Kartalkaya Mutfağı

sucuk-ekmekb.png

Kartalkaya, Bolu’ya bağlı bir belde olduğu için sadece kayak değil aynı zamanda lezzetin de merkezi konumundadır. Bölgede yetişen aşçıların tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanır. Ama bu bölgeye gelen herkesin ilk tattığı lezzet, özellikle akşamları kurulan mangal sofralarında pişen sucuk-ekmektir. Burada hem Kartalkaya’da hem de çevredeki kültür turizm gezilerinde olmazsa olmaz lezzetlerden biri de, tereyağında pişirilen alabalıktır.

Kartalkaya’da tadacağınız diğer Bolu lezzetleri; yayla çorbası, tarhana çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavıdır. Tatlı seçenekleri ise kabak hoşafı, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, kara kabak tatlısı, palize, saray helvası, Bolu Beyi tatlısı, Mudurnu baklası ve uğut tatlısıdır.

Popüler restoranlar

Kartalkaya’da her yerde lezzetli yemek yemek mümkündür. Otellerin restoranları yöresel lezzetlerle birlikte dünya mutfağından da örnekler sunmaktadır.

Akvaryum ve Çam restoran:Ev yemekleri ile eşsiz lezzetler sunar

Köroğlu Konağı: Bölgenin en eski mekânlarında olan restoranda, öncelikle alabalığın tadına bakmalısınız.

Villa Neva:Organik sebze ve meyvelerle hazırlanan bir kahvaltıyla güne başlamak için idealdir.

Drop: Akşamları barbekü partilerinin değişmeyen adresidir.

Beeves: Kovboy şapkalı garsonların servis yaptığı restoranda Amerikan usulü steak yiyebilirsiniz.

Özcan Dağ Evi ve Alabalık- Et Mangal: Sarıalan bölgesinde bulunan restoran adından da anlaşılacağı gibi et ve balık müdavimlerinin değişmeyen adresidir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.