Osaka Festivalleri

4023_02.jpg

Çok sayıda festivali ile Osaka, yılın her dönemini hareketli geçiren bir şehirdir. Osaka’ya gitmeden önce etkinlik takvimini mutlaka incelemelisiniz. Şehirde gerçekleştirilen bazı festivaller şunlardır:

Doya-Doya Festivali: 14 Ocak’ta düzenlenen bu festival eski bir Budist ritüelidir. Shitennoji Tapınağı’nda gerçekleştirilen etkinlik sırasında genç erkekler özel bir kıyafetle orta alana saçılan banknotlar için mücadele ederler. Bu mücadele sırasında da “doya-doya” derler. Yeni başlayan yılın şans getirmesi için düzenlenen bu ritüel renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Aizen Festivali: Yukata Festivali olarak da bilinmektedir. Mart ayında kutlanan bu festival sırasında geleneksel kıyafet olan Yukatalar giyilir. Aizen Myo-o adlı evlilik ve mutluluk tanrıçasına adaklar adayıp dilekler dilenir.

Tenjin Festivali (Tensjin Matsuri): Her yıl 24-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlik Tenmangu Tapınağı’nda yapılmaktadır. Sugawara Michizane adlı tanrının şerefine düzenlenen festivalde tanrıya adaklar ve iyi dilekler sunulur. Festival boyunca çeşitli gösteriler sergilenmektedir.