Lahor’da Nerede Kalınır?

2ee0b2d6_z.jpg

Lahor’da her bütçeye hitap eden konaklama alanları bulmak mümkün. Burada ziyaretçilerin kalabileceği üç ana bölge bulunuyor. Old Town bölgesi bunlardan biridir. Burada veya yakınlarda konaklayarak tüm tarihi mekânlara yürüme uzaklığında olabilirsiniz. Ancak bu bölgede akşam eğlencelerinin sınırlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bir minibüsle eğlence mekânlarına da kolaylıkla erişebilirsiniz. Güvenli konaklama için bir diğer seçenek ise Mall Road’da bulunan zincir otellerdir. Old Town’daki turistik mekânlar ile gece hayatına eşit uzaklıkta bulunan bu bölgede daha hareketli ve kaliteli bir konaklama fırsatı elde edebilirsiniz. Eğer havalimanına ve alışveriş merkezlerine yakın bir noktada konaklamak istiyorsanız en güzel bölgeler Gulberg ve Defense bölgeleridir. Kaliteli restoranlara sahip bu bölgeler dışında da çeşitli oteller bulabilirsiniz. Ancak bu üç ana bölge dışındaki yerlerden turistik noktalara ve eğlence merkezlerine gitmek için uzun süren trafiklerde kalabilirsiniz. Şehir trafiğinin en az olduğu zaman pazar sabahlarıdır. Lahor’da konaklama tesisleri olarak oteller ve pansiyonlar yaygındır. Oteller pansiyonlara göre biraz daha pahalı olsa da genellikle batı tarzı tuvaletlere sahip ve daha temizdir.

Eğer düşük bütçeli bir tatil planlıyorsanız Lahor’daki en ucuz otelleri tren istasyonu civarında bulabilirsiniz. Kentin en kaotik ve kalabalık bölümü olan burada turistlerden yüksek ücret talep eden otellerle pazarlık yapmanız gerekiyor. Lahore Backpackers Hotel bu bölgedeki ucuz ve iyi otellerdendir. Yerel ve kültürel etkinliklere birçok gezi düzenleyen bu otoparklı otelde çok uygun fiyatlara temiz bir konaklama geçirebilirsiniz. Kentteki bir diğer düşük bütçeli otel ise Regale Internet Inn’dir. Perşembe geceleri Shah Jamal’a geziler düzenleyen otelde konaklayarak süpermarketlere ve kent merkezine yakın olabilirsiniz. Çevrimiçi rezervasyonlara oldukça hızlı yanıt veren bir oteldir.

Lahor’da ortalama fiyatlara sahip çok sayıda otel bulunuyor. Gulberg’de bulunan Signature Inn klimalı, temiz, geniş odaları ve kahvaltı servisiyle dikkat çeken otellerdendir. Liberty Market’ın güneyindeki sessiz bir arka sokakta bulunan oteli çehresi dolayısıyla yalnız kadınlara tavsiye etmiyoruz. Orta bütçeli tatil planı yapanların tercih edebileceği diğer otellerden bazıları Kashmir Palace Hotel, Amire Hotel, Mirage Hotel Lahore, Shalimar Hotel ve The Sunford Hotel’dir.

Lahor’da lüks bir konaklama deneyimi yaşamak istiyorsanız sizi güzel özelliklere sahip harika otellerin beklediğini söyleyebiliriz. 18. yüzyılın sonlarında İtalyan mimariye sahip olarak inşa edilen Faletti’s Hotel bunlardan biridir. Çamaşır yıkama hizmetleri, restoranlar, yüzme havuzu ve kahvaltı gibi servislere sahip bu oteller güvenli konaklamanın en iyi seçenekleridir. Avari Hotel, Hospitality Inn ve Pearl Continental Lahore kentteki diğer lüks otellerdir.

Liberty Market, havalimanı, otobüs durakları, tren istasyonu, Anarkali ve Mall Road gibi kalabalık yerlerde bulunurken yankesicilere dikkat etmeyi unutmayın. Lahor’da her ne kadar sokak suçları yaygın olmasa da geceleri -özellikle yalnızken- gezinti yapmaktan kaçınmalısınız.