Bamako İçi Ulaşım

Bamako_1550.jpg

Minibüsler, Bamako şehir içi ulaşımının en önemli parçasıdır. Şehrin her yerinde yeşil minibüslere rastlamanız mümkündür. Sotrama adı verilen bu minibüsler şehir içi ulaşımın bel kemiğidir. Minibüsler her ne kadar kalabalık olsalar da biletleri ucuzdur. Bir kişilik bilet fiyatı 105 ile 200 XOF arasında değişmektedir. Bamako’daki minibüslerin ilginç olan noktası ise duraklarının olmaması. İstediğiniz her yerden minibüse binebilir ve minibüsten inebilirsiniz.

Otobüsler şehir içi ulaşımda kullanılmamaktadır. Şehirdeki otobüsler diğer Afrika ülkelerindeki şehirler arasında ulaşım sağlamaktadır.

Taksi ile şehirde gezmek isterseniz iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan bir tanesi genellikle sarı renkte olan özel taksiler diğeri ise minibüs gibi çalışan taksiler. Özel taksiler tek seferde tek müşteri alırken ikinci tip taksiler aynı bölgeye giden birden fazla yolcuyu aynı anda alabilir. Bu durum turistler için oldukça şaşırtıcı olabiliyor. Taksi kullanımının turistler için bir diğer sıkıntısı ise İngilizce bilen taksi şoförlerinin çok az olması. Bamako’da taksi şoförleri resmi dil olan Fransızca konuşmaktadır ve İngilizce bilenlerin sayısı çok azdır.