Google+

Maputo

Maputo - : - / -
--℃
1 MZN=0.00
Type J250V10 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon22℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon23℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon26℃
  Nüfus: 1,766,823 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Mozambik Metikali (MZN) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Maputo-Aerial.jpg

Maputo ya da bağımsızlıktan önceki adıyla Lourenço Marques, Mozambik’ın başkenti ve en büyük şehridir. Cadde ve sokaklarının kenarlarını süsleyen akasya ağaçlarının bolluğundan ötürü Akasyalar Şehri diye anılır. Bir diğer lakabı da Hint Okyanusu’nun İncisi’dir. Ekonomisinin büyük ölçüde deniz ticaretine dayandığı önemli bir liman kenti olan Maputo, pamuk, şeker, kromit, ahşap gibi maddeleri ihraç eder. Çimento, seramik, mobilya, lastik ve ayakkabı üretimi yaygındır. Diğer Sahara altı Afrika şehirlerine kıyasla şehir merkezi küçük ve konsantredir.

Geniş caddeler ve yaşlı ağaçlar yanyanadır. Yerel halk hayatı sokakta yaşar. Sömürgecilik döneminden kalan mimari ile gününümüzün yüksek yapıları yanyana yükselir. Ancak hakim mimari Stalin dönemi Rusyası’nını betonarme kutularını andıran bir hayli zevksiz yapılardır. Neyse ki bu tür yapılar geri planda kalmakta ve şehrin vitrinini oluşturan bölgede daha lüks ve şık yapılar bulunmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0CT38cuPNvQ

Beş yüz yıllık Portekiz sömürüsü altında şehir Portekiz mimarisine dair pek çok örnek kazanmıştır. Şehirde görülebilecek en kaydadeğer binalar bunlardır.

Samora Machel Statue

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Samora Machel Statue

Samora Machel Heykeli, Praça da Independência meydanında bulunan bronz bir heykeldir. Mozambik’in ilk cumhurbaşkanını temsil eden bu heykel 9 metre uzunluğunda ve 4.8 ton ağırlığındadır.

-

Maputo lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Maputo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cathedral of Our Lady of the Immaculate Conception

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Cathedral of Our Lady of the Immaculate Conception

Praça da Independência’da (Bağımsızlık Meydanı) yer alan bu katolik kilisesi, Hotel Rovuma ve Maputo Belediye Binası’nın yanındadır. Katedralin temeli 1936 yılında atılmış ve 1944 yılında bitirilmiştir.

-

Natural History Museum

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Natural History Museum

Hotel Cardoso’nun yanında yer alan bu doğal tarih müzesinde taksidermi örnekler, interaktif bilgisayar termşnalleri ve küçük bir entoğrafya sergisi vardır. En özel koleksiyon ürünü ise fil fetüsleridir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Maputo, aynı isimli körfezin batı kanadında, Tembe, Umbeluzi, Matola ve Influne nehirlerinin denize kavuştuğu Estuário do Espírito Santo’nun yanında yer alır.

Geolocation

Maputo’da tropik savan iklimi vardır. Bir hayli kurak olan şehirde yağışlı dönem kasım-mart arasıdır. En sıcak ay ocak, en soğuk ay temmuzdur.

Maputo’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok uluslararası uçuş yapılmaktadır.

Eğer hayatın merkezinde olmak istiyorsanız Baixa civarında ya da bu bölgeyi çevreleyen hatta bir konaklama seçeneği düşünün. Ama sükunet ve deniz esintisi arıyorsanız Sommerschield ve Polana mahallelerini, ya da Avenida Marginal ve Costa do Sol bölgelerini tercih edin.

Maputo onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Maputo Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Maputo Otelleri

En Uygun Fiyatlı Maputo Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Maputo Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Maputo Otelleri

PP-1a-a-circulao-dos-chapa.jpg

Şehrin merkezini gündüz tamamen yürüyerek gezebilirsiniz ancak geceleri özellikle iş merkezlerinin olduğu yerlerden kaçının. Şehirde taksimetreli taksiler vardır ancak yine de fiyat için taksiciyle bindiğinizde anlaşın. Bir diğer popüler ulaşım aracı da tuk-tuk’lardır. Şehri gezmenin en uygun yolu ise "Chapa" isimli minibüslerdir.

Zamanında yönetimi altında olduğu Portekiz mutfağından çok fazla etkilenmiştir Mozambik mutfağı. Okyanus kıyısında yer aldığından deniz ürünleri çokça tüketilmektedir. Bunun dışında en çok bilinen yemekleri, hafif tatlı hamur ortasında biftek ya da domuz eti olan Paozinho’dur. Pirinç üzerinde deniz ürünlerini servis ettikleri yemek çeşidine “matapa” denir.

Popüler restoranlar

Restaurante Costa do Sol, Feira Popular, Dock’s, Mimmo’s, Sonho de Sabores.

Bahşiş

Mozambik restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Maputo’nun gece hayatı için oldukça hareketli denebilir. Coconuts Disco ve Mambo, en popüler gece kulüpleridir. Blues ya da caz seviyorsanız Gil Vincente ya da Chez Rangel’e gitmeniz önerilir. Dans etmek isteyenlerin tercihiyse Complexo Sheik’tir.

Ağustos Festivali (Ağustos)

Uluslararası Müzik Festivali (Mayıs)

Çağdaş Dans Festivali (Kasım)

Maputo’da Afrika’ya özgü el sanatları ürünleri satın almak isterseniz Avenida de Guerra Popular çevresindeki mağazaları tercih etmelisiniz. Turistik tüm objeler içinse Parque dos Continuadores ve çevresine gidebilirsiniz.

Maputo (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Mozambik sınırları içerisinde yer alan Maputo’nun para birimi Mozambik Metikali’dir. 1 TL yaklaşık 24,50 Metikal’dir.

Mozambik sınırları içinde yer alan Maputo’nun resmi dili Portekizce’dir.

MAPUTO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Avenida da Marginal 3901, Maputo, Mozambique

Telefon: + 258 21 49 41 22

Faks: + 258 84 478 69 89

embassy.maputo@mfa.gov.tr

http://maputo.be.mfa.gov.tr/

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mozambik Kahramanlar Günü (3 Şubat)

Kutsal Cuma

Kadınlar Günü (7 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (25 Haziran)

Zafer Günü (7 Eylül)

Barış Günü (4 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 117

Yangın: 198

Polis: 119

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Maputo’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Mozambik'in ülkemizde vize vermeye yetkili temsilciliği bulunmadığından, vatandaşlarımızın vize talepleri için Mozambik'in Türkiye’ye akredite Roma Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir.