Lahor Şehir İçi Ulaşım

Lahor çok çeşitli bir şehir içi ulaşım sistemine sahiptir. Gajju Mata’dan Shahdara’ya uzanan Lahore Metro Bus System kentin ilk hızlı otobüs geçiş sistemidir. 27 kilometrelik güzergâh boyunca 27 istasyon arasında çalışan 45 adet otobüs bulunmaktadır. Türkiye’nin katkılarıyla 2013 yılında yapılan bu metrobüs sistemi İstanbul’dakinin bir kopyasıdır.

TransLahore, Pencap’ta şehir içinde yolcuların taşınması için kurulmuş bir toplu taşıma otobüs sistemidir. TransLahore filosu kent merkezinin yanı sıra kırsallar boyunca da seyahat eden 650’den fazla otobüse sahiptir. Pencap Hükümeti’nin belirlediği rotalarda giden bu otobüsleri öğrenciler yeşil kart kullanarak indirimli kullanıyorlar. Klimaya sahip bu otobüslerde kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler vardır. Otobüs ücretleri mesafe ve rotalara göre farklılık göstermektedir.

Lahor’da toplu taşımanın bir diğer alternatifi ise otobüs şirketleridir. Belediye otobüslerinin dışında özel şirketlerin verdiği bu hizmette en ünlü şirket Premier Bus Services’tir. 240’tan fazla otobüse sahip bu şirket şehir içinde ve çevre bölgelerde hizmet vermektedir. Sammi Daewoo’s City Bus Division ise şehir içinde dört rotada hizmet veren bir diğer şirkettir. Bu şirket Gujranwala ve Sheikhupura banliyölerine de sefer düzenlemektedir.

Pakistan’ın en büyük ikinci kenti olan Lahor’da metro sistemi bulunmamaktadır. Metrobüs sisteminden önce yapımı planlanan metro daha metrobüs sisteminin daha efektif olmasından dolayı iptal edilmiştir. Ancak metro sisteminin yapımına Çin’in yardımıyla tekrar başlanmıştır.

*Kur fiyatları temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.