Google+

Mogadişu

AFRİKASomaliMogadişu
Mogadişu - : - / -
--℃
1 SOS=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon29℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 2,120,000 / Dil: Somalice ve Arapça / Para Birimi: Somali Şilini (SOS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

MOGADISHU-iconic-picture.jpg

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısındaki konumuyla yüzlerce yıldır önemli bir liman kenti olmuştur. Şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de, yüzyıllar boyunca bölgedeki farklı kolonilerin, beyliklerin ya da sultanların hüküm sürdüğü Mogadişu, yakın dönemde, 1871 yılında Zanzibar Sultanı’nın idaresine girmiştir. İtalya, Mogadişu’yu önce 1892’de kiralamış, ardından da 1905’te de satın almıştır.

1911 yılında İtalya Somali’yi sömürge ilan ederek Mogadişu’yu başkent yapmıştır. 1938’de İtalya’nın Etiyopya ile yaptığı savaş esnasında 50 bin kişinin yaşadığı şehirde nüfusun yüzde 40’ını İtalyanlar oluşturmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın Somali sömürgesi İngilizler tarafından işgal edildiyse de şehrin idaresi geçici olarak tekrar İtalya’ya bırakılmıştır. Somali 1960 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra Mogadişu, “Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi” olarak tanıtılmıştır. 1991’de Siad Barre rejimi ve iç savaş ile pek çok güç şehri kontrolü altına almaya çalışmıştır. 2000’li yılların başında bu durumların yarasını saran şehir, yoğun bir yeniden yapılanma dönemi geçirmiştir.

Somali’nin başkenti olması sebebiyle pek çok önemli kurumun burada konumlandırılması, şehrin daha çabuk gelişmesini sağlamıştır. Şehir aynı zamanda, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanlar’ın inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Somali’nin en büyük limanının bulunduğu şehir, bir ticaret merkezi olarak da görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NE-6HWxzMPM

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mogadişu, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanların inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Mogadişu’da görülmesi gereken diğer yerler

Villa Somalia, Ulusal Kütüphane, Ulusal Tiyato, Ansaloti Pazarı.

Arba’a Rukun Camii

1014 Eki 2016Gezilecek Yerler

Arba’a Rukun Camii

Arba Rucun olarak da anılan bu cami, şehrin en eski camilerindendir. 661 yılı civarında, Fakr ad-Din Camii ile eşzamanlı olarak inşa edilmiştir.

-

İslam Birliği Camii

414 Eki 2016Gezilecek Yerler

İslam Birliği Camii

10 bin kişilik kapasitesiyle Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii, 1987 yılında Suudi Fahd bin Abdul Aziz Al Saud derneğinin finansal desteğiyle inşa edilmiştir. 1990’da iç savaş döneminde kapanan cami, 2006 yılında İslam Mahkemeleri Birliği’nin iş dünyasından aldığı maddi yardımlarla hasar gören alanları yenilenerek tekrar açılmıştır.

-

Mogadişu Katedrali

314 Eki 2016Gezilecek Yerler

Mogadişu Katedrali

Şehrin İtalya sömürgesi olduğu dönemde, 1928 yılında inşa edilen bu Katolik katedral, Normak Gotik tarzında tasarlanmıştır. Hem iç savaş hem de radikal İslamcı kesimin etkisiyle katedralin büyük bir kısmı zarar görmüştür. 2013 yılından bu yana yeniden inşa edilmesi beklenmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. 

Geolocation

Şehir, her ne kadar Ekvator’a yakın olsa ve tropikal bir iklime sahip olsa da, daha çok kuru bir havaya sahiptir. Hava sıcaklığı yıl boyunca en düşük ekim ve nisan ayında 17 derece ve en yüksek kasım-mart ayları arasında 32 derece civarında görülmektedir.

Uluslararası bir havalimanına sahip olan Mogadişu’ya Türkiye’den direkt olarak uçmak mümkündür.

Halen gelişen ve yenilenmeye devam eden Mogadişu’da konaklama seçenekleri de her geçen gün artmaktadır. Şehir merkezi dışında özellikle iş seyahati yapanlar için havalimanı yakınında da oteller bulunmaktadır.

Auto-rickshaw.JPG

Halen gelişmeye devam eden Mogadişu’da en yaygın toplu taşıma aracı minibüslerdir. Bunun dışında “bajaj” adı verilen üç tekerlekli araçlara da binebilirsiniz. Bu araçlar nasıl pazarlık yaptığınıza bağlı olarak çoğu zaman minibüs ve taksiden daha ucuz bir alternatifler olmaktadır. Sarı taksiler ise sizi 5 dolar karşılığında tüm şehri boydan boya götürebilir.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Mogadişu’nun yemek kültüründe pek çoğunun izleri görülmektedir. En önemli unsur, tüm yemeklerin “helal” olma zorunluluğudur. Yani, domuz eti ya da alkol kullanımı yoktur. Akşam yemeği genelde saat 21.00 itibariyle yenmektedir. Yemeklerde çok fazla kullanılan pirinç, kimi zaman içine kimyon, kakule, karanfil ve adaçayı eklenerek ana yemeğe dönüştürülmektedir. Tatlı olaraksa helva tercih edilmektedir.

Popüler restoranlar

Nasa Hablod Restaurant, Dhadhan, Liido.

Bahşiş

Mogadişu’daki restoranlarda bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ancak dilerseniz, hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Mogadişu’da gece hayatı pek canlı değildir. Yerel halk, restoran ya da kafe buluşmalarını tercih etmektedir. Ancak bazı mekânlarda canlı müzik bulmak mümkündür.

Mogadişu Kitap Fuarı (Ağustos)

2015 yılında yapılmaya başlanan Mogadişu Kitap Fuarı, tüm dünyadan yazar ve yayımcıları ağırlamaktadır. Okuyucuların bir hayli ilgi gösterdiği fuar, her yıl tekrarlanmaktadır.

Mogadişu’da alışveriş denince ilk söylenecek yer Bakaara Pazarı olacaktır. Burasıçamaşır makinesinden sahte pasaporta, baharattan meyveye kadar her şeyi bulabileceğiniz bir açık pazardır.

Mogadişu (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Somali ülkesindeki Mogadişu şehrinin para birimi Somali Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 212 Somali Şilini’dir.

Somali ülkesinde bulunan Mogadişu’nun resmi dili Somalice ve Arapça’dır. Ülkede bunlar dışında İngilizce, İtalyanca, Bantu Svahili dilleri konuşulmaktadır.

Mogadişu Büyükelçiliği

Adres: T.C. Mogadişu Büyükelçiliği KM4 Mogadişu Somali

Telefon: 00 252 618 868 491 / 00 252 619 999 223

embassy.mogadishu@mfa.gov.tr

http://www.mogadisu.be.mfa.gov.tr/

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsra ve Miraç

Bağımsızlık Günü (1 Temmuz)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Muharrem

Aşure Günü

Peygamberin doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 555

Polis: 888

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mogadişu’ya girmek için vize almasına gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Somali seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Somali seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Somali seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Somali seyahatlerinde vizeye tabidir.