Mogadişu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MOGADISHU-iconic-picture.jpg

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısındaki konumuyla yüzlerce yıldır önemli bir liman kenti olmuştur. Şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de, yüzyıllar boyunca bölgedeki farklı kolonilerin, beyliklerin ya da sultanların hüküm sürdüğü Mogadişu, yakın dönemde, 1871 yılında Zanzibar Sultanı’nın idaresine girmiştir. İtalya, Mogadişu’yu önce 1892’de kiralamış, ardından da 1905’te de satın almıştır.

1911 yılında İtalya Somali’yi sömürge ilan ederek Mogadişu’yu başkent yapmıştır. 1938’de İtalya’nın Etiyopya ile yaptığı savaş esnasında 50 bin kişinin yaşadığı şehirde nüfusun yüzde 40’ını İtalyanlar oluşturmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın Somali sömürgesi İngilizler tarafından işgal edildiyse de şehrin idaresi geçici olarak tekrar İtalya’ya bırakılmıştır. Somali 1960 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra Mogadişu, “Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi” olarak tanıtılmıştır. 1991’de Siad Barre rejimi ve iç savaş ile pek çok güç şehri kontrolü altına almaya çalışmıştır. 2000’li yılların başında bu durumların yarasını saran şehir, yoğun bir yeniden yapılanma dönemi geçirmiştir.

Somali’nin başkenti olması sebebiyle pek çok önemli kurumun burada konumlandırılması, şehrin daha çabuk gelişmesini sağlamıştır. Şehir aynı zamanda, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanlar’ın inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Somali’nin en büyük limanının bulunduğu şehir, bir ticaret merkezi olarak da görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NE-6HWxzMPM