Zermatt Mutfağı

Birbirinden güzel fondüleriyle ünlü olan Zermatt mutfağı hem İsviçre hem İtalya’ya yakın olduğu için her iki kültürden de etkilenmiştir. Dolayısıyla burada oldukça lezzetli yemekler yiyeceğinizi söyleyebiliriz.

Yiyecekler, malzemeler ve hazırlanma şekli İsviçre’nin dört bir yanında büyük farklılıklar göstermektedir. Genel olarak, temel gıda maddeleri, süt, yoğurt, tereyağı ve tabii ki dünya çapında ünlü İsviçre peynirleridir. Ekmek (beyaz, kepekli buğday vs.) çeşitleri oldukça fazladır. Ayrıca fasulye, havuç, karnabahar, patates, ıspanak gibi sebzeler de önemlidir. Sosisler ve et -başta dana, sığır eti, domuz eti, tavuk veya hindi- farklı şekillerde sunulmaktadır. Yan yemekler arasında, patates kızartması, pirinç, ve farklı makarna çeşitleri en çok tüketilenler arasındadır.

Yerel olarak yetiştirilen meyveler arasında elma, armut, üzüm, yaban mersini, ahududu, kırmızı kuş üzümü ve çilek vardır. Bu arada gitmişken bol bol İsviçre çikolatası yemeği, hatta dönerken yanınızda bir miktar getirmeyi unutmayın.

Popüler restoranlar: Restaurant Helvetia, Restaurant du Pont

Bahşiş: Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Zermatt’ta da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakmak uygundur.