La Serena Hakkında Bilinmesi Gerekenler

La Serena, Güney Amerika ülkeleri arasında kültürel özellikleri ile en ilgi çekici yerlerden biri olan Şili’nin ikinci eski şehridir. İdari olarak 15 bölgeye ayrılmış olan Şili’nin Coquimbo bölgesinde yer alan La Serena şehri 1544 yılında kurulmuştur. Ülkenin en eski şehri ve aynı zamanda başkenti olan Santiago’ya 471 km uzaklıkta yer almaktadır.

La Serena şehri başkent Santiago ile arasında kalıcı iletişimi sürdürmek amacıyla İspanyolların emriyle kurulmuştur. Aynı zamanda askerlerin dinlenip yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla küçük bir köy haline gelmiş. Tarihinde Kızıldereli baskınlarına şahitlik etmiş şehir 1544 yılında kuruluşunun 5 yıl sonrasında tamamen harap edilmiştir. Ardından şehrin yeniden oluşturulması için emirler verilmiş ve 4 Mayıs 1552’de kent unvanını geri kazanacak hale gelmiştir. Savaşlar sırasında sıklıkla yağmalanan ve saldırılara uğrayan La Serena toprak kaybetmeye başlayınca şehrin güvenliği iyice tehlike altında kalmıştır.

Tüm bu hareketli zamanların yanında toparlanan şehirde tarihe yakından tanıklık eden taş kiliseler bulunmaktadır. Şehre hâkim olan mimari yapılar arasında hala sömürge dönemine ait izlere rastlanmaktadır. Şili’deki önemli turizm merkezlerinden biri olan La Serena özellikle plajlarıyla ön plana çıkmaktadır. Turizm geliştiği için havayolu, karayolu ve demiryolu ulaşımı son derece gelişmiştir. Hareketli ve eğlenceli bir tatil beldesi olarak popülerlik kazanan bu şehir ülkenin en hızlı büyüyen şehirlerinden bir tanesidir. Özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. La Serena’da gezilecek çok sayıda kilise, park ve müze yer almaktadır.

La Serena’da yer alan 29 kilise vardır ki bu şehrin büyüklüğüne rağmen epey yüksek bir orandır. Şehirdeki kiliseler farklı çan kulesi tasarımlarına sahiptir. Bu nedenle La Serena aynı zamanda ‘çan kulesi kenti’ olarak da anılmaktadır. Bunun yanı sıra kiliseleri ile ilgili bir başka önemli detay da Şili ülke sınırları içerisinde yer alan beş Katolik Kilisesi Başpiskoposu arasından Roma Katolik Başpiskoposluğuna ev sahipliği etmesidir. Şehirdeki kiliselerin en eskisi 1600’lü yıllarda inşa edilen Iglesia San Francisco ve eşsiz çan tasarımıyla öne çıkan Iglesia Santo Domingo’dur. La Serena’nın simgesi haline gelmiş yapı ise şehrin merkezinde yer alan Deniz Feneri’dir.


La Serena Nerededir?

Şili doğusunda Arjantin, kuzeyinde Peru ve kuzeydoğusunda Bolivya yer alan bir ülke olduğundan bu ülkelerden de çok sayıda ziyaretçi almaktadır. La Serena da bu ziyaretçilerin özellikle tercih ettikleri ilk lokasyonlardan bir tanesidir. Başkent Santiago’dan uçakla yalnızca 1 saatte, arabayla ise 5 saate ulaşılabilmektedir.


La Serena’ya Nasıl Gidilir?

La Serena’ya ulaşım için havayolu, karayolu veya demiryolu ulaşımı tercih edilebilir. Ayrıca plajları ile meşhur olan bu kente turlar sayesinde çok sayıda gemi seyahatleri düzenlemektedir. Santiago’dan kuzeyinde yer alan La Serena’ya arabayla seyahat 5 saat, uçakla 1 saat sürmektedir. Santiago’dan otobüsle La Serena’ya gelmek de mümkündür. Otobüsle yolculuk yaklaşık 6 saat sürmektedir.
 

La Serena Gezilecek Yerler

La Serena gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler açısından özellikle doğayla iç içe etkinlikler sunuyor.

Deniz Feneri Anıtı

La Serena’nın simgesi haline gelen deniz feneri 1950-1951 yılında inşa edilmiştir. Şehirde düzenlenen neredeyse tüm etkinlikler için buluşma noktası haline gelmiştir. Kentin siluetinin ve ufuk çizginin en iyi izlendiği bu yer Gabriel Gonzalez Videla tarafından yaptırılmıştır. La Serena ile bütünleşen bu yapının hem şehrin tarihinde hem de günümüzdeki etkisi halkı için büyük önem taşımaktadır.


Aziz Agnes Kilisesi

İnşası 1544 yılına dayanan ama o zamanlar yerliler tarafından harap edilen Katolik Kilisesi 1549 yılında yeniden inşa edildi. La Serena’da bulunan birçok kilisenin en eskilerinden bir tanesi olan Aziz Agnes Kilisesi 1678 yılında restore edilmiştir. 1739 yılında depremden, 1840 yılında maden patlaması nedeniyle harap olmuş ve bugünkü haline 1870 yılında ulaşmıştır. İlerleyen yıllarda yine deprem ve halkın yağmalamaları gibi durumlar yapıyı olumsuz etkilese de 1977 yılında tarihi anıt ilan edilmiş, 2010 yılında da restorasyonu yapılmıştır.


Pedro de Valdivia Parkı

La Serena genelinde gezilecek yerlerin hepsinin doğayla baş başa kalınacak, keyif dolu yerler olduğundan bahsedilmişti. Bunlardan bir tanesi de merkeze birkaç dakika uzaklıkta bulunan Pedro de Valdivia Parkı. Burada göldeki hayvanları izleyerek vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz.


Enchanted Vadisi

Tarihi önemi olan ve içerisinde kaya oyma kalıntılar yer alan Enchanted Vadisi ziyaretçileri etkileyen yerlerden bir tanesi. Farklı kaya yapılarını ve bunların üzerine yüzyıllar önce işlenmiş oymaları görmek için mutlaka gidilmeli. Arkeoloji sevenler için en iyi yerlerden bir tanesi.


San Juan de Dios Kilisesi

Genellikle kapalı olan bu kilise mimari yapısıyla etkilediği için La Serena’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Açık gününe denk gelirseniz içerisinin ne kadar küçük olduğunu göreceksiniz. Yine de ahşap çan kulesiyle görülmeye değer bir yapısı var ve merkezde yer aldığından karşınıza çıkacaktır.


La Providencia Evi

1872 yılında inşa edilen bu ev La Serena’nın en eski olmasına rağmen en bakımlı, nostaljik ve neoklasik tarzda evlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Yatılı okul olarak da kullanılmış bu yapı La Serena’ya sömürge yıllarından kalan bir anı niteliğini taşımaktadır.


Santo Domingo Kilisesi

La Serena’daki özel kiliselerden bir tanesi olan Santo Domingo, çeşitli tadilat işlemleri nedeniyle bir süreliğine kapalı olsa da restorasyon tamamladığında yeniden görülmesi gereken yapılar arasında yer alacaktır. Kilisenin içine girebileceğiniz gün ve saatler Salı ve perşembe günleri 10:00-12:00 arasıdır.


San Francisco Kilisesi

Barok mimarisi ile 1600’lü yılların başında inşa edilmiş olan San Francisco Kilisesi taş yapısıyla insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip. Plajları olduğu kadar kilise ve manastırlarıyla da meşhur olan La Serena’da mutlaka görülmesi gereken kiliselerden bir diğeridir.


La Serena Arkeoloji Müzesi

Yüzyıllardan kalan kalıntıların ve eşyaların sergilendiği Arkeoloji Müzesi, La Serena’nın geçmişine tanık olmanızı sağlayacaktır. Kısa süre önce yenilenen ve içerisine yeni sergiler de eklenen müze etkileyici eserleriyle çok beğenilen bir yer olarak ünlenmiştir.


San Bartolome Katedrali

La Serena’nın merkezinde yer alan, şehirdeki katedrallerinden bir tanesi. Yaklaşık 10 dakikada gezebileceğiniz katedralin içindeki süslemeleri görmek için tercih edebilirsiniz. Fakat yerliler ve turistlerin hemfikir olduğu konu burası dışında çok daha görkemli ve güzel katedrallerin olduğudur.


Mineraloji Müzesi

Madencilikte kullanılan mineral yapıların sergilendiği oldukça etkileyici ve farklı müzelerden bir tanesidir. Ülkedeki yapıların yanı sıra farklı ülkelerden gelen kaya yapıları da burada sergilenmektedir. Arkeoloji müzelerinde farklı taş çağlarına ait yapıları görmek gibi burada da eski mineral yapılarını yakından inceleme fırsatı bulabilir ve madencilik tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Elqui Vadisi

Doğaseverlerin gitmek için sabırsızlandığı kilometrelerce süren yürüyüşlere heybetli dağların manzarasının eşlik ettiği Elqui Vadisi La Serena merkezine 2-2,5 saat uzaklıkta. La Serena’ya yakın bir nehir kenarı kasabası yer alan bu bölgede bisiklet kiralayıp keyifli bir gezintiye de çıkabilirsiniz.  Turla gelmeseniz bile La Serena’da bulabileceğiniz yerel turlar size günlük Elqui Vadisi gezisine çıkarabiliyor.

Pisco Elqui Dağı’nda Astronomik Gözlem 

Burada gökyüzünde parlayan yıldızları izleyerek gözlem yapabilir, kamp atabilir ve doğal hayatın keyfini sürebilirsiniz. Elqui Vadisi’nde olduğu gibi buraya da turlar aracılığıyla gelebilirsiniz. Tur şirketleri ayrıca gökyüzü gözlemi yapmanız için gerekli teçhizatları da yanlarında getirerek yıldızlara yakın mesafedeymişsiniz hissi veriyor.

La Serena ile İlgili

La Serena Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 16oC
  • Nis 15oC
  • May 13oC
  • Haz 11oC
  • Tem 11oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 12oC
  • Eki 13oC
  • Kas 15oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa