Mogadişu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MOGADISHU-iconic-picture.jpg

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısındaki konumuyla yüzlerce yıldır önemli bir liman kenti olmuştur. Şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de, yüzyıllar boyunca bölgedeki farklı kolonilerin, beyliklerin ya da sultanların hüküm sürdüğü Mogadişu, yakın dönemde, 1871 yılında Zanzibar Sultanı’nın idaresine girmiştir. İtalya, Mogadişu’yu önce 1892’de kiralamış, ardından da 1905’te de satın almıştır.

1911 yılında İtalya Somali’yi sömürge ilan ederek Mogadişu’yu başkent yapmıştır. 1938’de İtalya’nın Etiyopya ile yaptığı savaş esnasında 50 bin kişinin yaşadığı şehirde nüfusun yüzde 40’ını İtalyanlar oluşturmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın Somali sömürgesi İngilizler tarafından işgal edildiyse de şehrin idaresi geçici olarak tekrar İtalya’ya bırakılmıştır. Somali 1960 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra Mogadişu, “Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi” olarak tanıtılmıştır. 1991’de Siad Barre rejimi ve iç savaş ile pek çok güç şehri kontrolü altına almaya çalışmıştır. 2000’li yılların başında bu durumların yarasını saran şehir, yoğun bir yeniden yapılanma dönemi geçirmiştir.

Somali’nin başkenti olması sebebiyle pek çok önemli kurumun burada konumlandırılması, şehrin daha çabuk gelişmesini sağlamıştır. Şehir aynı zamanda, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanlar’ın inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Somali’nin en büyük limanının bulunduğu şehir, bir ticaret merkezi olarak da görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NE-6HWxzMPM

Mogadişu ile İlgili

Mogadişu Nerededir?

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. 

Mogadişu’ye Nasıl Gidilir?

Uluslararası bir havalimanına sahip olan Mogadişu’ya Türkiye’den direkt olarak uçmak mümkündür.

 Mogadişu Ne Zaman Gidilir?

Şehir, her ne kadar Ekvator’a yakın olsa ve tropikal bir iklime sahip olsa da, daha çok kuru bir havaya sahiptir. Hava sıcaklığı yıl boyunca en düşük ekim ve nisan ayında 17 derece ve en yüksek kasım-mart ayları arasında 32 derece civarında görülmektedir.

Mogadişu’da Nerede Kalmalı?

Halen gelişen ve yenilenmeye devam eden Mogadişu’da konaklama seçenekleri de her geçen gün artmaktadır. Şehir merkezi dışında özellikle iş seyahati yapanlar için havalimanı yakınında da oteller bulunmaktadır.

Mogadişu’da Gezilecek Yerler

Mogadişu, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanların inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Mogadişu’da görülmesi gereken diğer yerler

Villa Somalia, Ulusal Kütüphane, Ulusal Tiyato, Ansaloti Pazarı.

Devamını Oku

 Mogadişu Şehir İçi Ulaşım

Auto-rickshaw.JPG

Halen gelişmeye devam eden Mogadişu’da en yaygın toplu taşıma aracı minibüslerdir. Bunun dışında “bajaj” adı verilen üç tekerlekli araçlara da binebilirsiniz. Bu araçlar nasıl pazarlık yaptığınıza bağlı olarak çoğu zaman minibüs ve taksiden daha ucuz bir alternatifler olmaktadır. Sarı taksiler ise sizi 5 dolar karşılığında tüm şehri boydan boya götürebilir.

Mogadişu Mutfağı

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Mogadişu’nun yemek kültüründe pek çoğunun izleri görülmektedir. En önemli unsur, tüm yemeklerin “helal” olma zorunluluğudur. Yani, domuz eti ya da alkol kullanımı yoktur. Akşam yemeği genelde saat 21.00 itibariyle yenmektedir. Yemeklerde çok fazla kullanılan pirinç, kimi zaman içine kimyon, kakule, karanfil ve adaçayı eklenerek ana yemeğe dönüştürülmektedir. Tatlı olaraksa helva tercih edilmektedir.

Popüler restoranlar

Nasa Hablod Restaurant, Dhadhan, Liido.

Bahşiş

Mogadişu’daki restoranlarda bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ancak dilerseniz, hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Mogadişu’da Alışveriş

Mogadişu’da alışveriş denince ilk söylenecek yer Bakaara Pazarı olacaktır. Burasıçamaşır makinesinden sahte pasaporta, baharattan meyveye kadar her şeyi bulabileceğiniz bir açık pazardır.

Mogadişu Gece Hayatı

Mogadişu’da gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da kafe buluşmalarını tercih etmektedir. Ancak bazı mekânlarda canlı müzik bulmak mümkündür.

Mogadişu Festivaller

Mogadişu Kitap Fuarı (Ağustos)

2015 yılında yapılmaya başlanan Mogadişu Kitap Fuarı, tüm dünyadan yazar ve yayımcıları ağırlamaktadır. Okuyucuların bir hayli ilgi gösterdiği fuar, her yıl tekrarlanmaktadır.

Mogadişu Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsra ve Miraç

Bağımsızlık Günü (1 Temmuz)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Muharrem

Aşure Günü

Peygamberin doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mogadişu İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 555

Polis: 888

Mogadişu Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mogadişu’ya girmek için vize almasına gerekmektedir.

Mogadişu Türkiye Dış Temsilcilikleri

Mogadişu Büyükelçiliği

Adres: T.C. Mogadişu Büyükelçiliği KM4 Mogadişu Somali

Telefon: 00 252 618 868 491 / 00 252 619 999 223

[email protected]

http://www.mogadisu.be.mfa.gov.tr/

Mogadişu Para Birimi

Somali ülkesindeki Mogadişu şehrinin para birimi Somali Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 212 Somali Şilini’dir.

Mogadişu Resmi Dili

Somali ülkesinde bulunan Mogadişu’nun resmi dili Somalice ve Arapça’dır. Ülkede bunlar dışında İngilizce, İtalyanca, Bantu Svahili dilleri konuşulmaktadır.

Mogadişu Saat Farkı

Mogadişu (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Mogadişu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 27oC
  • Kas 28oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,120,000 / Dil: Somalice ve Arapça / Para Birimi: Somali Şilini (SOS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün