Yunanistan'ın Kavala kentinde, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir Osmanlı eseridir İmaret. Kavala şehrinin tarihi merkezinin zirvesindeki Bizans Kalesi’nde yer alır. Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan, zamanında medrese, mektep ve aşevi olarak kullanılan muhteşem bir yapıdır. 

3500 metre karelik alanı işgal eden Panayia içinde, Old City batı tarafındadır. Osmanlı imparatorluğu’nun son dönemlerinde, 1817’de yapılan bina kompleksi “külliye” şeklindedir. Külliyede bir dini okul, sosyal ve eğitim hizmeti veren yerler vardır. Bunlar iki medrese, iki mescit, imaret, mektep, ofis ve yatakhanelerdir. 1858 yılı sonrasında, buradaki vakıf zararlı kabul edilmiş, eğitim ve hayır amaçlı statü değiştirilmiştir. 1923 yılına kadar burada mültecilerin yaşadığı bir dini okul olarak çalışma devam etmiştir. 1967 yılından sonra ise çöküş dönemine girilmiş ve ardından 22 ay süren bir restorasyon çalışması yapılmıştır. Ancak sonrasında kendi haline bırakılmıştır.

Ancak İzmir kökenli tütün tüccarı Kavalalı ünlü işkadını Anna Misirlian'ın maddi ve manevi katkıları ile burası günümüzde lüks ve şık bir otel olarak kullanılmaktadır. Yunanistan’ın en değerli otellerinden sayılmaktadır. Otele isim verilirken de aslına sadık kalınarak İmaret adı verilmiş. Her bir kurşun kubbesinin altında, ayrı ebatta ve birbirine benzemeyen 26 ayrı odasıyla bugün yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Otel müşterisi olmasanız bile bu 18 kubbeli yapının görüntüsü, dışarıdan da muhteşem.