Kayseri Şehir İçi Ulaşım

İç Anadolu Bölgesi’nin Ankara ve Konya’dan sonra üçüncü büyük ili olan Kayseri’de şehir içi toplu ulaşım tramvay, otobüs ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Tüm şehre yayılmış olan otobüs ağı şehir merkezinde bulunan iki tramvay hattı (T1-T2) ve dolmuş hatlarıyla desteklenmektedir. Kayseri’de toplu taşıma araçlarını kullanarak istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Akıllı Şehir Kayseri uygulaması ile toplu ulaşım hatlarının güzergah haritalarına, duraklardan hangi otobüslerin ne zaman geçtiğine dair çevrimiçi bilgilere, güncel trafik durumuna ulaşabilirsiniz. Akıllı Şehir Kayseri uygulamasını mobil cihazlarınıza indirip kullanabileceğiniz gibi https://cbs.kayseri.bel.tr/kayseri-ulasim-bilgi-sistemi adresinden de detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kayseri Şehir İçi Otobüs Ulaşımı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tüm şehri dolaşabileceğiniz oldukça geniş bir otobüs ağına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Kayseri’de otobüslerin hat güzergahlarına, geçtiği duraklara ve hareket saatlerine Akıllı Şehir Kayseri uygulamasından ve https://www.kayseri.bel.tr/ulasim adresinden ulaşabilirsiniz.

Kayseri’de Tramvay Ulaşımı

Kayseri’de Organize Sanayi-İldem (T1) ve Cumhuriyet Meydanı-Talas (T2) yönünde olmak üzere iki tramvay hattı bulunmaktadır. Tramvayların duraklara göre istasyon zaman çizelgesine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.kayseriulasim.com/cizelge.aspx

Organize Sanayi-İldem yönünde giden T1 Tramvay hattı ve Cumhuriyet Meydanı-Talas yönünde giden T2 tramvay hattının haritasına ise şu adresten ulaşabilirsiniz: 

Kayseri Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları

Kayseri tramvay ve otobüslerinde Aktif 38 adı verilen elektronik kart kullanılmaktadır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarına elektronik kartınızı yaklaştırmanız yeterlidir. Aktif 38 kart, kişiye özel olarak hazırlanır ve başkası tarafından kullanılamaz. 5 TL karşılığında aldığınız Aktif 38 karta istediğiniz miktarda dolum yapabilirsiniz. Şurada (http://www.kayseriulasim.com/bilettemin.aspx) belirtilen yerlerden kartınızı temin edebilir ya da dolum yapabilirsiniz.

Kayseri toplu ulaşımda kullanılan 1 Binişlik Manyetik Kağıt Bilet’i 3 TL’ye alabilirsiniz. Aktif 38 kart kullanırsanız bu fiyat 2.50 TL’ye düşmektedir. Öğrenciler ise tek binişte 1.40 TL ödemektedir. 50 Geçişlik Tam Abonman ise 100 TL’ye alınabilir.

Kayseri’den ilçe, belde ve köylere giden otobüslerin bilet fiyatlarını şu adresten öğrenebilirsiniz: https://www.kayseri.bel.tr/uploads/haberler/2017/09/ulasimtablo.jpg

Kayseri Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kayseri şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kayseri Havaalanı’ndan şehir merkezine Havaş, belediye otobüsü ve taksiyle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havaş otobüsleriyle merkezde bulunan Kayseri Forum AVM’nin önüne 10 dakikada ulaşabileceğiniz gibi diğer ilçelere de kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak seferlerine göre ayarlanan Havaş otobüslerinin bilet fiyatı 11 TL’dir.

Kayseri Havaalanı’ndan her 20 dakikada bir kalkan 4, 100, 101, 102, 270 ve 271 numaralı belediye otobüsleri ile şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kayseri Havaalanı’ndan 4 numaralı otobüse binerek Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha hızlı ulaşım seçeneği için havaalanının önünde 24 saat hizmet veren taksileri tercih edebileceğiniz gibi dilerseniz havaalanından araç da kiralayabilirsiniz.

*Ulaşım fiyatları 2017 Aralık ayında güncellenmiştir.