Kavala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde yer alan güzel ve görülmeye değer bir sahil kentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Kavala şehri, ziyaretçileri için pek çok gezilecek yer vadeder. Antik kentlerden kalelere, hareketli caddelerden müzelere kadar Kavala'da keşfedecek ve öğrenecek çok şey vardır.

MÖ 7. yüzyılda kurulan Kavala, 1387’den 1912’ye kadar Osmanlı’nın hakimiyeti altındaydı. O dönemde Osmanlı için Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biriydi. 16. yüzyılın ortasında İbrahim Paşa, Sadrazam ve Kanuni Sultan Süleyman bir su kemeri inşaasıyla Kavala'nın gelişmesine katkıda bulundu. Osmanlı ayrıca Panagia tepesindeki Bizans kalesini de genişletti. Günümüzde bu iki yapı da şehrin önemli simgelerindendir. Şehir ayrıca, tarih kitaplarımızda adı geçen Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın da doğum yeridir. 

Yunanistan'da önceleri küçük bir balıkçı kasabası olan Kavala, 1700’lü yıllarda dünyanın en büyük tütün ticareti limanı olmuştur. Günümüzdeyse en önemli gelir kaynağı turizmdir. Tarihi güzellikleri ve deniz tatili imkanları sayesinde her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Hemen karşısında yer alan ve kısa süreli bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Thassos Adası, Kavala'yı turistler için daha da cazip hale getirmektedir.

Tipik Akdeniz iklimi özelliklerinin görüldüğü Kavala'da yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve soğuktur.Yüzme sezonu Mayıs ayının başlarında başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Tüm Kavalalılar'ın ilgi gösterdiği, turistlerin de ilgisini çeken Filippi-Thassos Festivali, Temmuz-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

 

Tanıtım Videosu:

 

Kavala ile İlgili

Kavala Nerededir?

Kavala, Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde bulunan bir sahil şehridir. Doğrudan Ege Denizi ile kıyısı olan Kavala, güneyinde Toska, kuzeybatısında Stavros, kuzeyinde ise Sanatorio ile komşudur. Thasos Adası ile karşı karşıyadır. İstanbul'dan 450 km uzaklıktadır.

Kavala'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yaklaşık 450 km uzakta bulunan Kavala’ya özel aracınızla yaklaşık 5 saatte ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak İstanbul’dan kalkan otobüsleri kullanabilir, yaklaşık 6 saatte Kavala’ya varabilirsiniz. 

Kavala’ya İstanbul’dan direkt uçuş mevcut değildir. Dilerseniz Atina üzerinden aktarmalı olarak uçakla gidebilirsiniz. Ya da önce Selanik’e uçabilir, oradan da otobüsle Kavala şehrine geçebilirsiniz. İstanbul-Selanik uçuşu yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. 

Kavala’ya Ege Denizi’nde yer alan birçok adadan feribotla ulaşmak da mümkün. Özellikle Limni Adası’ndan Kavala’ya feribot seferleri oldukça sıktır.  

Kavala'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Kavala’da Akdeniz İklimi özellikleri görülmektedir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve soğuktur. Yüzme sezonu Mayıs ayının başlarında başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Haziran ayının ortalarından Ağustos ayının sonlarına kadar zaman zaman kısa süreli yağışlar görülebilir. Buna rağmen en sıcak günler de bu periyotta görülür. Bu sebeple Kavala şehri için en uygun seyahat tarihleri Mayıs ayının ortalarından Haziran ayının sonlarına kadar olan dönemdir. Zaman zaman düşen yağışa aldırmazsanız, Eylül ve Ekim ayları da Kavala’yı gezmek için uygun olacaktır.
 

Kavala’da Nerede Kalınır?

Yunanistan’ın Ege Denizi kıyısında yer alan şehirlerinden biri olan Kavala, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Büyük ilgi çeken ThassosAdası’nın hemen karşısında yer alan şehir, turistik cazibe yaratan keyifli bir atmosfer ile konuklarına unutulmaz tatiller vadediyor. Osmanlı himayesinde olduğu dönemden kalma pek çok esere sahip olan kentte yaz ve deniz turizmi oldukça büyük önem taşıyor. Ülkemizden karayoluyla da ulaşım imkanı bulunan Kavala, lezzetli Yunan mutfağının en geleneksel tarifleriyle buluşabileceğiniz restoranları, temiz ve bakımlı plajları, tarihi eserleri ve kültür sanat etkinlikleriyle yıl boyunca talep görüyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kavala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

 

Kavala’da Nerede Kalınır - Kavala’nın Bölgeleri

Kavala’da yapacağınız tatil süresince kentin keyifli plajlarında deniz ve güneşin tasını çıkarıp, sahildeki veya Kıbrıs Caddesi’ndeki restoranlarda taze deniz mahsülleriyle hazırlanmış iştah açıcı menüleri deneyebilirsiniz. Tarihi eserleriyle de ilgi çekici bir karakteri olan kentte şehrin tarihi merkezine geçip, Bizans Kalesi’ni görebilir,Osmanlı döneminden kalma İmaret’i de ziyaret edebilirsiniz. Şehrin 15 kilomete dışında kalan ve Unesco tarafından korunmakta olan Flippi Antik Kenti’ni gezip Kavala Arkeoloji Müzesi ile eski Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evine vakit ayırabilirsiniz.  

Şehirde konaklama için önereceğimiz bölgelerin ilki şehir merkezi. Her yere yakın konumuyla oldukça popüler. İkinci bölgemiz olan Small Port, küçük limanıyla bir hayli ilgi çekiyor. Sonraki bölgemiz merkezin batısında yer alan Kalamitsa Beach. Mavi bayrak almış plajıyla oldukça yoğun talep alıyor. Şehrin iç kesimlerindeki yerel yaşamın damerkezi olan, her yere kolay ulaşım imkanı sunan Orta Kavala bölgesi ve yemyeşil doğasıyla insanı büyüleyen Alsos Panagioudas size Kavala için önereceğimiz diğer bölgeler olarak yazımızda yer alıyor.

Ülkemizden Kavala’ya gitmek için karayolunu tercih edebilirsiniz. İstanbul-Kavala arasındaki 450 km. lik mesafeyi otomobil veya otobüsler aracılığyla 5 saat gibi bir sürede katedebilirsiniz. Hava yolu tercih eden okuyucularımız Atina üzerinden aktarmalı bir seyahat planı yapabilirler.

Şehir içinde genellikle yürümek tercih edilse de otobüs ve taksi de yoğun tercih edilen ulaşım araçları olarak hizmet veriyor. Şehrin dış kısımlarını ziyaret etmek için araba kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Şehir merkezi bölgesinde yer alan Kavala Otelleri

Kavala’nın şehir merkezi bölgesi oldukça hareketli bir atmosfere sahip. Yürüyerek ulşaılabilecek pek çok turistik noktayı da barındıran merkez bölge, turistler için kolay ulaşım olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi,
Kavala Arkeoloji Müzesi ve Kavala Belediye Müzesi gibi önemli adreslerin yanı sıra çok sayıda kafe, restoran ve alışveriş merkezi de bölge sınırları içinde göze çarpıyor.

 • Imaret

Özellikler: 5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, SPA, havaalanı hizmeti, evcil hayvan girebilir
Konum:Th. Poulidou 30-32
Fiyat: Geceliği 300€ - 350€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Imaret
 

 • Airotel Galaxy

Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, spor merkezi
Konum:Venizelou 27
Fiyat: Geceliği 65€ - 72€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Acropolis

Özellikler: 2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, evcil hayvan girebilir
Konum:El. Venizelou 29
Fiyat: Geceliği 45€ - 50€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Oceanis Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, aile odası
Konum:32, Erythrou Stavrou Avenue
Fiyat: Geceliği 59€ - 61€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Minimal Culture

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum:4 Kriezi
Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Minimal Culture
 

Small Port bölgesinde yer alan Kavala Otelleri

Şehir merkezinin güney doğusunda yer alan Small Port bölgesi, kentin keyifli noktalarından biri olarak konuklardan yüksek puanlar alıyor. Teknelerin yer aldığı küçük limanı, yeşil alanları ve plajlarıyla öne çıkan bölgenin en iyi tesislerini sizler için listeliyoruz.

 • Port View Suites

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda
Konum:Amer. Er. Stavrou & Kritis
Fiyat: Geceliği 70€ - 75€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Port View Suites
 

 • Margarita's House

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: 14 Danaon

Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Cleopatra Apartments

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: Νυρεμβέργης 138
Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The House of View

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark
Konum:13is Septemvriou 87
Fiyat: Geceliği 90€ - 95€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kavala House

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:Sappaion 35
Fiyat: Geceliği 80€ - 85€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Kavala House
 

Kalamitsa Beach bölgesinde yer alan Kavala Otelleri


Kavala’nın popüler plajlarından biri olan Kalamitsa Beach bölgesi, turistler için özellikle yaz aylarında büyük ilgi çekiyor. Şehrin batı bölgesindeki plaj alanı “mavi bayrak” ile ödüllendirilmiş olması nedeniyle de bir hayli iddialı. Kolay ulaşım imkanı bulunan bölge çok sayıda kafe, bar ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Sizin için seçtiğimiz en iyiler listesi hemen aşağıda yer alıyor.
 

 • Evris House

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum:Φαναριου 48 Καβαλα
Fiyat: Geceliği 60€ - 70€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Evris House
 

 • Blue4Aqua Apartments

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:Trigleias 1
Fiyat: Geceliği 140€ - 155€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Rooms Kavala Apartments

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:Tenedou 116
Fiyat: Geceliği 70€ - 85€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın

 • Anastasia Mare

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:Θάλασσα Μάρμαρα 78
Fiyat: Geceliği 160€ - 165€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Comfortable new apartment

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:36 Fanariou
Fiyat: Geceliği 100€ - 120€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Comfortable new apartment
 

Orta Kavala bölgesinde yer alan Kavala Otelleri

Kavala’nın yerel yaşamına da ev sahipliği yapan Orta Kavala bölgesi kıyı şeridinin biraz iç kısmında, kentin orta bölgesinde yer alıyor. Yerel yaşamla iç içe bulunan bölge, hemen her yere yakın konumuyla da tercih ediliyor. Orta Kavala bölgesinde bulunan tesisler içinden seçtiğimiz işletmeleri görebileceğiniz öneri listemizi hemen aşağıdaki bağlantılar ile inceleyebilirsiniz.

 • Egnatia City Hotel & Spa

Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz, SPA
Konum:Evdomis Merarxias 139
Fiyat: Geceliği 66€ - 76€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Egnatia City Hotel & Spa
 

 • Hotel Europa

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum:Irinis Athineas 20
Fiyat: Geceliği 46€ - 53€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Suita di Tania 

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:101 Εγνατίας
Fiyat: Geceliği 90€ - 100€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Our House Luxury Studio

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: Voulgaroktonou – Zalogkou 30
Fiyat: Geceliği 60€ - 65€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sweet Rooms Kavala

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum:16 Dimosthenous
Fiyat: Geceliği 26€ - 35€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Sweet Rooms Kavala
 

Alsos Panagioudas bölgesinde yer alan Kavala Otelleri

Şehrin yemyeşil ormanlarıyla öne çıkan doğal yaşam alanına sahip park bölgesi Alsos Panagioudas, özellikle doğa ile iç içe olmayı tercih eden turistlerin favori bölgesi durumunda. Merkezin kuzey batısında konumlu olan bölgenin en yüksek fiyat/fayda oranına sahip tesisleri arasından sizler için oluşturduğumuz öneri listemizi beğeneceğinizi düşünüyoruz. 

 • K&B Luxury Studios

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi
Konum:71 Κορίνθου
Fiyat: Geceliği 50€ - 55€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


K&B Luxury Studios
 

 • Aspa's Apartment

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:1 Patron
Fiyat: Geceliği 90€ - 95€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 •  Iokastis Studio

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum:16 Iokastis
Fiyat: Geceliği 60€ - 65€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Cosy Apartment

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, aile odası
Konum:58 Sofokli Venizelou
Fiyat: Geceliği 40€ - 45€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Nasa's Apartment

Özellikler: Ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum:34 Athinon Ισογειο
Fiyat: Geceliği 60€ - 65€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)

Detaylı bilgi için tıklayın.


Nasa's Apartment

Kavala’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Kavala Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Kavala otellerini görmek için tıklayın.
 

Kavala Otelleri

Yunanistan’ın muhteşem güzellikteki sahil kentlerinden biri olan Kavala, ülkenin en turistik destinasyonları arasında üst sıralarda yer alıyor. Penaje dağı eteğinde, Thassos Adasının karşında bulunan Kavala, Osmanlı döneminin de gözde merkezlerinden biri olarak tanınıyor.

Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve misafirperver yerli halkıyla Ege Denizi kıyısında yer alan bu harika kent, yılın hemen her dönemi ilgi çeken hareketli bir turistik profile sahip. Yerel lezzetleri, keyifli sokakları ve İstanbul’dan sadece 450 kilometre uzaklıktaki konumuyla Türk turistler için de favori tatil adreslerinden biri olan Kavala, ülkenin turizm gelirleri yüksek kentleri arasında bulunuyor.

Liman ve Old Town bölgesinde yer alan barlar ve restoranlar, turistler için dinamik bir gece hayatının öne çıkan adreslerinden oluyor. Plajlarda yaz dönemi hizmet veren gece kulüplerinde düzenlenen partiler de oldukça ilgi çekiyor.

Devamını Oku

Kavala İçi Ulaşım


 

Şehir merkezi ve Old Town denilen tarihi bölge yürüyerek son derece rahat bir şekilde gezilebilir. Hatta araba kiralamak veya toplu taşıma kullanmaya çalışmak birçok yere ulaşmayı zorlaştırarak zaman kaybı yaratabilir. Yine de yürümeyi tercih etmiyorsanız şehir merkezinden tarihi bölgeye doğru giden bir turist treni bulunmaktadır.

Şehrin daha uzak bölgelerine ise otobüslerle ulaşmak mümkündür. Kavala’da taksi kullanımı oldukça yaygın ve ucuzdur. Özellikle beyaz ve turuncu renkli olanlar oldukça uygun fiyatlara sizi istediğiniz yere götürmektedir. 

Kavala Uluslararası Havalimanı, şehrin batısında yer almaktadır. Taksi ya da otobüslerle şehir merkezine ulaşım mümkündür.

 

Kavala Mutfağı

 

Kavala’da, Rum mutfağının da vazgeçilmezi olan balık ve sebze yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Taze salatalar, zeytin ve beyaz peynir çeşitleri de sofralarda mutlaka bulunuyor. Ayrıca birbirinden çeşitli mezeleri de balığınızın yanına sipariş etmeyi unutmayın.

Kılıç balığı pastırması, levrek yahnisi, midyeli pilav, kalamar dolması, fava ve hamsi tava mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Tatlı olarak Türk mutfağına da oldukça yakın bir lezzet olan sakızlı irmik tatlısını tercih edebilirsiniz. Kahvenizin yanında Kavala kurabiyesi istemeyi de unutmayın. Orjinali bademli olan bu kurabiyeler farklı aromalarla şehrin her tarafında satılmaktadır. Yemeğinizin yanında şarap tercih edebileceğiniz gibi geleneksel Rum içkisi olan Ouzo da içebilirsiniz. 

Kavala’da akşam yemeği biraz geç yendiğinden akşam 9’dan önce restorana gitmeyi tercih etmemek gerekiyor. Bazı restoranlar bu saatten önce kapılarını açmıyorlar bile. Balık restoranlarının çoğu limanın çevresinde ya da Nikolas Church bölgesinde toplanmıştır.

Popüler restoranlar
Tsardakas, Panos Zafira, Orea Mitilini, Kiprou, Limonidis Bougatsa, Psarotaverna Nikiforos

Bahşiş
Yunanistan’da bahşiş vermek zorunlu değildir fakat servisinden memnun kaldığınız garsonlara küçük bir miktar bahşiş verebilirsiniz. 

Kavala'da Alışveriş

 

Ana alışveriş alanı şehrin tam merkezi olan Platia Eleftheria ve bu meydana çıkan küçük sokaklardır. Ayrıca liman yakınlarında da tipik Rum hediyelikleri alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Daha küçük butiklerde ise özel el yapımı hediyelikler bulabilirsiniz. Magnet gibi ürünlerin yanı sıra zeytinyağlı sabun, zeytinyağı, şarap, Ouzo ve Kavala kurabiyesi de satın alabilirsiniz. 

Kavala Gece Hayatı

 

Kavala'da gece hayatı daha çok sahil kısmında yaşanıyor. Barlar daha çok limanda ve Old Town bölgesinde Poulidou sokağında yoğunlaşmıştır. Kavala’nın Periali adı verilen bölgesinde, küçük bir liman olan Sfagio’da da birçok bar seçeneği bulmak mümkündür. “Notica” ve “Aepiko” akşamları içkilerinizi yudumlayabileceğiniz mekanlar arasındadır. 

Yaz mevsiminde plaj partileri oldukça yaygındır. Almyra Beach Bar, Queens Club ve İmaret Otel Casino dans edebileceğiniz, yazın da plaj partilerine katılabileceğiniz gece kulüplerinden sadece birkaç tanesi.
 

Kavala Festivaller

 

 • Filippi-Thassos Festivali (Temmuz-Eylül)
 • Sun and Stone (Eylül)
 • Uluslararası Cosmopolis Festivali (Temmuz) 

Kavala Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu
 • Temiz Pazartesi 
 • Bağımsızlık Günü (25 Mart) 
 • Paskalya Yortusu 
 • İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)
 • Kutsal Ruh Yortusu
 • Meryem’in Göğe Kabulü
 • Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık) 
 • Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kavala İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 199
 • Polis: 100

Kavala Türkiye Dış Temsilcilikleri

 • GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU
 • Adres: ODOS IONON 14 69100 KOMOTINI GREECE
 • Telefon: 00 30 25310 83 420-21
 • Faks: 00 30 25310 32 761
 • [email protected] 
 • http://gumulcine.bk.mfa.gov.tr
 • Görev Bölgesi: Evros(Dedeağaç-Alexandroupoli), Rodopi (Gümülçcine-Komotini), Xanthi(İskeçe-Xanthi), Drama ve Kavala illeri, Taşos (Tasos) ve Semadirek(Samothraki) adaları

Kavala Para Birimi

Kavala'da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Kavala Resmi Dili

Kavala’ın resmi dili Yunancadır.

Kavala Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark bulunmaktadır.

Kavala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6.8oC
  • Şub 7.2oC
  • Mar 9.3oC
  • Nis 13.4oC
  • May 17.7oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26.5oC
  • Agu 26.3oC
  • Eyl 22.4oC
  • Eki 17.2oC
  • Kas 11.4oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Ülke: Yunanistan
Nüfus: 56,371
Resmi Dil: Yunanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün56,371