Google+

Kant

Kant - : - / -
--℃
1 KGS=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-3.8℃
 • Şubweather-icon-2.7℃
 • Marweather-icon4.5℃
 • Nisweather-icon12.3℃
 • Mayweather-icon17.1℃
 • Hazweather-icon21.7℃
 • Temweather-icon24.4℃
 • Ağuweather-icon22.8℃
 • Eylweather-icon17.7℃
 • Ekiweather-icon10.7℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon-1℃
Nüfus: 21.589 / Dil: Kırgızca / Para Birimi: Kırgızistan Somu (KGS) / İklim: Sub-Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

E7988-Kant-main-street.jpg

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Chuy Vadisi’nde yer alan Kant şehri, başkent Bişkek’in 20 kilometre doğusunda konumlanmış. 1928 yılında kurulan Kant, ismini 1930’larda buraya dikilen şeker fabrikasından almaktadır. Çünkü ‘kant’ kelimesi Kırgızca’da ‘şeker’ anlamına gelmektedir.

Bu fabrikayla da birlikte bir sanayi şehrine dönüşen Kant’ın bir diğer önemli alanı Abdysh Ata Brewery’dir. Bu isim zaman içinde ünü Kırgızistan sınırlarını aşan yerel futbol takımının da adı olmuştur. Kırgızistan’da çok ünlü olan bu bira fabrikası ve ürünleri, yurtdışında da oldukça ilgi görüyor. Sovyet döneminde zorla buraya yerleştirilen Alman kökenli nüfus 1990’lara kadar burada yaşamıştır.

Şehrin isminin tüm dünyada duyulmasının bir diğer sebebi de Kant Hava Üssü’dür. 1940’larda kurulan ve 2. Dünya Savaşı döneminde Sovyet pilotlarını eğitmek için kullanılan bu üssün kontrolü, 1992 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Kırgızistan’a geçmiştir. Her ne kadar şehrin merkezi yapılarla çevrili olsa da, Kant’ın çevresindeki küçük köyler doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.

Daha çok sanayi alanında gelişmiş olan Kant’ta gezilecek yerler dendiğinde çok fazla seçenek saymak pek mümkün değildir. Abdysh Ata Brewery fabrikası, Pervomayskoe’deki büyük cami, Milianfan Köyü görülebilecek yerler arasındadır.

Abdysh Ata Brewery

2023 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Abdysh Ata Brewery

Şehrin merkezinde yer alan Abdysh Ata Brewery bira fabrikası, şehri tüm ülkede ve yurtdışında tanıttığından görülmelidir. Çalışanlar dışında içeri girilemiyor ama bir şansınızı deneyebilirsiniz.

-

Kant lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kant aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Pervomayskoe Cami

1523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Pervomayskoe Cami

Kant’ın kuzeyinde yer alan Pervomayskoe köyünde yer alan bu büyük cami, sadece dini ziyaret için değil mimari yapısını incelemek için de gidilmesi gereken bir yerdir. Dışarıdan da görülebilen simetrik 3 adet penceresi, minaresinin yanında duruyor. Çatısı ise pek çok camiden farlı olarak gümüş renktedir.

-

Milianfan Köyü

2023 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Milianfan Köyü

Chuy Nehri’nin güneyinde yer alan bu küçük köyün geniş çayırlarında Yarı Çinli yarı Müslüman olan Dunganlar yaşıyor. Zamanında Rus kahramanlarından Sergeant Mansuz Vanahun’un yaşadığı bu köyde kendisinin bir de müze olarak kullanılan bir evi bulunuyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Chuy Vadisi’nde yer alan Kant şehri, başkent Bişkek’in 20 kilometre doğusunda konumlanmıştır.

Geolocation

Chuy Vadisi’nde yer alan Kant’ın ikliminde dönemsel farklılıklar görülür. Uzun ve sıcak olan yaz aylarına karşın, kışlar kısa ama soğuk geçer. Bölgede temmuz ayında hissedilen ortalama sıcaklık 24 derecedir. Bu durum 43 dereceye kadar yükselebilmektedir. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -5 derecedir. Kente gitmek için ideal dönem bahar aylarıdır.

Kant’ta sivil havacılık için kullanılacak bir havalimanı bulunmadığından havayolu şirketlerinin Bişkek’e direkt uçuşlarını kullanmak gerekiyor. Bişkek’in 20 kilometre doğusunda yer alan Kant’a gitmek için otobüsler kullanılabilir.

Kant şehri çok turistik olmadığından konaklama için seçenek bulunmuyor. En yakın oteller, 20 kilometre uzaklıktaki başkent Bişkek’te yer alıyor.

Kant onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kant Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kant Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kant Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kant Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kant Otelleri

Kant kentini yürüyerek dolaşabilirsiniz. Ayrıca taksi de kentteki sık kullanılan ulaşım araçlarındandır.

Kırgızistan’a özgü lezzetler Kant mutfağında da öne çıkmaktadır. Yemeklerde daha çok koyun, at ve sığır eti kullanılır. At etinden hazırlanan sosis türüyle yapılan yemekler, kavrulmuş ya da kızartılmış koyun ciğeri sıkça tüketilirken, ülkenin en ünlü ulusal yemeği ise et ve erişte ile yapılan Beşparmak’tır.

Kant şehrinde gece hayatı denince ne yazık ki yapılacak pek fazla şey yoktur. Şehirde konaklama imkânı da olmadığından bu alanda da gelişme görülmemektedir.

Kant daha çok sanayi alanında gelişmiş bir şehir olduğundan alışveriş için marketler dışında bir şey bulunmamaktadır. Yöresel ürünler satın almak için başkent Bişkek tercih edilmelidir.

Kırgızistan (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Kant’tan 3 saat geridir.

Kırgızistan sınırları içerisinde yer alan Zanzibar şehrinin para birimi Kırgızistan Somu’dur. 1 TL yaklaşık 23,58 Kırgızistan Somu’dur.

Kırgızistan sınırları dâhilinde olan Kant şehrinde Kırgızca konuşulmaktadır. Şehirde geçmişinde burada yaşayanlardan ötürü Rusça ve Almanca konuşan nüfus da mevcuttur.

BİŞKEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MOSKOVSKAYA 89, 720040 BIŞKEK/KIRGIZISTAN

Telefon: 00 996 312 90 59 00(10 Hat)

Faks: 00 996 312 90 99 12- 90 99 13

embassy.bishkek@mfa.gov.tr

http://biskek.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kırgız Cumhuriyeti

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Ülke Savunucusu Günü (22-23 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (7-8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (5-6 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Orozo Ait (7 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (31 Ağustos)

Kurman Ait (13 Eylül)

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kant’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Türk vatandaşları, turistik, iş ve resmi amaçlarla Kırgızistan’a intikallerinden sonraki 5 iş günü içerisinde pasaportları ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırdıktan sonra 'vizesiz' ve 'süresiz' olarak Kırgızistan’da kalabileceklerdir.