Comino Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta Cumhuriyeti'nde en az nüfusa sahip olan bölge, kuş barınağı ve doğa rezervi olması bakımından önemli bir işleve sahiptir Comino. 2017 yılında dördüncü kişinin ölümünün ardından ikamet eden sayısı üçe düşmüştür. Bir rahip ve polis memuru, yakındaki Gozo Adası'ndan Comino'ya gidip gelmektedir. Küçük bir kara parçası olan Comino, bir zamanlar korsanların ve kaçakçıların sığınağı olmuştur. 19. yüzyılda ise veba kurbanlarının tecrit yeri olarak kullanılmış olan küçük Comino Adası, el değmemiş doğası ile birçok doğa aktivitesi için elverişlidir. Şnorkelli yüzme, dalış, rüzgâr sörfü ve diğer su sporlarını sevenler için iyi bir sığınak olan Comino, büyüleyici manzaralara sahiptir. Kristal gibi ve tertemiz suyu ile Mavi Lagün ve onu çevreleyen çarpıcı güzellikteki mağara göz alıcıdır. Ada, rehberli tur eşliğinde veya keyfe göre yürüyerek gezilebilir.

Comino'da Roma Dönemi’ndeki çiftçileri yaşam sürdüğü bilinmektedir fakat ada tarihsel süreci boyunca devamlı seyrek nüfuslu, tek tük özel mülkiyete ev sahipliği yapan veya tamamen terk edilmiş bir şekilde varlığını sürdürmüştür. Kireçtaşı kayalıklarla kaplı olan sağlam sahil şeridi mağaraları ile, Orta Çağ'da korsanlar ve çapulcular için sığınak olmuştur. Malta ve Gozo arasında geçiş yapan teknelere baskın yapmak için bu sığınaklar kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda Comino, şövalyelerin ev ve eğlence meskeni olmuştur. 16. ve 17. yüzyıllarda ise hain şövalyelerin hapis ve sürgün yeri olan Comino, Malta'daki Fransız İşgali sırasında mevcut binalarıyla tecrit hastanesi olarak hizmet vermiştir.

Yalnızca 3,5 kilometrekare büyüklüğe ve 3 kişilik nüfusa sahip olan Comino, bu açılardan gerçek bir kaçış noktasıdır. Adada trafik yoktur ve gürültü çok nadirdir. Malta adaları çevresinde denizin gerçek büyüsünü keşfetmek için oldukça uygun bir adrestir. Adada kalınmasa bile, parlak turkuaz sularda yıkanmak veya tekneyle gezinti yapmak unutulmaz bir deneyimdir.

Comino Nerededir?

Comino, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan Malta Cumhuriyeti'nin adalarından biridir. Malta ve Gozo adaları arasında yer alan Comino; 3,5 kilometrekare büyüklüğe sahiptir.

Comino'ya Nasıl Gidilir?

Malta ve Gozo'dan birçok turist teknesi Comino'ya sefer düzenlemektedir. Adaya düzenli seferler ise United Comino Ferries tarafından gerçekleştirilmektedir. Feribotlar, Malta'nın kuzeybatısında konumlanan Ċirkewwa Limanı’ndan veya Gozo'daki Mgarr şehrinden hareket etmektedir. Ayrıca Comino Hotel, ring servis hizmeti sunmaktadır fakat bu seferler düzenli bir programa sahip olmadığından bu konu ile ilgili otel ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Comino'da Yapılacaklar

Comino'nun ana cazibe noktası adanın kuzeybatı tarafında yer alan Mavi Lagün'dür. Beyaz kumlara sahip, kristal gibi suyu ile insanları büyüleyen Mavi Lagün, günübirlik ziyaretçilerin bir numaralı uğrak noktasıdır. Deniz yeşili suya sahip bu su girintisi, doğa ile buluşulan muhteşem bir noktadır. Gün içinde ziyaretçi sayısı oldukça arttığından lagünü ziyaret etmek için sabahın erken saatleri tercih edilebilir. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bölgenin harika suları ve sıcacık havası sizi kendine hayran bırakacak kadar güzeldir.

Comino; dalgıçlar, rüzgâr sörfçüleri ve şnorkelciler için adeta bir cennet olarak değerlendirilebilir. Berrak deniz suyu ile deniz altının büyüleyici dünyası görenlerde oldukça etkileyici bir izlenim bırakmaktadır. Su altı görüşü de burada oldukça iyidir, bu nedenden dolayı da bahsettiğimiz gibi dalgıçlar için önemli bir noktadır. Ağustos ve eylül aylarında canlanan deniz yaşamı da mükemmeldir.

Ada, havanın soğuduğu kış mevsiminde de ziyaret etmeye değerdir. Bu mevsimde adada çıkılacak yürüyüşte fotoğraf çekmek üzere çok güzel kareler yakalamak mümkündür.

Comino'ya 100 metreden daha yakın mesafede bulunan Cominotto Adası ise Mavi Lagün'e açılan küçük bir plaja sahiptir. Bu kumsal, Comino'nun taş ve kalabalık kıyılarından uzaklaşmak isteyen turistler arasında popülerdir. Cominotto'ya gitmek için yüzülebilir veya tekne kiralanabilir.

Comino ile İlgili

Comino Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa