Google+

Mahaçkale

ASYADağıstanMahaçkale
Mahaçkale - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-0.1℃
 • Şubweather-icon0.4℃
 • Marweather-icon3.8℃
 • Nisweather-icon9.6℃
 • Mayweather-icon16.3℃
 • Hazweather-icon21.5℃
 • Temweather-icon24.6℃
 • Ağuweather-icon24.2℃
 • Eylweather-icon19.6℃
 • Ekiweather-icon13.5℃
 • Kasweather-icon7.2℃
 • Araweather-icon2.6℃
Nüfus: 572,076 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Subtropikal ve Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

130426-makhachkala-atmosphere-hmed-306p.660;660;7;70;0.jpg

Mahaçkale, Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alır. Şehir tüm Rusya’nın en büyük camisi olan Mahaçkale Camii’ne ev sahipliği yapar. Nüfusu itibariyle Kuzey Kafkas Federal Bölgesi’nin en kalabalık şehridir. Varlar ve Laklar başta olmak üzere pek çok etnik unsurun bir arada yaşadığı bir şehirdir.

1844 yılında Rus İmparatorluğu tarafından bir kale olarak görülen şehir 13 yıl sonra şehir statüsü almıştır. 1921 yılına kadar Rus Çarı Büyük Petro’nun adını taşıyan şehir, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Müslümanların ayaklanmalarına sahne olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mahaçkale her ne kadar köklü bir tarihe sahip başkent olsa da, turistik anlamda çok fazla yer gezilecek yer mevcut değildir.

Mevcut gezilecek yerlerde ise en çok dikkat çeken turistik yer Büyük Camii’dir. Dağıstan Cumhuriyeti’nin ana camisi olan yer, İstanbul’daki Sultan Ahmet Camii’ne benzetilir. Her ne kadar camii, yedi bin kişilik planlanmış olsa da, zamanla yapılan değişikliklerle içeride on yedi bin kişi durabilmektedir.

Şehirde bunun dışında görmeniz gereken yerler arasında Rus Öğretmen Heykeli, Dağıstan Güzel Sanatlar Müzesi, Katedral, Askeri Onur Parkı, Gorki Drama Tiyatrosu, Rasul Gamzatov heykeli, Şehir Tarihi Müzesi vardır.

Hem yerli halkın günlük yaşamını deneyimlemek hem de pek çok ürünü uygun fiyata satın alabilmek için Mahaçkale Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Günün yorgunluğunu atmak içinse şehir merkezinde bulunan Mahaçkale Plajı, pek çok turistin tercih noktasından biridir.

Mahaçkale’de yaz aylarında subtropikal iklimin ılıman etkileri görülürken, kış aylarında karasal iklimin soğutucu etkileri yaşanır.

Mahaçkale’de bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuşlar bulunur. Treni tercih edecek olanlar için Moskova’da günlük tren seferleri vardır. Ancak bu uzun bir yolculuk olacaktır.

Mahaçkale’de farklı bütçelere uygun olacak şekilde hostelden beş yıldızlı otellere kadar pek çok seçenek mevcuttur.

1355356027-Makhachkala229.jpg

Mahaçkale’de toplu taşıma aracı olarak daha çok troleybüsler ve otobüsler kullanılmaktadır. Marshrutka adı verilen paylaşımlı taksilerin kullanımı da yaygındır.

Her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı var. Kuzey Rusya’da ‘Shchi’ (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan ‘Kvass’ ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde ‘Ucha’ denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borsc çorbası’ tercih ediliyor. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynuyor. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor. Yabanmersini, ribes, fındık ve bal gibi. Bal, ayrıca Sibirya’nın bazı bölgelerinde kuvvetli içkilerin yapımında da kullanılıyor.

Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharat. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleri. Dereotu, anason, nane, soğan ve sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, tarhun otu, karabiber, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılıyor.

Rus mutfağının bir diğer ortak özelliği de ‘Smetana’ denilen ekşi krema ve tereyağıyla hazırlanan soslar. Çorba, sebze, et, tavuk ve balık çeşitleri genelde ekşi krema ve soslarla sunuluyor. Ekşi krema bizim süt kremasına benziyor ancak tadı biraz daha ekşi.

Şehrin çok canlı ve renkli bir gece hayatı bulunmaktadır. Muhteşem DJlerin performanslar sergilediği pek çok gece kulübü ve barın yanı sıra, canlı müzik yapan yerler de bulunmaktadır. Şehrin meşhur gece kulübü ve barları ise şöyle: Drago Hall, Cafe Del Mar, Ganzo, Level.

Maslenista Kültür Festivali (Şubat)

Rusya’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz başlıca hediye elbette dünyaca ünlü Rus Votkası’dır. Matruşka bebekler, Rus zanaatkarlığının nadide bir örneği olan lake ahşap kutucuklar, ‘pavlovsky platok’ denilen rengarenk eşarplar da diğer seçenekler arasındadır.

Mahaçkale (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Rusya, Dağıstan sınırları içerisinde yer alan Mahaçkale şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Rusya, Dağıstan sınırları içerisinde yer alan Mahaçkale’nin resmi dili Rusça’dır

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.