Kuala Lumpur Gezilecek Yerler


malaysiatravelnews.com

Kuala Lumpur gezilecek yerler geçmişi ve geleceği ile önemli bir kültürel etkileşim noktasıdır. Yeni dünya şehirleri arasına adını ilk yazdıran doğunun yüksek kültür medeniyetini tüm hatlarıyla sunan benzersiz bir yapıya sahiptir. Her şeyden önce ekonomik ve ticari merkez olması onu karakteristik yapısını ortaya koymaktadır. Bunun haricinde kentte kuleler, müzeler ve galerilerden oluşan bir sanat haznesi yatmaktadır. Elbette ki çağdaş sanat üzerine kurulmuş bu kentte geçmişe dair çok fazla iz aramak doğru olmayacaktır. 

Kuala Lumpur gezilecek yerler:

Petronas İkiz Kuleleri


wikimedia.org

Petronas İkiz Kuleleri 1998-2004 yılları arasında dünyanın en yüksek yapısı olarak anılmıştır. Burası Petrona Petrol Holding’in yönetim binasıdır. Petronas İkiz Kuleleri 452 m yüksekliktedir. Kulelerin içerisinde alışveriş mağazaları,  doğal bilimler müzesi, senfoni orkestrası, sanat galerisi ve birçok büro yer alır. Her bir kulede 76 asansör bulunmaktadır. Bunların 29’u tek seferde 26 kişiyi taşıma kapasitesine sahip çift katlı asansördür. Yapıda toplam 32.000 pencere bulunur. Mimari tasarımı “César Pelli & Associates Architects" mimarlık bürosu tarafından yapılmıştır. Aynı firma daha önce Chicago’da “Miglin-Beitler Skyneedle” projesini de hayata geçirmiştir. Kuleler aynı karakteristik özelliklere sahiptir. Mimar César Antonio Pelli, İslam mimarisini temel alarak bu yapıyı meydana getirmiştir.
 

 • Adres: Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia
 • Çalışma Saatleri: 09:00 – 21:00
 • Bilet Ücreti: Yetişkin: RM 84.80, çocuk: RM 31.80
 • Web sitesi için tıklayınız.

Malezya İslami Sanatlar Müzesi

Müzede sergilenen Selimiye Camii’nin maketi
iamm.org.my

Malezya İslami Sanatlar Müzesi 12 Aralık 1998’de açılmıştır. Müze, Kuala Lumpur’un diğer turistik yerlerine yürüme mesafesindedir. İslami Sanatlar Müzesi 7.000’den fazla esere ve geniş bir kütüphaneye ev sahipliği yapar. Bu bakımdan Malezya İslami Sanatlar Müzesi, Güneydoğu Asya’nın en büyük İslam sanatları müzesidir. Müzede toplamda 12 galeri;  Kuran ve Hadis Galerisi, İslam Mimarisi Galerisi, Hint Galerisi, Çin Galerisi, Antik Malay Dünya Galerisi ve 19. yüzyıldan Osmanlı – Suriye Salonları ile İslami eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzede İslam dünyasının en gösterişli yapılarının birer maketi bulunmaktadır. Mücevher, kumaş, silah, zırh, seramik ve benzeri gibi eserler müzede görülebilir.

Malezya İslami Sanatlar Müzesi 2014 yılında Kuala Lumpur Turizm Ödülleri'nde yılın en iyisi seçilmiştir. Aynı zamanda 2014-15 yıllarında üst üste TripAdvisor’un Asya Top 10 müze listesinde yer almıştır.
Malezya İslami Sanatlar Müzesi (Islamic Arts Museum), Göl Bahçeleri (Lake Gardens) ile Milli Cami'nin (National Mosque) hemen ortasında yer alır.
 

 • Adres: Jalan Lembah Perdana, 50480 Kuala Lumpur, Malaysia
 • Çalışma Saatleri: 10:00 – 18:00, Pazartesi günleri kapalıdır.
 • Ücret: Yetişkin: RM 14.00, Çocuk: Ücretsiz (6 yaş altı)
 • Web sitesi için tıklayınız.

Kuala Lumpur Kulesi


qrznow.com

Kuala Lumpur Kulesi’nin yapımı 1 Mart 1995’de tamamlanmıştır. 421 metre yüksekliğe sahip bir anten vazifesi görmektedir. Aynı zamanda dünyanın en uzun 7. kulesidir. Kulenin üst bölümünde aktif bir restoran yer almaktadır. Restoranında içinde bulunduğu bölüm 6 kattan meydana gelmektedir. Diğer katlarda çeşitli aktivasyonlar yer alır. Özellikle burada akşam yemeği yemek kentte yapılacaklar listesinin başında gelir. Kule kentin en yüksek noktasından kenti seyir şansı sunmaktadır. Aynı zamanda Kuala Lumpur Kulesi, Ramazan ayında özel etkinliklere sahne olur. Kuleye asansör ile inilip çıkılmaktadır.
 

 • Adres: Jalan P Ramlee, 50250 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 22:00
 • Ücret: Yetişkin: RM 52, Çocuk: RM 31
 • Web sitesi için tıklayınız.

 
Aquaria KLCC


wikimedia.org

Aquaria KLCC’de 5,000’den fazla balık çeşidi vardır. 90 metre uzunluğundaki saydam bir tünel vasıtasıyla akvaryum en gerçekçi şekilde hizmet vermektedir. Aynı zamanda akvaryumda dalış imkânı da bulunmaktadır. Burada köpek balıkları ile yan yana yüzebilir hatta onların dişlerine daha yakından bakabilirsiniz.

 • Ulaşım

Otobüsle
Impiana KLCC otobüs durağı.
KL Şehir Turu için İki Katlı Otobüs Servisi: KLCC Garden Park durağı.
Hafif Raylı Sistemle (LRT)
PUTRA Hattını kullanın ve KLCC istasyonunda inin.
Havarayla
KL Havaray aracı ile Raja Chulan istasyonu. 
Havarayla
KL Havaray aracı ile ve Raja Chulan istasyonu.

 • Adres: Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Ücret: RM 50
 • Web sitesi için tıklayınız.

Kuala Lumpur City Gallery


klcitygallery.com

Kuala Lumpur’un 360° başlangıç noktası, Turist Bilgi Merkezi kentte ilk durak olarak tanımlanmaktadır. Buradan şehir hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bilgi amaçlı ücretsiz yaya şehir turlarına katılabilirsiniz. İngilizce ve Çince hizmet veren merkez kentteki turistik atraksiyona yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Kuala Lumpur Gallery, ARCH Grup’un bir parçasıdır. Ülkedeki kültürel mirası korumak için kurulmuştur. Kurucusu Andrew J.K. Lee’dir.
 

 • Adres: No. 27, Jalan Raja, Dataran Merdeka, 50050 Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:30
 • Ücret: RM 5.00, Ücretsiz WiFi
 • Web sitesi için tıklayınız.

Thean Hou Tapınağı


gokl.my

Thean Hou Tapınağı, Kuala Lumpur’da bulunan altı katmanlı bir Çin Budist tapınağıdır. Yapı 1987’de tamamlanmış, resmi olarak da 1989’da açılmıştır. Geleneksel ve modern mimarinin birleşmesiyle ortaya çıkan bu şaheser ruhani dünyanın kapılarını aralamaya davet çıkarıyor. İnsanları huzura, ferahlığa ve yükselmeye davet eden Budist öğretilerin bu mabedi Buda heykelleri ile süslüdür. Mabet, Çin Yeni Yıl Kutlamalarını büyük bir festival ile karşılamaktadır. Bunun dışında tapınağın evlendirme, salon, eğitim ve sigorta hizmeti mevcuttur. Ancak boşanma hizmeti vermemektedir.
 

 • Adres: 65, Persiaran Endah, Off Jalan Syed Putra, 50460 Kuala Lumpur, Malaysia.
 • Ziyaret Saatleri: 7/24
 • Ücret: Bağış sistemi ile çalışmaktadır.
 • Web sitesi için tıklayınız.

 
Sri Mahamariamman Tapınağı


thousandwonders.net

Sri Mahamariamman Çin kasabasında yer alan bir Hindu tapınağıdır ve 1873 yılında kurulmuştur. Ancak, 1968 yılında güney Hindistan ekolünde yeniden inşa edilmiştir. Sri Mahamariamman Tapınağı,Çin kasabasında yer alır tarafından kurulmuştur. Tabi onlar bu tapınağı önceleri sadece aile üyelerine mahsus olarak yaptırmışlardır. Yani alt kesimden pis insanlarla, kölelerle aynı ortamda ibadet etmeyelim bizim özel bir mabedimiz olsun demişler ve işe koyulmuşlar... Ondan sonra bu yaptıkları şehirde ayıplanınca yüce Pillai ailesi de tapınağı Buda’nın izniyle halka açmıştır.
 

 • Adres: Jalan Tun H S Lee, 50000 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 06:00 – 21:00

 
Rumah Penghulu Abu Seman


badanwarisanmalaysia.files.wordpress.com

Etnik bir Malay evi, bugün turistler gezsin görsün diye hizmet vermektedir. Kuala Lumpir şehri günümüzde modern gökdelenleri ve kimliği ile geleceğin en büyük temsilcilerindendir. Ancak bu modern şehrin uzun bir varoş geçmişi vardır. İşte bu komplekste her şeyiyle orijinal bir şekilde 1924 yılının Malezya’sının sıradan halkının yaşam tarzını görüp inceleyebilirsiniz.
 

 • Adres: No. 2, Jalan Stonor, 50450 Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 10:00 – 16:00
 • Ücret: RM 5

 
National Textiles Museum (Milli Tekstil Müzesi) 


wikimedia.org

Milli Tekstil Müzesi, Arthur Benison Hubback tarafından tasarlanmıştır. Yapı 1905 yılında tamamlanmıştır. Bu bina eski tren istasyonuna aittir. Ancak 1917 yılında istasyon başka bir yere taşınmıştır. Ondan sonraki dönemlerde bina Selangor Public Works, Selangor Water Department, Malaysian Central Bank, Agricultural Bank of Malaysia, Malaysian Craft ve High Court’a ev sahipliği yapmıştır.  Nihayetinde 9 Ocak 2010’da son halini almış Tekstil Müzesi olarak yeniden açılmıştır.
 

 • Adres: 50050, 26, Jalan Sultan Hishamuddin, City Centre, 50000 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur, Malaysia
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 18:00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Kuala Lumpur gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.