Debrecen Festivalleri

legi_5_2017.jpg

Debrecen, öğrenci şehri olarak bilinmektedir ve bu yüzden festivaller çokça renkli geçmektedir. Eğlencenin üst seviyelerde yaşanması şehri festival şehri yapmaktadır.

Debrecen Wine and Cazz Days: Güzel müzik eşliğinde iyi bir şarap ile beden ve ruhunuzu beslemek için güzel bir fırsat. Bir "gastro-caz" cümbüşü için ihtiyacınız olan tek şeyin bu festival olduğunu söyleyebiliriz. 30'dan fazla caz bandı ve 70'inci üst düzey Macar şarap imalathanesi ile caz meraklılarının yanı sıra şarap severleri de büyülemektedir. Ağustos ayındaki festivallerin en gözdelerindendir.

Debrecen Çiçek Karnavalı: Uluslararası bir festival oluşu ağustos ayında birçok ülkeden gelen turistlerin Debrecen’de buluşmasını sağlıyor. Her yıl 20 Ağustos’ta gerçekleşiyor. Arabalar üzerine dizayn edilen çiçekler şehri turluyor ve şehirde rengârenk bir çiçek cümbüşü oluşuyor. Dans ve müzik eşliğinde de festival havası tamamlanıyor.

Debrecen Gingerbread Festivali: Ballı çörek pişirme, 18. yüzyılın başlarından itibaren Debrecen’de sürdürülen bir gelenektir. Bal hamurunu şekillendirmek için Debrecen esnafı, farklı oyma bal keki kalıpları kullanmaktadır. En popüler olanı yuvarlak disk şekli olandır. Daha sonra, aynı temel formlarla ve özel tekniklerle yapılmış renkli süslemeler de eklendi ve değişik şekillerde sunulmaya başlandı böylelikle Debrecen’in bal keki ün kazandı. Geçmişi eskiye dayanan bu festival her yıl ağustos ayında yapılmaktadır.

Campus Festivali: Her yıl temmuz ayında ünlü Macar ve uluslararası şarkıcılara, gruplara, popüler Macar komedyenlerine sahne alma olanağı tanıyan festivale pek çok katılımcı iştirak etmektedir. Film gösterimleri, stand-up şovları, edebiyat ve tiyatro gösterileriyle festivalin yelpazesinin oldukça geniş olduğunu söylemek mümkündür.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.