Lima’ya Ne Zaman Gidilir?

lima-1965785_960_720.jpg

Güney yarım kürede bulunan Peru’ya başkentlik yapan Lima’da ılıman iklim koşulları hakimdir. Peru genelinde ülkenin adıyla anılan soğuk su akıntılarının etkisiyle sıcaklıklar oldukça düşmektedir. Peru’nun en kurak bölgesi ise Lima’nın bulunduğu coğrafyadır. Lima ülkenin en kurak bölgesi olup yıllık yağış miktarı 40 mm civarındadır. Lima az yağış alıyor olmasına rağmen ülkenin nem oranı en yüksek bölgeleri arasında sayılabilir. Yıl genelinde nem miktarı ortalama %87 oranındadır.

Türkiye ile farklı yarım kürelerde bulunan Lima’nın mevsimleri de farklı olmaktadır. Türkiye’de aralık-şubat ayları arasında kış mevsimi yaşanırken Peru’da bu dönem yaz mevsiminin yaşandığı dönemdir. Aynı şekilde haziran- ağustos ayları Türkiye için yaz mevsimi demekken Peru için kış mevsimi demektir.

Kış mevsiminde turistik amaçlı geziler genellikle zor olsa da Lima için bu durum çok da geçerli değildir. Her ne kadar mevsim kış olsa da sıcaklıklar 15 derece civarında seyretmektedir. Bu yumuşak iklim koşullarında Lima kış mevsiminde de ziyaret edilebilir şehirler arasında yer almaktadır. Lima’yı ziyaret etmek için en elverişli dönem aralık-mart ayları arasındadır. Lima’nın yaz mevsimini yaşadığı bu aylar Lima seyahatinizi gerçekleştirmeniz için en uygun dönemdir. İklim şartları açısından seyahatinizi kolaylıkla ve keyifle geçireceğiniz bir dönemdir. Ilıman iklimin ve yumuşak havanın etkisi bir yana bu dönem Lima’nın festival açısından da hareketli olduğu bir dönemdir. Bu sebeple şehir kıpır kıpır bir atmosfere bürünür. Şehre en çok turist geldiği dönem de bu canlı ve hareketli döneme tekabül etmektedir.