Bari’deki Festivaller

İtalya’nın güneydoğusunda bulunan minik şehri Bari özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde hoş etkinliklere sahne oluyor. Bunlardan birkaçını sizin için araştırdık. Yerel ve geleneksel olan bu etkinlik ve festivallere katılmak ve Bari’deki yaşama farklı bir gözle bakmak isteyebilirsiniz. İşte Bari festivalleri

Aziz Nikola Festivali: Her sene 7-9 mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Aziz Nikola Festivali Bari’nin en önemli festivalidir. Zira 1087 yılında Barili denizcilerin Müslüman kontrolü altındaki topraklardan Aziz Nikola’nın mezar kalıntılarını Bari’ye getirdiğine inanılır ve bu olayın yıldönümü her sene Bari’de Aziz Nikola Festivali ile kutlanır.

Bari Uluslararası Film Festivali: 2010 yılından beri Bari’de güney İtalya için önemli bir organizasyon gerçekleştiriliyor: Bari Uluslararası Film Festivali. Güney İtalya’daki Puglia bölgesinin sponsor olduğu ve dünyadan birçok sinemacının katıldığı ve yarıştığı festival 2018 yılında 21-28 nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

Sagra Yemek Festivali: Her sene kesintisiz gerçekleştirilen ve İtalya’nın en çok katılım ve destek gören festivali Sagra yemek festivalidir ve İtalya çapında organize edilir. Festivalin Bari’deki ayağı 5-6 kasım tarihlerinde gerçekleşecektir. İtalya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Bari’de de katılımcılar halkın ta kendisidir ve herkes evde hazırladığı yemekleri festivale katılanların beğenisine sunar. Bari sokaklarından mükemmel yemeklerin kokusu yükselir. Her yemeğin yanında mutlaka yerli üretim şarap tüketilir.

Bari Caz Festivali: Bari’de her yaz gerçekleşen Bari Caz Festivali tüm Puglia bölgesinde sabırsızlıkla beklenen bir etkinliktir. Diğer adı Metropolitan Caz Festivalidir. 2018 yılında gerçekleşecek olan 14. Bari Caz Festivali 15 haziran-29 temmuz tarihlerinde cazseverlerle buluşacak. Bari’nin farklı meydan ve caddelerinde açık havada caza doyacaksınız.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.