Mzuzu (Malavi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir Afrika ülkesi olan Malavi ülkesinin baş şehirlerinden biri olan Mzuzu, ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Şehir uzun yıllar ölü şehir olarak lanse edilmiştir. Bünyesinde bulunan Malavi gölü ise, ülkenin yaklaşık %20’lik alanını oluşturmaktadır. Şehir Malavi ülkesinin kuzey bölgesinde konumlanmış ve 1947’de bir Tung Petrol Bölgesi'nden doğan bu yerleşim yeri, 1985 yılında şehir statüsüne kavuştu. Mzuzu içerisinde bulunan ve bir tarım kenti olan Mzimba ilçesi, çay ve kahve üretimi içinde tarımcılık alanında oldukça verimli topraklara sahiptir. Ayrıca şehrin güneyinde Afrika’nın en büyük yapay ormanı olan Viphya ormanı da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Şehirdeki diğer popüler yerleşim yerlerinden bazıları, Luwinga, Chibanja, Katoto, Zolozolo, Masasa ve Mchenga-utubadır. Ayrıca kentte bulunan ve eğitim veren MzuzuÜniversitesi sebebiyle bölgeye çok sayıda öğrenci yerleşim yapmıştır. Zamanla idari olarak kuzey ve güney olarak iki bölgeye ayrılan, Malavi ülkesinin Kuzey idaresi altında Mzuzuşehri bulunmaktadır.
 
Yapılan son sayımda ortalama 133,968 nüfusa sahip olan bölge ülkenin en kalabalık ve en popüler üçüncü şehridir. Ancak yolsuzlukların git gide artması ve gayri resmi yerleşim merkezlerinin kurularak devletten vergi kaçırılması gibi yasa dışı olaylar özellikle bölgenin ekonomisinin gelişimine ket vurmaktadır. Ancak yine de bölge ekonomisi tarım hizmetleriyle gelişmeyi bir nebze olsa da sürdürmeye devam etmektedir. Mzuzu, meyve, giysi, cep telefonu, ayakkabı gibi ürünlerin satıldığı Satan Taifa Pazarı başta olmak üzere iki büyük pazara sahiptir. Eğitim alanında da önemli atılımlar gerçekleştiren şehirde ilk üniversite 1999 yılında kurulan Mzuzu Üniversitesi'dir. Üniversitenin bünyesinde eğitim veren beş fakülte bulunmaktadır. Eğitim alanında da gelişim öncülerinden bölgede çok sayıda lise ve orta okulu bulunuyor.

Turistik bir merkez olarak günden güne kendini gösteren mzuzu kentinin en önemli turistik yerlerinin başında Malavi gölü gelmektedir. Gölde tekne gezintisine çıkabilir ve su sporu yapabilirsiniz. Malavi'nin en büyük parkı olan Nyika Milli Parkı trekking, tırmanış ve binicilik gibi ekstrem sporları yapmanız açısından olağanüstü fırsatlara sahip bir milli parkı. Ayrıca İngiltere yönetimi elinde bulundurduğu dönemlerde, Mzuzu'nun dışında Kavuzi Kamp Alanı olarak adlandırılan tatil severlerin sıklıkla uğradığı Scout Kamp Alanı'nı kurdu.
Şehrin adı bölgeye ayak basan yerleşimcilerin Vizuzu kelimesinin yanlış telaffuzundan dolayı, Mzuzu olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Aslında Vizuzu, Lunyangwa nehri boyunca yetişen bitkilere verilen bir isimdi. Ancak yanlış telaffuzun halk arasında zamanla yayılması, kelimenin mzuzu olarak evrimleşmesine neden oldu.

Kentin kültürü Malavi ülkesinin kuzey kültürlerinin birleşiminden oluşuyor. Kentte ağırlıklı olarak Tumbuka adı verilen yerel dil konuşulsa da Chewa, Tonga, Swahili, Ngonde gibi diğer yerel diller de en az Tumbukadili kadar konuşuluyor. Bölgenin ünlü yiyecekleri arasında Nsima (mısırdan yapılan bir tür yerel yiyecek) ve Mpunga Batala balığının yanında yerel yiyeceklerle servis edilen tatlar bulunur.  Diğer yaygın yiyeceklere örnek vermek gerekirse; mısır, muz, kakao ve tatlı patatesten söz edebiliriz.

Sağlık yönünden birçok Afrika ülkesinin aksine tam tesisatlı bir yapıda hizmet veren şehrin neredeyse dört bir yanı hastane ve sağlık kuruluşlarıyla çevrilidir. Ayrıca kentte her köşe başında karşınıza çıkabilen özel klinik hizmetleri de yer almakta. Dünyaca ünlü İlaç üretim şirketi Kentam Products Limited de Mzuzu'da bulunmaktadır. 
Malavi bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalar ışığında burada yaşayan insan neslinin yaklaşık 50.000 kadar geriye gittiğini söyleyebiliriz. Güney Afrika’daki Ümit Burnu'nun 1488 yılındaki keşfedilmesiyle birlikte Portekizli misyonerler Hristiyanlığı yaymak için Malawi ve çevresini ele geçirdiler. 1550 yılında ise hemen hemen her bölgede bulunan yerli krallıkların bir araya gelmesiyle Malavi Krallığı oluşturuldu. Ancak bu oluşum bağımsızlık bir yönetim olarak çok uzun sürmedi. Portekizliler 1530’lu yıllarda Zambezi nehri boyunca ilerlediler ve buradaki Müslümanları köleleştirerek Brezilya’ya götürdüler. Bu istiladan kaçan Müslümanların çoğu Afrika kıtasının iç taraflarına saklanarak esaretten kurtuldular. Ancak bu köleleşme ticareti her geçen yıl daha da büyük bir hale dönüştü. Öyle ki Malavi devleti 1780’li yıllarda evrensel bir köle ticareti merkezi haline dönüştü. 
Bölgenin tabi kaynakları ve zengin doğal güzelliklerinin farkına varan Avrupa halkı İskoçyalı David Livingstone önderliğinde bölgeye ayak bastı ve Malavi Gölünün güney kısımlarına Avrupalı halkı için yerleşim birimi olarak kurdurdu. Zamanla bölgede daha da güçlenen Livingstone, Malazi havzasındaki değerli yer altı kaynaklarını çıkarmak amacıyla bir maden şirketi kurdu. 1890’lı yılların sonuna doğru bölgeye İngiliz hükûmetinin müdahaleleriyle Nyasaland ve Protectorate kentleri kurulmuş zamanla tüm İngiliz sömürgelerinin bir araya toplanmasıyla kıta, İngiliz Orta Afrikası olarak adlandırılmıştır.ülke 1964 yılında ancak bağımsızlığı kazanabilmiştir.

Mzuzu (Malavi) Nerededir?

Malavi diğer adıyla Malavi Cumhuriyeti Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde konumlanmış ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyde Tanzanya, batıda Zambiya, güneydoğu ve güneybatıda ise Mozambik ile komşu konumunda bulunmaktadır. Malavi ülkesinin idari birimleri kuzey ve güney yönetim şeklinde ayrılmıştır. Kuzey yönetiminin başkenti olan Mzuzu şehri ise,ülkenin üçüncü büyük kentidir. Şehrin Okyanusa kıyısı bulunmamaktadır. Bu nedenle daha çok tarımın geçim kaynağı oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Mzuzu (Malavi) Ne zaman gidilir?

Malavi ülkesinin geneline tropikaliklim hakimdir. Tropikal iklim türünde yıl boyu sıcaklık farkları çok fazla ivme değiştirmese de bu iklim kuşağında neredeyse kışı hissetmeniz imkansızdır. Kışın dezavantajlarının yaşanmadığı bir iklim türü olsa da maalesef ki bu iklim türü yoğun yağışların görüldüğü hava koşullarına sahiptir. Ağustos ve Kasım ayları arasında bölge genelinde yüksek sıcaklıklar görülür. Ancak yağmur mevsiminin Kasım ve Nisan ayları arasında olduğunu unutmamakta fayda var. Yağış miktarının epeyce artış göstereceği bu aylar seyahat için çok uygun zamanlar olmadığından bölgeye ziyaret için gözden çıkarmanız gereken zaman dilimleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple en uygun ayların mayıs ayının sonundan Kasım ortasına kadar süre gelen aylar olduğunu belirtelim. Hem boğucu sıcak hava atmosferi hem de sağanak yağışlar bu aylarda pek görülmez.

Mzuzu (Malavi) Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Malavi’ye direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Bu sebeple bölgeyi ziyaret etmek isteyenler aktarma yapmak zorundadır. Türkiye'den Malavi'nin başkenti Lilongwe'ye seyahat etmek için Addis Ababa, Nairobi ve Johannesburg havayollarıyla, Lilongwe Havalimanı'na aktarma mümkündür. Şehrin merkezi Lilongwe’ye geldikten sonra ise yaklaşık 150 Türk lirasına Mzuzu şehrine otobüs yoluyla ulaşım mümkün. Ancak aradaki mesafe epey fazla olduğundan 16 saat gibi bir zaman diliminde şehre varabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi olarak Etiyopya üzerinden yaptığınız aktarmayla Chelinda Havaalanı'na varış yapabilir, buradan tutacağınız taksilerle ortalama 30 dolara, 3 saat gibi kısa bir zaman aralığında şehre ulaşabilirsiniz.

Mzuzu (Malavi) Görülmesi Gereken Yerler

Mzuzu Museum

Şehir müzesi konumunda bulunan bu müze halkın kullandığı geleneksel araç gereçleri hakkında bilgiler verir. Bölgedeki savaş aletleri, avcılıkta kullanılan araç gereçler, döneme ait yerel müzik aletleri özellikle köle ticaretinin resmedildiği resim ve belgeler her yıl binlerce tarih meraklısına kapılarını aralıyor. Ayrıca köle ticaretini ülkeye getiren İskoç misyoner kâşif Dr. David Livingstone'nun yol haritaları ve mektupları da müzede sergilenmekte olan bir diğer önemli eserlerden. Ayrıca Müze CNN bağlı seyahat sitelerinde “Misyonerlerin yolculuğunun hikayesini anlatan ilginç bir sergi”, olarak adlandırılmıştır. Konum olarak Mzuzu eczanesinin tam karşısında yer alan bu müze saat 7,30 da açılıp öğlen 4,30’a kadar hizmet vermektedir. Üstelik müzeye giriş ücreti sadece 3 Türk lirası gibi cüzi bir rakamdır. Mzuzu bölgesinin tarihi dokusunu merak edenler, bu müzeyi kaçırmamalı.

Mzuzu Clock Tower ( Mzuzu Saat Kulesi)

Malavinin kuzey bölgesindeki Mzuzu şehrinin tam ortasına konumlanmış bu saat kulesi tahmini olarak 1272 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Kule, turuncu renkte bir silindir üzerine kara şeklindeki yapıda konumlanmış bir saatten oluşuyor. Kulenin tam lokasyonunda bulunan bir yönerge tabelasında bulunan yazım yanlışı ise uzun yıllar fark edilmemiş, hatta birçok haber sitesine de bu yazım yanlışı konu olmuştur. Yazım yanlışından dolayı, saat anlamına gelen clock sözcüğü, takoz kelimesi anlamına gelen ckock kelimesine dönüşmüştür. Mzuzu şehrinde açılan pek çok sergide, bu saat kulesini resimlerde görmeniz mümkün. Bu saat kulesi bir nevi mzuzu şehrinin sembolü haline gelmiş ve gencinden yaşlısına pek çok kişi için bir buluşma noktası olmuştur.

Viphya Ormanı

Mzuzu’nun güneyinde bulunan bu orman bir doğal oluşum sonucu meydana gelmemiş, tamamıyla insan yapımı sonucunda oluşturulan bir ormandır. 1964 yılında kurulan bu yapay park birçok tropikal kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Açılış sebebi gezilme gayesinden çok üretim amacına yöneliktir. Öyle ki park kâğıt hamuru fabrikasında kullanılması için odun hammaddesinin sağlanması amacıyla açılmıştır. Ancak son yıllarda ormanda çok fazla sayıda ağaç kesiminin başlaması ve kesilen ağacın ekilen fidanlara kıyasla daha fazla olması, bu yapay ormanın tahribatını günden güne artırmaktadır. Ormanda bulunan kuş türlerinden bahsetmek gerekirse: Zeytin ağaçkakanı, pullu francolin (kırmızı yüzlü kıpkırmızı kanat adına gelen kuş) gibi kuş çeşitleriyle daha önce görmediğiniz birçok kuş cinsini bu ormanda gözlemleyebilirsiniz.

Nyika National Park (Nyika Ulusal Parkı)

Mzuzu'nun yaklaşık 100 km kuzeyinde yer alan Nyika Milli Parkı, en büyük Malavi milli parkı unvanını elinde taşımaktadır. Nyika adı, “suyun geldiği yer” anlamını taşımaktadır. 200 fazla orkide türü ve 400 fazla kuş türünü barındıran parkta, yürüyüşten tırmanışa çeşitli aktivitelerin yapılabileceği çok sayıda doğal alan mevcuttur. Özellikle bölgede zebra çok yaygın olup, onu yaban domuzları ve leoparlar izlemektedir. Bölgeye sadece Malavi üzerinden ulaşım imkânı olduğundan dolayı parkı ziyaret etmek isteyen Zambiyalılar giriş ücreti ödemek zorundadırlar. Parkta, büyük Nyika platosunun yanı sıra sihirli göl olarak adlandırılan, birçok deniz canlısının yaşadığı bir de göl bulunuyor. Ayrıca Chelinda Camp olarak adlandırılan ve parkın içinde bulunan bu kamp alanında, yerli ve yabancı turistlere çeşitli yerleşim imkanları da sunulmakta. Park 17 Mayıs 2000 tarihinde Karma kategorisinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir

Mzuzu (Malavi) Nerede Kalınır?

Macondo Camp

Bu yer için, İtalyanların ünlü mutfağının Afrika kıtasındaki ayağı desek daha doğru bir tanımlama olur. Bir yandan İtalyanlara has parmesan usullü makarna ve böreklerini yerken bir yandan da canlı müzik dinleyip konaklama yapabileceğiniz bu kamp alanı Mzuzu şehrinde en fazla tercih edilen kamp alanlarından biri. Müzikten, eğlenceye geniş bir yelpazede, oldukça uygun fiyatlara kamp yapma imkânı sunan tesisin gecelik fiyatı ise 35 Türk lirasından başlamaktadır.

K-View Lodge & Cottages

Mzuzu'da yer alan K-View Lodge & Cottages, Mzuzu merkezine yakınlığıyla çok fazla tercih ediliyor. Tesis ayrıca ücretsiz wifi erişimi, klimalı ve teraslı oda seçenekleriyle, konforuna düşkün olanlara da ayrıcalıklı hizmetler sunmakta. Ayrıca tesiste sabah kahvaltısı olarak İngiliz ve İrlanda menü seçenekleri de mevcut.  Birçok harika fırsatı bir arada sunan bu tesisin gecelik konaklama ücreti ise 48 Euro’dan başlamaktadır.

Sunbird Mzuzu

Mzuzu Alışveriş Merkezi 2,1 kilometre uzaklıkta ve bünyesinde barındırdığı verandalı daireleriyle hem şehri hem de doğayı kucaklayabileceğiniz bir tesis. Otel, her odada bulundurduğu LCD televizyon sistemleri ve özel küvetli banyolarıyla rahatına düşkün olanlara da hitap eden bir hizmet kalitesine sahip. Sunbird Mzuzuda muhteşem şehir manzaraları teraslarının yanı sıra açık yüzme havuzu da bulunmakta. Ayrıca tesis Mzuzu Vahşi Yaşamı Koruma Parkına sadece 5 kilometre mesafede bulunuyor. Bu ayrıcalıklı tesisin konaklama ücreti ise 920 ile 1300 Türk lirası arasında değişmekte.
Bölgenin diğer sıklıkla tercih edilen otelleri:

 • Grand Palace Hotel,
 • PineTree Lodge,
 • Mzuzu Lodge,
 • Hill of Grace Lodge.

Mzuzu (Malavi) Vize Politikası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Malavi Devleti’nin Türkiye dış temsilcilik görevini yürüten Malavi Konsolosluğu bulunmamaktadır. Bu yüzden vatandaşlarımızın Malavi vize başvurularını Malavi Berlin Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir. Malavi’ye seyahat edecek kişilerin öncesinde sarıhumma aşısı olmaları zorunludur. Bölgede çok fazla bulaşıcı hastalık bulunduğundan dolayı, ülkeye ziyaret edecek vatandaşlarımız, aşı ve korunma yöntemleri hakkında bilgi almak amacıyla sağlık bakanlığına bağlı http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirler. 

Mzuzu (Malavi) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: İngilizce ve Chichewa (Chewa) dilidir.
Para birimi: Malavi Kvaçası
Telefon Kodu: +265
Ulusal gün: Ülke bağımsızlığını 6 Temmuz 1964 yılında İngiltere’den kazanmıştır. Bu özerkliğin ilanı sebebiyle her yıl 6 Temmuz günü bağımsızlık günü olarak ülkenin dört bir yanında kutlanır.
Sıcaklık: Bölgede ortalama sıcaklık yıl boyu yaklaşık 18 derecedir. Eylül ülkenin en kurak ayı, Mart ise en yağışlı ayıdır. Ortalama sıcaklığın en fazla olduğu ay ise Kasım ayıdır. En soğuk ay olarak ağustos ayını gösterebiliriz. Şehirde sıcak ve ılıman iklim görülür. (Tropikal iklim kuşağının altında)
Saat dilimi: GMT+2 (Orta Afrika Saati)

Mzuzu ile İlgili

Mzuzu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 20oC
  • Nis 19oC
  • May 16oC
  • Haz 13oC
  • Tem 13oC
  • Agu 13oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 19oC
  • Kas 20oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa