Perugia Mutfağı

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Malzemeler ve yeme alışkanlıkları bölgelere göre farklar gösterir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezlerindendir.

İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “Bar” adı verilir. Bunun dışında “Ristorante” denilen restoranlar ve “Trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “Rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalya’nın mutfağında deniz ürünleri özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. “Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Diğer meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Zeytinyağı denince akla ilk İtalya gelir.

Popüler restoranlar

La Taverna, Al Mangiar Bene, Osteria a Priori, Ristorante dal Mi’Cocco.

Bahşiş

Perugia restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.