Google+

Arama formu

BULUTLARA ASILI ŞEHİR, MACHU PICCHU

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Machu Picchu içi "Bulutlara asılı şehir… " diyorlar. Cusco’dan sevimli bir tren ile keyifli ve kısa bir yolculuktan sonra Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes kasabasına ulaşılıyor.
Machu Picchu

Urubamba Nehri’nin aktığı Urubamba Vadisi üzerindeki And dağlarının birinin zirvesinde, 2.430 m yükseklikte kurulmuş.
Machu Picchu-1

Dağların, ormanların ve kalıntıları saran bitkilerin canlı yeşili, berrak gökyüzünün mavisi ve elinizi uzattığınızda dokunabileceğinizi sandığınız bulut kümelerinin ve ansızın etrafınızı saran sis tabakasının beyazı...
Machu Picchu-2

Doğanın insan zekâsıyla birleştiği bu mistik şehir yapılışının üzerinden neredeyse altı yüzyıl geçtikten sonra fark edilmiş.
Machu Picchu-3

12. yüzyıl civarında Manco Capac tarafından kurulan Cusco Krallığı, 1438 yılına kadar bir krallık olarak varlığını sürdürmüş, gitgide büyümüş ve And Dağları’nın kapladığı birçok bölgeyi de içine alarak İnka İmparatorluğu’na dönüşmüş. Peru, Ekvador ve Bolivya’nın yanı sıra Şili, Kolombiya ve Arjantin’in de birçok kesimini ele geçirerek Güney Amerika’daki egemenliğini arttıran imparatorluk, 16. yüzyılın başlamasıyla birlikte çöküş sürecine girmiş. 1532’de Fransico Pizarro yönetiminde Peru’ya gelen İspanyol güçleri, 1533’te iç savaştan ve çiçek hastalığı salgınının halkı zayıf düşürmesinden faydalanıp yönetimi ele geçirmişler ve zaman içerisinde gelişen tüm İnka başkaldırıları bastırılmış ve İnka medeniyeti yok olmuştur.
Machu Picchu-4

Tarihçi Hiram Bingham tarafından 1911’de bir gezi esnasında bulunmuş ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmiş. Bu doğa harikası, coğrafi olarak ulaşımı oldukça zor bir yerde bulunduğundan İspanyollar tarafından bulunamamış, dolayısıyla istilaya uğramadan günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş.
Machu Picchu-5

Bölge, 1983’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş, 2007’de dünyanın yeni yedi harikasından biri ilan edilmiştir.
Machu Picchu-6

Machu Picchu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Jaya Suite Machupicchu, Eco Hacienda Roman, Inkaterra Machu Picchu Pueblo Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sol MachuPicchu, Gea Lodge, Panorama B&B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz H.Falcon, Chakana Machu Picchu, Casa Paz Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Machu Picchu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İnka uygarlığındaki mimari özellikler, şehirde yer alan 200 den fazla yapı, kuru taş yöntemi kullanarak inşa edilmiştir. Bu duvar tekniğinde, taşlar arasına yapıştırıcı harç konulmaz ki bu da İnkaların mimaride ulaştıkları parlak noktayı gözler önüne seriyor. Machu Picchu’da üç yapı en fazla ilgi uyandıranlar: Intihuatana Taşı, Güneş Tapınağı ve Üç Pencereli Oda.
Machu Picchu-7

Mayalar, bizim bugün kullandığımız Gregorian takviminden daha doğru olan bir tarihlendirme sistemini bulmuş sıradışı insanlar.

M.S. 100 yıllarına kadar Maya bilinen bir uygarlık olmamasına karşın, takvimlerini M.Ö. 3114 de başlatmışlardır. Mayalar, M.S. 600 ile 800 yılları arasında Altın Çağ'larını yaşamış, sonra da şehirlerini bırakarak ortaya çıktıkları gibi gizemli bir şekilde kaybolmuşlardır. Tıpkı Mısırlılar gibi Mayalar da piramitler, dev heykeller inşa etmiş ve tam bir yazı sistemi geliştirmişler.
Machu Picchu-8
 


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...