kartı, kimlik ve geçerli bir ehliyettir. Bazı şirketler ayrıca yaşa ve kaç yıllık deneyiminiz olduğuna bakabilir. Trafik kuralarına uymanızı özellikle yaya geçidinde yayalara öncelik vermeniz beklenir. Ayrıca trafik sağ taraftan akar.

Pilatus Finiküler

1889 yılında hizmet vermeye başlayan bu finiküler ile Pilatus Dağı’nın 1.635 metre yüksekliğine yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Dışardan bakıldığında korkutucu gözüken bu finiküler dünyanın en dik finiküleri olarak da bilinir. Pilatus Teleferiği

Bu teleferik Pilatus Dağı’nın zirvesine yani deniz seviyesinden 2.132 metre yüksekliğe ulaşmanızı sağlar.

Feribot

Feribot Alp dağları ile sarılmış Luzern Gölü’nün keyfini çıkartabilmeniz için seçenek sunar.


Luzern Turları