Google+

Arama formu

Pecs Mutfağı

Pecs Mutfağı

Orta Avrupa’daki ülkeler arasında bakılacak olursa Macaristan’ın özel ve bol çeşnili bir mutfağı var. Ülkenin Osmanlı geçmişine de sahip olması, Türk yemekleriyle benzerlik olmasını da sağlamış. Bunun dışında Alman ve Rus mutfağının etkileri de hissediliyor.

Paprika olarak adlandırdıkları baharatı kullanmayı çok seviyorlar. Hem acısı hem de tatlısı olduğu için her yemekte görmek mümkün. Yemek olarak en bilin yemekleri “gulaş”. Eski zamanda daha çok kırsal kesimde tarlada çalışanlar tarafından tüketildiğinden doyurucu bir özelliği vardır. İçerisinde sığır eti, patates, domates, kırmızı ve yeşil biber, soğan ve bol baharat vardır. Yanında küçük hamur parçaları olan “csipetke” servis ediliyor. Bir diğer çorba çeşidi, balık çorbası türü olan “halaszle”.

Sebze yemeği olarak “fozeleks”i tercih edebilirsiniz. Soğan, haşlanmış veya kızartışmış bezelye, taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sosla karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Popüler bir etli yemek olan “paprikas csirke”nin ana malzemesi tavuktur. Paprika, soğan, sarımsak, yeşil biber, domates ve ekşi krema ile yapılıyor.

“Palacsintak” ya da diğer adıyla “palaçinka”, tatlı olarak tüketilen bir tür kreptir. İçine dövülmüş ceviz ve toz şeker serpip ısıtarak yenir. Üzerine sıcak çikolata sosu koymak da seçenekler arasında. Bir başka tatlı türü de “kürtos kalacs”. Şekerli ve mayalı hamurla hazırlanıyor. Üzerine kakao, tarçın ya da vanilya dökülerek servis ediliyor.

Popüler restoranlar

Enoteca Corso, Kiraly 21, Addo Cafe, Caesar Pince, Kolibri, Semiramis.

Bahşiş

Macaristan’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.