Kant Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E7988-Kant-main-street.jpg

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Chuy Vadisi’nde yer alan Kant şehri, başkent Bişkek’in 20 kilometre doğusunda konumlanmış. 1928 yılında kurulan Kant, ismini 1930’larda buraya dikilen şeker fabrikasından almaktadır. Çünkü ‘kant’ kelimesi Kırgızca’da ‘şeker’ anlamına gelmektedir.

Bu fabrikayla da birlikte bir sanayi şehrine dönüşen Kant’ın bir diğer önemli alanı Abdysh Ata Brewery’dir. Bu isim zaman içinde ünü Kırgızistan sınırlarını aşan yerel futbol takımının da adı olmuştur. Kırgızistan’da çok ünlü olan bu bira fabrikası ve ürünleri, yurtdışında da oldukça ilgi görüyor. Sovyet döneminde zorla buraya yerleştirilen Alman kökenli nüfus 1990’lara kadar burada yaşamıştır.

Şehrin isminin tüm dünyada duyulmasının bir diğer sebebi de Kant Hava Üssü’dür. 1940’larda kurulan ve 2. Dünya Savaşı döneminde Sovyet pilotlarını eğitmek için kullanılan bu üssün kontrolü, 1992 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Kırgızistan’a geçmiştir. Her ne kadar şehrin merkezi yapılarla çevrili olsa da, Kant’ın çevresindeki küçük köyler doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.

Kant ile İlgili

Kant Nerededir?

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Chuy Vadisi’nde yer alan Kant şehri, başkent Bişkek’in 20 kilometre doğusunda konumlanmıştır.

Kant’a Nasıl Gidilir?

Kant’ta sivil havacılık için kullanılacak bir havalimanı bulunmadığından havayolu şirketlerinin Bişkek’e direkt uçuşlarını kullanmak gerekiyor. Bişkek’in 20 kilometre doğusunda yer alan Kant’a gitmek için otobüsler kullanılabilir.

Kant’a Ne Zaman Gidilir?

Chuy Vadisi’nde yer alan Kant’ın ikliminde dönemsel farklılıklar görülür. Uzun ve sıcak olan yaz aylarına karşın, kışlar kısa ama soğuk geçer. Bölgede temmuz ayında hissedilen ortalama sıcaklık 24 derecedir. Bu durum 43 dereceye kadar yükselebilmektedir. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -5 derecedir. Kente gitmek için ideal dönem bahar aylarıdır.

Kant’ta Nerede Kalmalı?

Kant şehri çok turistik olmadığından konaklama için seçenek bulunmuyor. En yakın oteller, 20 kilometre uzaklıktaki başkent Bişkek’te yer alıyor.

Kant İçi Ulaşım

Kant kentini yürüyerek dolaşabilirsiniz. Ayrıca taksi de kentteki sık kullanılan ulaşım araçlarındandır.

Kant Mutfağı

Kırgızistan’a özgü lezzetler Kant mutfağında da öne çıkmaktadır. Yemeklerde daha çok koyun, at ve sığır eti kullanılır. At etinden hazırlanan sosis türüyle yapılan yemekler, kavrulmuş ya da kızartılmış koyun ciğeri sıkça tüketilirken, ülkenin en ünlü ulusal yemeği ise et ve erişte ile yapılan Beşparmak’tır.

Kant’ta Alışveriş

Kant daha çok sanayi alanında gelişmiş bir şehir olduğundan alışveriş için marketler dışında bir şey bulunmamaktadır. Yöresel ürünler satın almak için başkent Bişkek tercih edilmelidir.

Kant Gece Hayatı

Kant şehrinde gece hayatı denince ne yazık ki yapılacak pek fazla şey yoktur. Şehirde konaklama imkânı da olmadığından bu alanda da gelişme görülmemektedir.

Kant Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Ülke Savunucusu Günü (22-23 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (7-8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (5-6 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Orozo Ait (7 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (31 Ağustos)

Kurman Ait (13 Eylül)

Kant İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Kant Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kant’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Kant Türkiye Temsilciliği

BİŞKEK BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MOSKOVSKAYA 89, 720040 BIŞKEK/KIRGIZISTAN

Telefon: 00 996 312 90 59 00(10 Hat)

Faks: 00 996 312 90 99 12- 90 99 13

[email protected]

http://biskek.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kırgız Cumhuriyeti

Kant Para Birimi

Kırgızistan sınırları içerisinde yer alan Zanzibar şehrinin para birimi Kırgızistan Somu’dur. 1 TL yaklaşık 23,58 Kırgızistan Somu’dur.

Kant Resmi Dili

Kırgızistan sınırları dâhilinde olan Kant şehrinde Kırgızca konuşulmaktadır. Şehirde geçmişinde burada yaşayanlardan ötürü Rusça ve Almanca konuşan nüfus da mevcuttur.

Kant Saat Farkı

Kırgızistan (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Kant’tan 3 saat geridir.

Kant Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3.8oC
  • Şub -2.7oC
  • Mar 4.5oC
  • Nis 12.3oC
  • May 17.1oC
  • Haz 21.7oC
  • Tem 24.4oC
  • Agu 22.8oC
  • Eyl 17.7oC
  • Eki 10.7oC
  • Kas 4oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 21.589 / Dil: Kırgızca / Para Birimi: Kırgızistan Somu (KGS) / İklim: Sub-Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün