Tromso’da Alışveriş

Tromsoe-Shopping.jpg

Tromso’nun ana yaya caddesi olan Storgata’da çok sayıda güzel dükkân, kafe ve restoran bulunmaktadır. Özellikle cumartesi günleri canlı ve keyifli bir gezintiye çıkmak için Storgata’ya uğrayabilirsiniz. Tromso’da genel hediyelik eşya dükkânlarına ek olarak yerel el sanatları, Norveç tasarımlı giyim ve hediyelik eşya ürünleri satan birçok benzersiz mağaza bulunmaktadır. Storgata’daki Husfliden bunlardan biridir. Örgü ürünleri, giysiler, ahşap sanatına ait dekoratif eşyalar, aksesuarlar ve Norveç el sanatı ürünlerini bu mağazadan satın alabilirsiniz.

Tromso’daki tek cam fabrikası olan Blast’ta da zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Kuzey Norveç sanatçılarının eserlerinin satıldığı Krane Sanat Galerisi alışveriş yaşamına yön veren başlıca noktalardandır. Spor kıyafetlerinin satıldığı Norrona, Andresen Vaapenforretning ve Moods of Norway’de doğa gezintilerine çıkmadan önce gerekli ekipmanlarınızı satın alabilirsiniz.

Eğer İskandinav mücevherlerini incelemek veya satın almak istiyorsanız gitmeniz gereken yerler ise Wintervold ve Gullsmed Kristiansen’dir. Norveçli ressamlar tarafından yapılan eserleri satın alabileceğiniz Galleri Nord’un yanı sıra şeker ve çikolata satılan Sweet Heart’ta alışverişin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Yaklaşık her iki ayda bir Storgata’da, bal, örme kıyafet, sebze ve meyveler, peynir, çilek, hamur işleri, şekerleme, reçel ve diğer ev yapımı şarküteri ürünlerinin satıldığı organik ürünlere sahip bir çiftçi pazarı kurulmaktadır. Reçel ile servis edilen Norveç tarzı bir gözleme türü olan Svele’yi mutlaka denemelisiniz.

Yerel halkın çoğu alışveriş merkezi olarak kentin en büyüğü olan Jekta’yı tercih etmektedir. Havalimanının yakınında bulunan Jekta’ya kent merkezinden kalkan 34, 40 veya 42 numaralı otobüslerle 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Küçük ve şirin bir dükkân olan Backbeat Kaffe & Vinyl’da hem Norveçli hem dünyaca ünlü sanatçıların plaklarına göz atabilirsiniz. Tromso’nun müzikal mirasını yakından görmek için harika bir fırsat olan bu dükkânda bir fincan kahve alıp dilediğiniz plağı dinleyebilirsiniz.