Bari Şehir İçi Ulaşım

italy-2060020_960_720.jpg

Güney İtalya’nın minik Bari şehrinde ana ulaşım aracı otobüs, metro ve trendir ve toplu taşıma hizmeti belediyeye bağlı bir şirket olan AMTAB tarafından yürütülür. Ancak bazı küçük özel şirketler de vardır. AMTAB otobüslerinin Bari’de geçmediği sokak yoktur desek abartmış olmayız. Kişi başı bilet ücreti 1,5 €’dur. Otobüs biletlerinizi şoförden temin edebilirsiniz. Dilerseniz tek seferlik, 24 saatlik veya 1 haftalık bilet almanız mümkündür. Bari’nin tarihi merkezinde otobüse binmektense yaya kalmanızı veya bisiklet kiralamanızı tavsiye ederiz. Böylece Bari’nin güzelliğine doyabilirsiniz. 24 saat için ortalama 50 € depozito ve 15 € ücret ödeyerek bisiklet kiralayabileceğiniz dükkânlar mevcuttur.

Bari Tren İstasyonu yılda yaklaşık 1 milyon yolcunun kullandığı bir tren istasyonudur. Turistler İtalya turu yapıyorlarsa Bari’ye demir yoluyla gelebilirler veya Bari’den başka bir şehre geçebilirler. İstasyon temizliğiyle ve çok sayıda polisin güvenliği sağlamasıyla dikkat çekmektedir.

Havaalanı ile merkez arasında otobüs, havaalanı servisleri veya taksiler hizmet vermektedir. Havaalanı servisleri ana tren istasyonunun önünden kalkmaktadır. Palese Havaalanı’ndan şehir merkezine yarım saatte varmanız mümkündür ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde ve özellikle yaz mevsiminde bu süre 50 dakikaya çıkabilmektedir. Havaalanı Bari gibi küçük bir şehre göre oldukça büyük bir havaalanıdır.

Bari’den Dubrovnik’e veya Korfu Adası gibi Yunan adalarına gitmek isterseniz feribot ücreti kişi başı ortalama 60 €’dur. Yolculuk yaklaşık 7 ilâ 10 saat sürmektedir ve haftada 7 sefer düzenlenmektedir.