Google+

Arama formu

Barranquilla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barranquilla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baranquilla Kuzey Kolombiya'da bulunan bir şehirdir. Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Şehir Kolombiya'nın idari bölgelerinden biri olan Atlántico Departmanı'nın başkentidir. Barranquilla Kolombiya'nın kuzeyindeki Karayip Kıyı Bölgesi'nin en büyük şehri ve limanı konumundadır. Metropol alanı 2011 nüfus sayımına göre 1.885.500 kişiyle Bogotá, Medellín ve Cali'den sonra ülkenin en kalabalık 4. şehridir.

Barranquilla 1813 yılında kasaba ilan edilse de kuruluş hikayesi 1629 yılına dayanır. Zaman içinde önemli bir liman kenti olan kasaba özellikle Avrupa’dan iki dünya savaşı boyunca kaçıp buraya sığınan mültecilerin ülkeye vardıkları liman oldu.endüstriyelleşme seviyesindne ötürü Kolombiya’nın bir numaralı limanı olarak addedilen kasabanın lakabı Kolombiya’nın Altın Kapısı’dır.

Şehir, ülkenin en önemli folklorik ve kültürel festivallerinden birine, Barranquilla Karnavalı’na, ev sahipliği yapar. Bu karnaval Kolombiya Kongresi tarafından 2001 yılında Ulusal Kültürel Miras ilan edilmiş ve 2003 yılında da bu statüsü UNESCO tarafından onanmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=zcgUJh8SgG0