Mogadişu’da Gezilecek Yerler

Mogadişu, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanların inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Mogadişu’da görülmesi gereken diğer yerler

Villa Somalia, Ulusal Kütüphane, Ulusal Tiyato, Ansaloti Pazarı.

Arba’a Rukun Camii

Mogadishu1936.jpg

Arba Rucun olarak da anılan bu cami, şehrin en eski camilerindendir. 661 yılı civarında, Fakr ad-Din Camii ile eşzamanlı olarak inşa edilmiştir.

İslam Birliği Camii

CeawcvWWwAICmcz.jpg

10 bin kişilik kapasitesiyle Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii, 1987 yılında Suudi Fahd bin Abdul Aziz Al Saud derneğinin finansal desteğiyle inşa edilmiştir. 1990’da iç savaş döneminde kapanan cami, 2006 yılında İslam Mahkemeleri Birliği’nin iş dünyasından aldığı maddi yardımlarla hasar gören alanları yenilenerek tekrar açılmıştır.

Mogadişu Katedrali

mogadishu-cathedral02.jpg

Şehrin İtalya sömürgesi olduğu dönemde, 1928 yılında inşa edilen bu Katolik katedral, Normak Gotik tarzında tasarlanmıştır. Hem iç savaş hem de radikal İslamcı kesimin etkisiyle katedralin büyük bir kısmı zarar görmüştür. 2013 yılından bu yana yeniden inşa edilmesi beklenmektedir.

Bakaara Pazarı

Bakara1.jpg

Bölgenin en büyük açık pazarı olan Bakaara Pazarı, 1972 yılında kurulmuştur. Yerel halk burada kendi yetiştirdiği ya da ürettiği ürünleri satmaktadır. Mısır, pirinç, fasulye, kumaş ve hatta benzin bile bulmak mümkündür.

Ulusal Müze

Old_fort_Mogadishu.jpg

İtalya sömürgesi olunan dönemde, 1933 yılında açılan müze, 1991 yılında kapatılmıştır. Ardından yeniden açılmıştır. Somali ile ilgili eski paralar, geleneksel sanat ürünleri, çömlek ya da silah gibi pek çok önemli obje bu üç katlı binada sergilenmektedir.