Google+

Arama formu

Siem Reap Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siem Reap Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehri, kendi ismindeki bölgenin başkentidir. 1115-1145 yılları arasında Angkor Antik şehrinde Kral II. Suryavarman’ın yaptırdığı tapınakların yer aldığı Angkor Vat’a bu şehirden ulaşıldığından turizm açısından önemli bir yere sahiptir Siem Reap. Ancak sadece bununla da kalmaz, şehir misafirlerine kendi merkezinde de pek çok güzellik sunar.

Siem Reap Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Siem Reap’ın ekonomisi turizm üzerine gelişmiştir. Özellikle 2010 yılından itibaren %50’lik bir iyileşme yaşanmıştır. Şehir merkezi Sivutha Street ve Psar Chas (Eski Pazar) çevresinde odaklanır. Fransız sömürgeliği döneminden kalma binalar, dükkanlar ve iş merkezleri bu alanda bulunmaktadır ve hepsi görülmeye değerdir. Wat Bo çevresinde çok sayıda misafir evleri ve otel yer alırken, Psar Leu çevresinde daha çok el sanatları ürünleri içeren dükkanlar bulunur. Güneydoğu Asya'nın en büyük tatlı su rezervi olan Tonle Sap Gölü şehre 15 km uzaklıktadır. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilen Tonle Sap Gölü üzerinde yer alan Chong Khneas yüzen köy, turizm açısından ilgi çekici yerlerden biridir. Biyoçeşitlilik açısından zengin olan göl, aynı zamanda bir kuş cennetidir.

Siem Reap şehrine tropikal iklim hakimdir. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına düşmez. Ancak nisan ayından kasıma kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Bu sebeple aralık ve nisan ayları arasında şehri ziyaret etmek uygun olacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-vJ2Q7HKVWE