Nantes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nantes, Fransa’nın batısında, Loire Nehri üzerinde konumlanır. Ülkenin en büyük altıncı kenti ve Pays de la Loire bölgesinin başkentidir.


ewtec.org

Fransa’nın batısında konumlanan Nantes, Fransa’nın en büyük akarsularından Loire Irmağı üzerinde kurulmuştur. Şehir, Pays de la Loire bölgesine başkentlik yapar ve 284.970 nüfusu ile ülkenin en büyük altıncı şehridir. 

Geniş yeşil alanlara ve büyük parklara sahip şehir, 2004 yılında Times tarafından “Avrupa’nın En Yaşanılır Kenti” olarak gösterilmiştir. 2010 yılında “Dünyanın En Yenilikçi Şehirleri” sıralamasında dünya çapında 36., Fransa’da ise Paris, Lyon ve Strazburg’dan sonra 4. gösterilmiştir. Avrupa’nın en gelişmiş ve çevreci ulaşım sistemlerinden birine sahip olan Nantes, 2013 yılında Avrupa Komisyonu tarafından “Avrupa’nın Yeşil Başkenti” ünvanına layık görülmüştür.
Uluslarası alanda ünlü Université de Nantes’e ev sahipliği yapan Nantes, tüm şehri saran kampüsleri ile tam anlamıyla bir öğrenci kentidir ve şehirde yoğun öğrenci nüfusu bulunur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören Nantes, savaş sonrasında bağlı bulunduğu Bretonya bölgesinden ayrılmıştır. Ancak şehirde halen, Büyük Britanya’dan gelen Kelt halkı Bretonların kültüründen izler görmek mümkündür.

Tanıtıcı Video: