Google+

Arama formu

Kavala

Yunanistan’ın Ege Denizi kıyısında yer alan şehirlerinden biri olan Kavala...
Devamı oku
Yunanistan’ın muhteşem güzellikteki sahil kentlerinden biri olan Kavala,...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 199 Polis: 100
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu Temiz Pazartesi ...
Devamı oku
  Filippi-Thassos Festivali (Temmuz-Eylül) Sun and Stone (Eylül...
Devamı oku
  Ana alışveriş alanı şehrin tam merkezi olan Platia Eleftheria ve bu...
Devamı oku
  Kavala'da gece hayatı daha çok sahil kısmında yaşanıyor. Barlar daha...
Devamı oku
  Kavala’da, Rum mutfağının da vazgeçilmezi olan balık ve sebze...
Devamı oku
  Köklü bir geçmişe sahip olan Kavala şehri, ziyaretçileri için pek çok...
Devamı oku
  Şehir merkezi ve Old Town denilen tarihi bölge yürüyerek son derece...
Devamı oku
Kavala’da genelde küçük oteller bulunmaktadır. Bunların çoğu şehir...
Devamı oku
İstanbul’dan yaklaşık 450 km uzakta bulunan Kavala’ya özel aracınızla...
Devamı oku
  Kavala’da Akdeniz İklimi özellikleri görülmektedir. Yaz ayları...
Devamı oku
Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vize uygulamasına tabiidir...
Devamı oku
GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: ODOS IONON 14 69100 KOMOTINI GREECE...
Devamı oku
Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark...
Devamı oku
Kavala’ın resmi dili Yunancadır.
Devamı oku
Kavala'da Euro (EUR) kullanılmaktadır.
Devamı oku
Kavala, Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde bulunan bir...
Devamı oku
  Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde yer alan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6.8℃
Şub 7.2℃
Mar 9.3℃
Nis 13.4℃
May 17.7℃
Haz 23℃
Tem 26.5℃
Ağu 26.3℃
Eyl 22.4℃
Eki 17.2℃
Kas 11.4℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...
Ülke: Yunanistan / Nüfus: 56,371 / Resmi Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün56,371

Kavala Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Doğu Trakya bölgesinde yer alan güzel ve görülmeye değer bir sahil kentidir. Köklü bir geçmişe sahip olan Kavala şehri, ziyaretçileri için pek çok gezilecek yer vadeder. Antik kentlerden kalelere, hareketli caddelerden müzelere kadar Kavala'da keşfedecek ve öğrenecek çok şey vardır.

MÖ 7. yüzyılda kurulan Kavala, 1387’den 1912’ye kadar Osmanlı’nın hakimiyeti altındaydı. O dönemde Osmanlı için Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biriydi. 16. yüzyılın ortasında İbrahim Paşa, Sadrazam ve Kanuni Sultan Süleyman bir su kemeri inşaasıyla Kavala'nın gelişmesine katkıda bulundu. Osmanlı ayrıca Panagia tepesindeki Bizans kalesini de genişletti. Günümüzde bu iki yapı da şehrin önemli simgelerindendir. Şehir ayrıca, tarih kitaplarımızda adı geçen Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın da doğum yeridir. 

Yunanistan'da önceleri küçük bir balıkçı kasabası olan Kavala, 1700’lü yıllarda dünyanın en büyük tütün ticareti limanı olmuştur. Günümüzdeyse en önemli gelir kaynağı turizmdir. Tarihi güzellikleri ve deniz tatili imkanları sayesinde her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır. Hemen karşısında yer alan ve kısa süreli bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Thassos Adası, Kavala'yı turistler için daha da cazip hale getirmektedir.

Tipik Akdeniz iklimi özelliklerinin görüldüğü Kavala'da yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve soğuktur. Yüzme sezonu Mayıs ayının başlarında başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Tüm Kavalalılar'ın ilgi gösterdiği, turistlerin de ilgisini çeken Filippi-Thassos Festivali, Temmuz-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

 

Tanıtım Videosu:

 

Kavala Nerededir?

Kavala, Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde bulunan bir sahil şehridir. Doğrudan Ege Denizi ile kıyısı olan Kavala, güneyinde Toska, kuzeybatısında Stavros, kuzeyinde ise Sanatorio ile komşudur. Thasos Adası ile karşı karşıyadır. İstanbul'dan 450 km uzaklıktadır.

Kavala Gezilecek Yerler


 

Köklü bir geçmişe sahip olan Kavala şehri, ziyaretçileri için pek çok gezilecek yer vaad ediyor. Antik kentlerden kalelere, hareketli caddelerden müzelere kadar Kavala'da keşfedecek ve öğrenecek çok şey var.

Bizans Kalesi

Bizans Kalesi

Kavala şehrinin tarihi merkezi, zirvesinde bir Bizans kalesinin yükseldiği sarp bir yarımadanın eteklerinde yer almaktadır. Burası eski güzel evleri, dar sokakları ve Ege Denizi manzarası ile ziyaretçilerin en çok rağbet ettiği alanlardan biridir. Ve nefes kesici manzarası ile Bizans Kalesi, işte bu önemli merkezin tepesinde yer almaktadır.

Kale, sahip olduğu konumu ile Kavala şehrini seyretmek için en uygun noktalardan biridir. Bizans Kalesi’ne araç ile ulaşım mümkündür. Fakat şehrin tarihi mahallesini de gezebilmek için pek çok kişi yürüyerek gitmeyi tercih etmektedir. Şehrin liman bölgesinden yaklaşık 20 dakikalık keyifli bir yürüyüş ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Kalenin en büyük bölümü 15. yüzyılın ilk çeyreğinde, 1391 yılında yıkılan Christoupolis’in Bizans Akropolü’nün yerine inşa edilmiştir. 1700’lü yıllarda hapis ve sürgün yeri olarak da kullanılmıştır. Denize doğru uzanan kale, ziyaretçilerine muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Günümüzde kalenin birçok duvarı hâlâ ayaktadır. Ayrıca zindan kısmı da gezilebilmektedir. Kale içindeki cumbalı Türk evlerinin büyük bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Uygun ve gerekli müdahalelerin ardından Akropol ise şimdilerde Kavala halkı için bir dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Bugün, aynı zamanda açık hava tiyatrosu olarak birçok müzikal etkinliğe, tiyatro ve dans gösterilerine sahne olmaktadır. Bünyesinde ayrıca turistlerin hediyelik eşya satın alabileceği ya da yiyecek içecek alabileceği alanlar da yer almaktadır.

Kavala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sailor's Delight, Vaio's Luxury House, Castle View Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Olena House, Port View Suites 2, Εlegant Διαμέρισμα υψηλών προδιαγραφών gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cosy Studio Down Town, Kavala Rooms, House in the village tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kavala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Filippi Antik Kenti

Filippi Antik Kenti

Filippi Antik Kenti, Kavala şehrinin 15 kilometre uzağında, Krinides bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin en önemli tarihi yerlerinden biri olan Filippi, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Bu antik kent, kuzey Yunanistan’da bir yüzyıldan fazla süren arkeoloji kazılarının sonucu olarak ışığa çıkan en önemli ve kapsamlı arkeoloji sitelerinden biridir. Kazılara 20. yüzyılın başında Birinci Dünya Savaşı’nın çalkantılı yıllarında Atina Fransız Okulu’nun araştırmacıları tarafından başlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra ivme kazanan araştırmalara Yunan Arkeoloji Kurumu, Atina Arkeoloji Derneği ve Yunanistan Aristotelis Üniversitesi tarafından günümüze kadar devam edilmiştir.

Bugün burada, M.Ö. 356 yılında II. Philip tarafından kentin yeniden kuruluş yıllarına ve Philippi muharebesinden (MÖ 42) sonra Roma’nın yükselişi dönemine ait anıtlar, Erken Hristiyanlık döneminde (MS 4-6. yüzyıllar) Aziz Pavlos’un şehre gelişi ve Avrupa’daki ilk Hristiyan cemaatinin kuruluşu ile bağlantılı olan görkemli bazilikalar ve merkezi planlı binalar görülebilmektedir.

Bu zengin anıt varlığı, birleşik ve kolayca tanınabilir bir Geç Antik Dönem kentsel peyzajı, bir “Helen polisi”nin, bir Roma “Colonia augustası”nın ve bir Hristiyan hac merkezinin üst üste bindiği bir tablo oluşturmaktadır.

Burada her yıl şehrin en önemli festivallerinden biri olan Filippi Festivali de düzenlenmektedir. Bünyesinde yer alan amfi tiyatroda her yaz döneminde pek çok müzikal ve tiyatro eseri sahne almaktadır.

İmaret

İmaret

Yunanistan'ın Kavala kentinde, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir Osmanlı eseridir İmaret. Kavala şehrinin tarihi merkezinin zirvesindeki Bizans Kalesi’nde yer alır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan, zamanında medrese, mektep ve aşevi olarak kullanılan muhteşem bir yapıdır. 

3500 metre karelik alanı işgal eden Panayia içinde, Old City batı tarafındadır. Osmanlı imparatorluğu’nun son dönemlerinde, 1817’de yapılan bina kompleksi “külliye” şeklindedir. Külliyede bir dini okul, sosyal ve eğitim hizmeti veren yerler vardır. Bunlar iki medrese, iki mescit, imaret, mektep, ofis ve yatakhanelerdir. 1858 yılı sonrasında, buradaki vakıf zararlı kabul edilmiş, eğitim ve hayır amaçlı statü değiştirilmiştir. 1923 yılına kadar burada mültecilerin yaşadığı bir dini okul olarak çalışma devam etmiştir. 1967 yılından sonra ise çöküş dönemine girilmiş ve ardından 22 ay süren bir restorasyon çalışması yapılmıştır. Ancak sonrasında kendi haline bırakılmıştır.

Ancak İzmir kökenli tütün tüccarı Kavalalı ünlü işkadını Anna Misirlian'ın maddi ve manevi katkıları ile burası günümüzde lüks ve şık bir otel olarak kullanılmaktadır. Yunanistan’ın en değerli otellerinden sayılmaktadır. Otele isim verilirken de aslına sadık kalınarak İmaret adı verilmiş. Her bir kurşun kubbesinin altında, ayrı ebatta ve birbirine benzemeyen 26 ayrı odasıyla bugün yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Otel müşterisi olmasanız bile bu 18 kubbeli yapının görüntüsü, dışarıdan da muhteşem.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kavala Para Birimi

Kavala'da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Kavala Resmi Dili

Kavala’ın resmi dili Yunancadır.

Kavala Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat fark bulunmaktadır.

Kavala Türkiye Dış Temsilcilikleri

 • GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU
 • Adres: ODOS IONON 14 69100 KOMOTINI GREECE
 • Telefon: 00 30 25310 83 420-21
 • Faks: 00 30 25310 32 761
 • consulate.komotini@mfa.gov.tr 
 • http://gumulcine.bk.mfa.gov.tr
 • Görev Bölgesi: Evros(Dedeağaç-Alexandroupoli), Rodopi (Gümülçcine-Komotini), Xanthi(İskeçe-Xanthi), Drama ve Kavala illeri, Taşos (Tasos) ve Semadirek(Samothraki) adaları

Kavala'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Kavala’da Akdeniz İklimi özellikleri görülmektedir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve soğuktur. Yüzme sezonu Mayıs ayının başlarında başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Haziran ayının ortalarından Ağustos ayının sonlarına kadar zaman zaman kısa süreli yağışlar görülebilir. Buna rağmen en sıcak günler de bu periyotta görülür. Bu sebeple Kavala şehri için en uygun seyahat tarihleri Mayıs ayının ortalarından Haziran ayının sonlarına kadar olan dönemdir. Zaman zaman düşen yağışa aldırmazsanız, Eylül ve Ekim ayları da Kavala’yı gezmek için uygun olacaktır.
 

Kavala'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yaklaşık 450 km uzakta bulunan Kavala’ya özel aracınızla yaklaşık 5 saatte ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak İstanbul’dan kalkan otobüsleri kullanabilir, yaklaşık 6 saatte Kavala’ya varabilirsiniz. 

Kavala’ya İstanbul’dan direkt uçuş mevcut değildir. Dilerseniz Atina üzerinden aktarmalı olarak uçakla gidebilirsiniz. Ya da önce Selanik’e uçabilir, oradan da otobüsle Kavala şehrine geçebilirsiniz. İstanbul-Selanik uçuşu yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. 

Kavala’ya Ege Denizi’nde yer alan birçok adadan feribotla ulaşmak da mümkün. Özellikle Limni Adası’ndan Kavala’ya feribot seferleri oldukça sıktır.  

Kavala şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kavala’da Nerede Kalınır?

Yunanistan’ın Ege Denizi kıyısında yer alan şehirlerinden biri olan Kavala, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Büyük ilgi çeken Thassos Adası’nın hemen karşısında yer alan şehir, turistik cazibe yaratan keyifli bir atmosfer ile konuklarına unutulmaz tatiller vadediyor. Osmanlı himayesinde olduğu dönemden kalma pek çok esere sahip olan kentte yaz ve deniz turizmi oldukça büyük önem taşıyor. Ülkemizden karayoluyla da ulaşım imkanı bulunan Kavala, lezzetli Yunan mutfağının en geleneksel tarifleriyle buluşabileceğiniz restoranları, temiz ve bakımlı plajları, tarihi eserleri ve kültür sanat etkinlikleriyle yıl boyunca talep görüyor.

Kavala’da Nerede Kalınır?

Booking.com

Kavala pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kavala Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kavala Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kavala Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kavala Otelleri
Kavala Ev Kiralama

Kavala Otelleri

Yunanistan’ın muhteşem güzellikteki sahil kentlerinden biri olan Kavala, ülkenin en turistik destinasyonları arasında üst sıralarda yer alıyor. Penaje dağı eteğinde, Thassos Adasının karşında bulunan Kavala, Osmanlı döneminin de gözde merkezlerinden biri olarak tanınıyor.

Doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve misafirperver yerli halkıyla Ege Denizi kıyısında yer alan bu harika kent, yılın hemen her dönemi ilgi çeken hareketli bir turistik profile sahip. Yerel lezzetleri, keyifli sokakları ve İstanbul’dan sadece 450 kilometre uzaklıktaki konumuyla Türk turistler için de favori tatil adreslerinden biri olan Kavala, ülkenin turizm gelirleri yüksek kentleri arasında bulunuyor.

Kavala Otelleri

Liman ve Old Town bölgesinde yer alan barlar ve restoranlar, turistler için dinamik bir gece hayatının öne çıkan adreslerinden oluyor. Plajlarda yaz dönemi hizmet veren gece kulüplerinde düzenlenen partiler de oldukça ilgi çekiyor.

Kavala İçi Ulaşım


 

Şehir merkezi ve Old Town denilen tarihi bölge yürüyerek son derece rahat bir şekilde gezilebilir. Hatta araba kiralamak veya toplu taşıma kullanmaya çalışmak birçok yere ulaşmayı zorlaştırarak zaman kaybı yaratabilir. Yine de yürümeyi tercih etmiyorsanız şehir merkezinden tarihi bölgeye doğru giden bir turist treni bulunmaktadır.

Şehrin daha uzak bölgelerine ise otobüslerle ulaşmak mümkündür. Kavala’da taksi kullanımı oldukça yaygın ve ucuzdur. Özellikle beyaz ve turuncu renkli olanlar oldukça uygun fiyatlara sizi istediğiniz yere götürmektedir. 

Kavala Uluslararası Havalimanı, şehrin batısında yer almaktadır. Taksi ya da otobüslerle şehir merkezine ulaşım mümkündür.

 

Kavala Mutfağı


 

Kavala’da, Rum mutfağının da vazgeçilmezi olan balık ve sebze yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Taze salatalar, zeytin ve beyaz peynir çeşitleri de sofralarda mutlaka bulunuyor. Ayrıca birbirinden çeşitli mezeleri de balığınızın yanına sipariş etmeyi unutmayın.

Kılıç balığı pastırması, levrek yahnisi, midyeli pilav, kalamar dolması, fava ve hamsi tava mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Tatlı olarak Türk mutfağına da oldukça yakın bir lezzet olan sakızlı irmik tatlısını tercih edebilirsiniz. Kahvenizin yanında Kavala kurabiyesi istemeyi de unutmayın. Orjinali bademli olan bu kurabiyeler farklı aromalarla şehrin her tarafında satılmaktadır. Yemeğinizin yanında şarap tercih edebileceğiniz gibi geleneksel Rum içkisi olan Ouzo da içebilirsiniz. 

Kavala’da akşam yemeği biraz geç yendiğinden akşam 9’dan önce restorana gitmeyi tercih etmemek gerekiyor. Bazı restoranlar bu saatten önce kapılarını açmıyorlar bile. Balık restoranlarının çoğu limanın çevresinde ya da Nikolas Church bölgesinde toplanmıştır.

Popüler restoranlar
Tsardakas, Panos Zafira, Orea Mitilini, Kiprou, Limonidis Bougatsa, Psarotaverna Nikiforos

Bahşiş
Yunanistan’da bahşiş vermek zorunlu değildir fakat servisinden memnun kaldığınız garsonlara küçük bir miktar bahşiş verebilirsiniz. 

Kavala Gece Hayatı


 

Kavala'da gece hayatı daha çok sahil kısmında yaşanıyor. Barlar daha çok limanda ve Old Town bölgesinde Poulidou sokağında yoğunlaşmıştır. Kavala’nın Periali adı verilen bölgesinde, küçük bir liman olan Sfagio’da da birçok bar seçeneği bulmak mümkündür. “Notica” ve “Aepiko” akşamları içkilerinizi yudumlayabileceğiniz mekanlar arasındadır. 

Yaz mevsiminde plaj partileri oldukça yaygındır. Almyra Beach Bar, Queens Club ve İmaret Otel Casino dans edebileceğiniz, yazın da plaj partilerine katılabileceğiniz gece kulüplerinden sadece birkaç tanesi.
 

Kavala'da Alışveriş


 

Ana alışveriş alanı şehrin tam merkezi olan Platia Eleftheria ve bu meydana çıkan küçük sokaklardır. Ayrıca liman yakınlarında da tipik Rum hediyelikleri alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Daha küçük butiklerde ise özel el yapımı hediyelikler bulabilirsiniz. Magnet gibi ürünlerin yanı sıra zeytinyağlı sabun, zeytinyağı, şarap, Ouzo ve Kavala kurabiyesi de satın alabilirsiniz. 

Kavala Festivaller


 
 • Filippi-Thassos Festivali (Temmuz-Eylül)
 • Sun and Stone (Eylül)
 • Uluslararası Cosmopolis Festivali (Temmuz) 

Kavala Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu
 • Temiz Pazartesi 
 • Bağımsızlık Günü (25 Mart) 
 • Paskalya Yortusu 
 • İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)
 • Kutsal Ruh Yortusu
 • Meryem’in Göğe Kabulü
 • Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık) 
 • Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kavala İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 199
 • Polis: 100