Kumburgaz Mutfağı

balik-osman.jpg

Eskiden Kumburgaz’ın üzümü ve kavunu meşhurmuş. Ama bu meyveler artık yetiştirilmiyor. Beldedeki restoranlarda Türk mutfağının bütün örneklerini tadabilirsiniz. Kumburgaz bir sahil beldesi ve Büyükçekmece-Mimar Sinan gibi bir balık limanına çok yakın. Bu nedenle, her türlü deniz ürününü yemek mümkün. Büyük otellerde, usta şeflerin elinden şık ve gösterişli akşam yemekleri yenebilir. Sahil boyunca sıralanmış irili ufaklı restoranlarda daha uygun fiyata balık ve her türlü deniz ürününü yiyebilirsiniz. Ayrıca sınır komşusu, Mimar Sinan da bu konuda sayısız seçenek sunabilir. Mimar Sinan’da balığıyla ünlü pek çok deniz restoranı vardır.

Popüler restoranlar

Cemo Kebap: Lezzetli kebap ve pide çeşitleri ile Kumburgaz’ın en eski lezzet duraklarından biri. 1989 yılından bu yana aynı özen ve kaliteyle hizmet veriyor.

Balık Osman:Balık denilince ilk akla gelen adres Balık Osman. Mimar Sinan’daki en eski restoranlardan ve ilk günkü kalitesinden ödün vermeden en lezzetli balıkları müşterilerine sunmaya devam ediyor. Karides salatası mutlaka tadılmalı.

İskele Restoran: Mimar Sinan girişinde, limanın hemen karşısında bulunan restoran, mezeleri ve taze balıklarının yanında, özenli servisiyle de konuklarından tam puan alıyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.