Brazzaville Şehir İçi Ulaşım

Moungali.jpg

Brazzaville’de toplu taşıma araçları çok gelişmemiştir. Ulaşım taksi ve yerel otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüsler genellikle yerel halk tarafından kullanılmaktadır. Genellikle konforlu ve güvenli olmayan otobüsleri kullanacakların oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Turistlerin en fazla kullandığı ulaşım araçlarının başında ise taksiler gelmektedir.

Brazzaville’de en uygun toplu taşıma araçlarından biri olan otobüsler genellikle Brazzaville halkı tarafından kullanılmaktadır. Otobüslerin hizmet verdiği saatler 05.30-22.00 saatleri arasındadır. Brazzaville’de otobüs ücretleri ise 150 Kongo frangıdır. Ayrıca konfora düşkün ziyaretçiler için otobüslerin çok kalabalık olduğunu ve bu sebeple pek sağlıklı bir ortamın kendilerini beklemediğini belirtmeliyiz.

Şehrin en çok kullanılan diğer ulaşım aracı ise taksidir. Oldukça fazla tercih edilen taksiler turistler tarafından çok yoğun kullanılmaktadır. Otobüslere göre hızlı ve konforlu olan Brazzaville taksileri genellikle yeşil renklidir. Maya Maya Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile gelmek 20 dakika sürmektedir. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızda fayda vardır. Ayrıca taksiye binmeden önce güvenli ve yolu uzatmayacak şekilde taksiciye sizi götürmesi için elinizde harita bulundurmanızda da fayda vardır. Bunun yanında dileyenler bazı tur firmalarının ulaşım hizmetlerini de kullanabilirler. Bu firmaları havalimanında bulmanız mümkündür.

Brazzaville’de taksi ve otobüsün dışında kullanabileceğiniz diğer bir araç ise araç kiralama seçeneğidir. Kongo’da oldukça ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkan araç kiralama turistler tarafından yine oldukça ilgi görmektedir. Dileyenler havalimanından Avis, Hertz ve Europcar şirketleri ile araba kiralama işlemlerini gerçekleştirebilirler.