Vientiane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vientiane Laos’ta bulunan en büyük şehir ve ülkenin başkentidir. Asya’da bulunan diğer başkentler göz önüne alındığında oldukça sakin bir şehir olarak değerlendirebiliriz. Şehirde bugün yaklaşık 760 bin kişi yaşıyor. Vientiane 11 ve 12. yüzyıl arasında Mekong Nehri’nin çevresinde kurulmuş. Vientiane kelimesi Tayland dilinden türemiş ve kelimenin Türkçe anlamı “Sandalın Şehri.” Vientiane 1893 yılında Fransız egemenliğine girmiş, ülke 1949 yılında bağımsızlığını kazanınca da başkent olmasına karar verilmiş.
 
Vientiane ’de konuşulan dil Lao dili ve kullanılan para birimi Laos kipi (LAK). 1 Laos kipi 0,6 TL’ye denk geliyor. (Kur bilgileri Mayıs 2018’de güncellenmiştir.)

Vientiane İklimi

Vientiane’de nemli tropikal iklim görülür. Bölgede yağmurlu ve kurak sezon olmak üzere iki mevsim yaşanır. Hava yıl boyunca nemli kalır. Kurak mevsim kasım ve mart ayları arasında yaşanır ve bu dönemde genellikle açık bir gökyüzü ve ılık bir hava gözlemlemek mümkündür. Sıcaklıklar 20-25 derece civarındadır. Yağışlar ise nisan ve ekim ayları arasında yaşanır. Bu dönemde ise aşırı sıcaklıklar, yağmur ve fırtına görmek mümkün. Sıcaklık genellikle 30 derece civarında seyreder.

Vientiane’ye Nasıl Gidilir?

Vientiane ‘de şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan uluslararası bir havaalanı bulunuyor fakat maalesef Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Vientiane’ye direkt uçuş bulunmuyor. Şehre ulaşabilmek için Bangkok, Vietnam, Malezya, Tayland ya da Kore’den aktarmalı uçuş yapmanız gerekiyor.

Vientiane’de Yapılması Gerekenler

Vientiane Asya kültürünü her adımda gözlemleyebileceğiniz bir şehir. Şehrin ruhunu belki de en güzel yansıtan yer Xieng Khuan adıyla da anılan Buda parkı. Bu park Vientiane şehir merkezinin 25 km güneybatısında. Parkta yüzlerce Hindu ve Budist heykeli bulunuyor. Buda parkı hem turistlerin uğrak yeri hem de yerel halk için manevi değeri yüksek olan bir yer yapıyor.
 
Turistler tarafından yoğun ilgi odağı olan bir diğer yer ise Lao Ulusal Müzesi. Müze ülkenin tarihine ışık tutuyor ve Fransız kolonileşmesi zamanında yapılmış Fransız Valiliği binasına kurulmuş. Müze’de ülkenin bağımsızlık savaşının kalıntılarını görmek ve tarihe tanıklık etmek mümkün.
 
Haw Phra KaewTapınağı da eskiden yerel halkın ibadetlerini yapmak için gittiği bir yerken günümüzde müze olarak kullanılıyor. Tapınakta 200 yıllık bir Buda resmi bulunuyor. Tapınak haftanın her günü 08.00-13.00 ve 14.00-18.00 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Giriş ücreti 5.000 Kip (2018). Ayrıca tapınak çevresinde bulunan onlarca turistik-hediyelik dükkân da bolca ilgi görüyor.
 
Patuxay Anıtı da şehrin önemli yapılarından bir tanesi. Bu anıt şehrin tam merkezinde bulunuyor. Bu anıt bağımsızlık savaşında ülkesi için ölenlerin anısına yapılmış ve inşa edilmesinde Amerika’nın da katkısı varmış. Anıtın içini dolaşmak ve tepesinden şehre panoramik bir bakış yapmak da mümkün. Burası da haftanın her günü sabah 08.00-18.00 saatlerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Giriş ücreti ise 3000 Kip (2018).
 
Bütün Laos’da görebileceğiniz en önemli anıtlardan bir tanesi daha Vientiane’de bulunuyor: Pha That Luang Tapınağı. Tapınağın tarihinin 3. yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor. Tapınak yapımında kullanılan altın burayı ilginç bir yer yapan unsurlardan bir tanesi. Tapınak şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor.
 
Eğer geziniz sırasında alışveriş yapmak isterseniz şehirde bir de alışveriş merkezi bulunuyor. Talat Sao, hem yerel halkın ihtiyaçlarını karşılıyor hem de turistler için ilgi çekici dükkânlar barındırıyor. Yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayan dükkânlar dışında bolca turistik hediyelik eşya dükkânı görmek de mümkün.
 
Şehirde bulunan bir diğer tarihî yapı da That Dam isimli tapınak. Bu tapınağın da Lao’lar için manevî değeri çok büyük çünkü birçok Lao, kendilerini 1827 yılında Siyam ordularındın istilasından koruduğuna inandığı yedi başlı Naga’nın burada yaşadığına inanır.
 
Son olarak ülkenin büyük bir kısmını Budistler oluşturduğu halde Vientiane’de iki tane de cami bulunuyor. Ülkedeki Müslüman nüfusu toplam nüfusun %0,01’ini oluşturuyor. Vientiane ülkede en çok Müslümanı barındıran şehir. Bu iki camii de klasik İslam motiflerini görmek mümkün ve Müslüman turistler tarafından da ziyaret edilen yerler arasındalar.