Mahaçkale Hakkında Bilinmesi Gerekenler

130426-makhachkala-atmosphere-hmed-306p.660;660;7;70;0.jpg

Mahaçkale, Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alır. Şehir tüm Rusya’nın en büyük camisi olan Mahaçkale Camii’ne ev sahipliği yapar. Nüfusu itibariyle Kuzey Kafkas Federal Bölgesi’nin en kalabalık şehridir. Varlar ve Laklar başta olmak üzere pek çok etnik unsurun bir arada yaşadığı bir şehirdir.

1844 yılında Rus İmparatorluğu tarafından bir kale olarak görülen şehir 13 yıl sonra şehir statüsü almıştır. 1921 yılına kadar Rus Çarı Büyük Petro’nun adını taşıyan şehir, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Müslümanların ayaklanmalarına sahne olmuştur.

Mahaçkale ile İlgili

Mahaçkale Nerededir?

Mahaçkale, Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alır.

Mahaçkale’ye Nasıl Gidilir?

Mahaçkale’de bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuşlar bulunur. Treni tercih edecek olanlar için Moskova’da günlük tren seferleri vardır. Ancak bu uzun bir yolculuk olacaktır.

Mahaçkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Mahaçkale’de yaz aylarında subtropikal iklimin ılıman etkileri görülürken, kış aylarında karasal iklimin soğutucu etkileri yaşanır.

Mahaçkale’de Nerede Kalmalı?

Mahaçkale’de farklı bütçelere uygun olacak şekilde hostelden beş yıldızlı otellere kadar pek çok seçenek mevcuttur.

Mahaçkale’de Gezilecek Yerler

Mahaçkale her ne kadar köklü bir tarihe sahip başkent olsa da, turistik anlamda çok fazla yer gezilecek yer mevcut değildir.

Mevcut gezilecek yerlerde ise en çok dikkat çeken turistik yer Büyük Camii’dir. Dağıstan Cumhuriyeti’nin ana camisi olan yer, İstanbul’daki Sultan Ahmet Camii’ne benzetilir. Her ne kadar camii, yedi bin kişilik planlanmış olsa da, zamanla yapılan değişikliklerle içeride on yedi bin kişi durabilmektedir.

Şehirde bunun dışında görmeniz gereken yerler arasında Rus Öğretmen Heykeli, Dağıstan Güzel Sanatlar Müzesi, Katedral, Askeri Onur Parkı, Gorki Drama Tiyatrosu, Rasul Gamzatov heykeli, Şehir Tarihi Müzesi vardır.

Hem yerli halkın günlük yaşamını deneyimlemek hem de pek çok ürünü uygun fiyata satın alabilmek için Mahaçkale Pazarı’na mutlaka uğramalısınız. Günün yorgunluğunu atmak içinse şehir merkezinde bulunan Mahaçkale Plajı, pek çok turistin tercih noktasından biridir.

 Mahaçkale Şehir İçi Ulaşım

1355356027-Makhachkala229.jpg

Mahaçkale’de toplu taşıma aracı olarak daha çok troleybüsler ve otobüsler kullanılmaktadır. Marshrutka adı verilen paylaşımlı taksilerin kullanımı da yaygındır.

Mahaçkale Mutfağı

Her bölgenin coğrafi koşullarına uygun ayrı bir mutfak kültürü ve damak tadı var. Kuzey Rusya’da ‘Shchi’ (lahanalı ve balıklı bir çorba), lahanalı yemekler, çavdar ağırlıklı bir içki olan ‘Kvass’ ve genelde arpa içerikli yemekler tercih edilirken, Don bölgesinde ‘Ucha’ denilen ve domatesle hazırlanan balık çorbası, Güney Rusya’da ülkenin dünyaca ünlü ‘Borsc çorbası’ tercih ediliyor. Ormanlık bölgelerin mutfağında ise av etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar ve orman yemişleri başrol oynuyor. Bizim şiş kebaba Ruslar ‘Şaşlık’ diyorlar. Etler biraz daha iri doğranıp aralarına soğanlar yerleştirilerek şişe diziliyor. Mantar, hemen hemen her yemekte yer alıyor. Tatlılar, yaban mersini ve ribes gibi orman yemişleri ve balla hazırlanıyor. Yabanmersini, ribes, fındık ve bal gibi. Bal, ayrıca Sibirya’nın bazı bölgelerinde kuvvetli içkilerin yapımında da kullanılıyor.

Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği, ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharat. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetleri. Dereotu, anason, nane, soğan ve sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, tarhun otu, karabiber, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılıyor.

Rus mutfağının bir diğer ortak özelliği de ‘Smetana’ denilen ekşi krema ve tereyağıyla hazırlanan soslar. Çorba, sebze, et, tavuk ve balık çeşitleri genelde ekşi krema ve soslarla sunuluyor. Ekşi krema bizim süt kremasına benziyor ancak tadı biraz daha ekşi.

Rus mutfağı sadece zenginliği ile değil, çarlık döneminden kalma ihtişamlı yemek sunumu ile de dikkat çekiyor. Yemeğin tadı kadar sunumu da çok önemli bir detay. İhtişamlı aksesuarlar sofra atmosferine seçkin bir hava veriyor.

Popüler restoranlar

Zolotoy Orel, Zafferamo, Giardino Cafe, Salva.

Mahaçkale’de Alışveriş

Rusya’dan sevdiklerinize getirebileceğiniz başlıca hediye elbette dünyaca ünlü Rus Votkası’dır. Matruşka bebekler, Rus zanaatkarlığının nadide bir örneği olan lake ahşap kutucuklar, ‘pavlovsky platok’ denilen rengarenk eşarplar da diğer seçenekler arasındadır.

Mahaçkale Gece Hayatı

Şehrin çok canlı ve renkli bir gece hayatı bulunmaktadır. Muhteşem DJlerin performanslar sergilediği pek çok gece kulübü ve barın yanı sıra, canlı müzik yapan yerler de bulunmaktadır. Şehrin meşhur gece kulübü ve barları ise şöyle: Drago Hall, Cafe Del Mar, Ganzo, Level.

Mahaçkale Festivaller

Maslenista Kültür Festivali (Şubat)

Mahaçkale Resmi Tatiller

Yeni Yıl Tatil Haftası

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12-13 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mahaçkale İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Mahaçkale Para Birimi

Rusya, Dağıstan sınırları içerisinde yer alan Mahaçkale şehrinin para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL yaklaşık 21,80 Rus Rublesi’dir.

Mahaçkale Resmi Dili

Rusya, Dağıstan sınırları içerisinde yer alan Mahaçkale’nin resmi dili Rusça’dır

Mahaçkale Saat Farkı

Mahaçkale (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Mahaçkale Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.1oC
  • Şub 0.4oC
  • Mar 3.8oC
  • Nis 9.6oC
  • May 16.3oC
  • Haz 21.5oC
  • Tem 24.6oC
  • Agu 24.2oC
  • Eyl 19.6oC
  • Eki 13.5oC
  • Kas 7.2oC
  • Ara 2.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 572,076 / Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Subtropikal ve Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün