Machu Picchu'ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’nun çok zorlu bir bölgede yer alması ve oraya giden bir araç yolunun olmaması yüzünden Cuzco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Aguas Calientes’ten trene binerek 3-5 saatlik Urubamba Nehri’nin bulunduğu Kutsal Kanyon yolculuğunun ardından Machu Picchu’ya 8 kilometrelik bir mesafeye ulaşabilirsiniz. Bu 8 kilometreyi de yaya olarak kat edebilirsiniz. 

Cuzco’dan Aguas Calientes’teki tren istasyonuna bir saat süren taksi yolculuğuyla da ulaşabilirsiniz. Bu noktada taksi ücretlerinin oldukça uygun olduğunu belirtelim. Ancak hiç bitmeyen yol çalışmaları nedeniyle trafik oldukça fazladır. Dolayısıyla bu durumun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Tren istasyonunda üç tane tren firması vardır: Inca Rail, Peru Rail ve the Belmond Hiram Bingham. Pirinçten ve cilalı ahşaptan yapılmış tasarımıyla Hiram Bingham trenini tercih ederseniz, beyaz masa örtüsünün üzerinde yemek ve şarap eşliğinde muhteşem bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu tren firması Inca Rail veya Peru Rail’e göre çok daha pahalıdır. Ancak diğer iki şirket de oldukça rahattır. Kanyonun içinden geçerken daha güzel bir manzara yakalayabilmek için ek ücret ödeyerek daha büyük pencerelerin bulunduğu kabinleri tercih edebilirsiniz. Hangi firmadan bilet alırsanız alın, biletler birkaç ay öncesinden tükenmektedir. Dolayısıyla biletlerinizi seyahate çıkmadan çok önce organize etmeniz gerekir.