Celalabad’a Ne Zaman Gidilir?

mountains-810900_960_720.jpg

Kırgızistan’ın dört bir yanı dağlık alanlar olmasından dolayı ülkenin her yerinde karasal iklimin etkileri oldukça fazla görülür. Celalabad şehrinde de karasal iklim oldukça etkilidir. Bu şehirde kışlar oldukça soğuk, yazlar ise çok sıcak ve kurak geçmektedir. Özellikle kış aylarında Celalabad’da şehrin dağlık yapısından kaynaklı olarak ulaşım konusunda oldukça fazla sorun yaşanmaktadır. Hatta bazen kış aylarında trafik durur ve heyelandan dolayı yollar kullanıma kapanır. Mart ve Nisan aylarında oldukça fazla yağış görülmesinden ve bu yağışların ulaşımı etkilemesinden dolayı genelde bu tarihlerde şehir çok fazla ziyaretçi almaz. Temmuz ve Ekim aylarında sıcaklık biraz fazla olsa da yoğun yağışlar olmadığı için, şehir ziyaretinde en çok bu aylar tercih edilir.

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları her ne kadar bu şehir için en ideal zamanlar gibi gözükse de Haziran ve Temmuz ayları özellikle Trekking severler için oldukça uygun aylardandır. Ağustos ayında şehir oldukça kalabalık ve hava durumu ise çok sıcak olmaktadır. Bu ayda yurtdışından oldukça fazla ziyaretçi akınına uğrayan Celalabad şehrini sakince gezmek isteyenler için ise Ekim-Kasım ayları en ideal zamanlar olacaktır.

Celalabadşehri kendi bünyesinde çok fazla festival barındırmasa da yakın çevrede oldukça fazla etnik festivaller düzenlenmektedir. Neredeyse bütün festivallerinin konusu tarih ve yemek üzerine olan bu ülkede en çok Temmuz ayında kutlamalar yapılmaktadır.