Celalabad’da Nerede Kalınır?

Celalabad şehrinde otel ve konukevlerinin sayısı oldukça kısıtlıdır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, eğer tam bir doğa ve macera sever iseniz, bu şehrin ormanlarında kamp yapmak en güzel konaklama seçeneklerinden biri olacaktır. Özellikle tatlı suyu ve muhteşem doğası ile ünlü Sarı Çelek Gölü kamp için harika bir alan yaratmakta. Hatta yanınızda kamp malzemeleriniz yoksa göle çok yakın olan Arkit köyü halkı sizleri evlerinde misafir etmekten mutluluk duyacaklardır. Oldukça misafirperver olan bu halkın evlerinde kalarak, hem kültürlerini yakından takip etmiş olursunuz hem de yerel yiyeceklerinin tadına kendi mutfaklarında tatma fırsatı yakalarsınız.

Arslanbab köyü de yine aynı şekilde turistleri ağırlamak için konuşlanmış bir köy gibidir. Gelenek olarak ziyarete gelen herkesi evlerinde ağırlamak, akşam yemeklerine davet etmek ve hatta gece kalmaya misafir etmek isterler. Arslanbab köyündeki bir inanışa göre bu şehri genelde gezginler dinlenmek, huzur bulmak ve kendini tanımak için ziyarete gelirler. Doğa ile iç içe olmanın insan ruhuna iyi geleceğine inandıkları için de evlerinde misafir edip, ruhani iyileşme süreçlerinde katkıda bulunmak isterler.

Her ne kadar bu ülkenin ve bu şehrin kültürü ziyaretçileri evde misafir etmek üzerine olsa da ev ziyaretleri güvenlik ya da başka nedenlerden ötürü pek fazla tercih edilmemektedir. Eğer evlerde konaklamak ya da kamp yapmak dışında otellerde kalmak istiyorsanız da bu şehre ait üç otel ismini şu şekilde sıralayabiliriz;

Ünlü Lenin St.’de yer alan ve devlet üniversitesine oldukça yakın olan Tian-Shan oteli, Celalabad şehrindeki en iyi otellerden biridir. 4 yıldızlı olan bu otelde 24 saat açık resepsiyondan dilediğiniz her konuda yardım alabilirsiniz. Ayrıca otelin içerisinde yer alan barda alkol alabilir, dans pistinde dilediğinizce eğlenebilirsiniz.

Şehirdeki bir diğer otel olan KOK-ART Hotel ise küçük ama modern olmasıyla ünlüdür. Bu otelde her oda çalışma masalarıyla dolu olduğu için, eğer iş gezisine çıkıyorsanız tercih edeceğiniz otellerden biri olabilir.

Son otelimiz ise Guest House EtnoDom, adından da anlaşılabileceği gibi misafirhane olarak tasarlanmış. Toplu halde kalmayı ve diğer ziyaretçiler ile iletişim halinde olmayı sevenler için ise burası oldukça ideal bir konaklama alanıdır.