Google+

Arama formu

Pasargad

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IRR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 8℃
Mar 11℃
Nis 16℃
May 21℃
Haz 26℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 23℃
Eki 18℃
Kas 12℃
Ara 7℃
Genel Bilgiler / Rehber

Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Pasargad ya da Pasargardae, Ahameniş Hanedanının ilk başkentidir. Persepolis’e 78 km, Şiraz’a ise 130 km mesafede yer alır. Persepolis ile beraber İran kültür turlarının en önemli durağıdır.

Bu şehir Keyhüsrev’in, Med hükümdarı Astyages’e karşı MÖ 550 senesinde kazandığı zafer sonrasında savaş alanına yakın olduğundan imparatorluğunun başkenti ilan edilmiştir.
Kentin adı, Perslerin en büyük kabilesini oluşturan Pasargadlardan türemiş olduğu tahmin edilmektedir.  Burası 1. Dareios’un M.Ö 522 senesinde tahta geçmesine kadar başkent olmuştur. Ardından başkent Persepolis’e taşınmıştır.
Pasargad'ın iç kalesi, koni biçimli alçak bir tepeye kurulmuş olup, taş kaplı çok geniş bir platformun üzerinde yer alır. İç kalenin güneyinde, içinde kraliyet yapılarının bulunduğu büyük bir park uzanmaktadır. Duvarlarla çevrili olan parkın giriş yapısının üstünde kraliyet arması yer alır. Asur saraylarının kapılarında da bulunan dört kanatlı koruyucu ruh betimlemesi burada dört kanatlı ve taçlı bir figür olarak karşınıza çıkar.
Antik kentteki en etkileyici yapılardan biri ise Cyrus’un Mezarı'dır. Beyaz renkli büyük kireçtaşı bloklardan yapılmış olan mezar, altı basamaklı bir kaide ile dikdörtgen planlı, beşik çatılı bir mezar odasından oluşur.
Kentin en güneyindeki kayalara oyulmuş kanal biçimindeki iz ise bir zamanlar Pasargad'ı Persepolis'e bağlayan yolun kalıntısıdır.

İran Vizesi

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri İran’a yapacakları 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almak zorunda değillerdir. Ancak, yine de sınırdaki görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır: