Kant Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E7988-Kant-main-street.jpg

Kırgızistan’ın kuzeyindeki Chuy Vadisi’nde yer alan Kant şehri, başkent Bişkek’in 20 kilometre doğusunda konumlanmış. 1928 yılında kurulan Kant, ismini 1930’larda buraya dikilen şeker fabrikasından almaktadır. Çünkü ‘kant’ kelimesi Kırgızca’da ‘şeker’ anlamına gelmektedir.

Bu fabrikayla da birlikte bir sanayi şehrine dönüşen Kant’ın bir diğer önemli alanı Abdysh Ata Brewery’dir. Bu isim zaman içinde ünü Kırgızistan sınırlarını aşan yerel futbol takımının da adı olmuştur. Kırgızistan’da çok ünlü olan bu bira fabrikası ve ürünleri, yurtdışında da oldukça ilgi görüyor. Sovyet döneminde zorla buraya yerleştirilen Alman kökenli nüfus 1990’lara kadar burada yaşamıştır.

Şehrin isminin tüm dünyada duyulmasının bir diğer sebebi de Kant Hava Üssü’dür. 1940’larda kurulan ve 2. Dünya Savaşı döneminde Sovyet pilotlarını eğitmek için kullanılan bu üssün kontrolü, 1992 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Kırgızistan’a geçmiştir. Her ne kadar şehrin merkezi yapılarla çevrili olsa da, Kant’ın çevresindeki küçük köyler doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.