Lahor’a Ne Zaman Gidilir?

8.jpg

Lahor yıl içinde beş farklı mevsimin yaşandığı yarı kurak bir iklime sahiptir. Kentte kısmen muson iklimi de hakimdir. Kasımdan şubata kadar sisli bir kış dönemi geçirir. Şubattan nisana kadar ise güzel bir bahar dönemine sahiptir. Lahor yaz aylarını nisan ve haziran ayları arasında yaşar. Temmuzdan eylül ayına kadar ise yağmurların hâkim olduğu muson iklimi görülür. Eylülden kasıma kadarki sürede ise kuru bir sonbahar ikliminden söz edebiliriz.

Lahor’u ziyaret etmek için en uygun dönem ocak - nisan ve ekim - aralık ayları arasında kalan dönemlerdir. Havalar bu aylarda nispeten güzeldir. Sıcaklık ortalaması en yüksek aylar mayıs, haziran ve temmuzdur. Kentin en soğuk günleri ocak ayında yaşanırken en yağışsız geçen ayları mayıs ve ekim - aralık dönemidir. Temmuz ve eylül aylarında kenti ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yoğun yağışlara maruz kalabilirsiniz.

En iyi seyahat dönemleri olan ocak - nisan arasında sıcaklıklar 12 ve 38 derece arasında değişmektedir. Bir diğer popüler ziyaret sezonu olan ekim - aralık arasında ise sıcaklık değerleri 20 ve 35 derece arasında değişmektedir. Mart ayının ilk haftasında buraya gelirseniz bir Hint festivali olan Holi Renk Festivali’ni yakalayabilirsiniz. Şehrin en ünlü festivali olan Basant’a katılmak isterseniz Lahor’a şubat ayında gelmeniz gerekiyor. Turizm sezonlarında yapılabilecek en güzel şey güzel havalar eşliğinde Lahor dağlarında trekking yapmaktır. Şalimar Bahçeleri’nde rahatlatıcı yürüyüşler yapmak da Lahor’un harika iklimini değerlendirmek için bir fırsattır.