Lahor’da Alışveriş

DSC05011.jpg

Lahor’da Pakistan alışveriş yaşamına dair önemli tecrübeler kazanacağınız çeşitli alışveriş seçenekleri bulunuyor. Elektronikten giyime, kozmetikten gıdaya birçok ürünü elde edebileceğiniz çeşitli çarşılara ve alışveriş merkezlerine sahiptir.

Anarkali Çarşısı kentteki en eski çarşılardan biridir. 200 yılı aşkın tarihe sahip Anarkali, Lahor Müzesi’nin yanında yer alıyor. Güney Asya’nın en eski çarşısıdır. İmparator Qutbuddin Aibak’ın mezarına da ev sahipliği yapan bu çarşı eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Eski pazar bölümü geleneksel gıda ürünlerine yoğunlaşırken yeni pazar bölümü geleneksel el sanatları ve nakışlarıyla dikkat çekiyor. Çarşının sokakları deri kıyafetleri, işlemeli giysiler, cam bilezikler, altın ve gümüş takılar ve ipek kreasyonları ile doludur. Düğün alışverişi denilince akla ilk gelen noktalardan biridir.

Ichhra Bazaar kentteki bir diğer popüler alışveriş bölgesidir. Lahor’da ticari bir yerleşim bölgesi olan Ichhra’da bulunan bu çarşı kentin en ekonomik alışveriş noktalarından biridir. Geleneksel elbiseler ve Pencap’ın geniş el sanatları koleksiyonlarını bulabileceğiniz gibi mobilya ürünleri ile de ünlüdür. Burada kent halkının afiyetle yediği baharatlı yiyecekleri deneyebilirsiniz. Eski bir bölge olan Ichhra’da eski dönemlere ait binaları da görebilirsiniz.

Liberty Market kentteki en iyi takı, kumaş ve elektronik ürünlerinin satıldığı yerdir. Önde gelen mücevher mağazalarına sahip bu bölge ilk başta sadece büyük mağazalardan oluşuyor gibi görünse de pazarın arka sokaklarında geleneksel alışverişi deneyimleyebilirsiniz. Buradaki Al Fatah isimli süpermarkette Batı’ya ait markaların satıldığı ürünleri bulabilirsiniz.

Asya’nın en büyük elektronik pazarlarından biri olan Hall Road Market’ta her çeşit elektronik ürünü bulabileceğiniz çeşitli perakendeciler ve toptancılar yer alıyor. Eyaletin en büyük elektronik pazarı olma unvanına sahip Hall Road ticari bir yoldur. Aşırı yoğun bir insan trafiğine sahip olan çarşıda elektronik eşyalarınızı tamir ettirebilir, dünyaca ünlü markaları ucuza satın alabilirsiniz.