Podgorica Mutfağı

Karadağ mutfağı tarihi olarak Osmanlı, İtalyan ve Sırp mutfaklarının etkisinde gelişmiştir. Adriyatik kıyılarında İtalyan etkisi daha baskındır. Osmanlı mutfağının etkisi hem tatlarda hem de isimlerde görülür. Köfte, sarma, musakka, pilav, börek, kebap ve çorba gibi aynı isimde yemekler vardır. Baklava ve tulumba tatlısı gibi lezzetlerimize de Podgorica’da rastlayabilirsiniz. Ayrıca Macar ve Hırvat mutfağından da etkilenmiş olan Karadağ mutfağında yöresel farklılıklar da belirgindir.

Popüler restoranlar

Lupo di Mare: Şehrin en lüks restoranı olan Lupo di Mare leziz deniz ürünleri ve balıklarıyla çok da meşhurdur. İç dekorasyonunda da denizcilik temaları hakim olan restoranın ağırlıklı olarak yerel ürünlere yer veren geniş bir şarap menüsü vardır.

Leonardo: Adından da anlaşılacağı gibi bu nefis makarnalarıyla tanınan İtalyan restoranı bir hayli de uygun fiyatlara sahiptir. Standart bir pizza 5 Euro civarındadır.

Bahşiş

Podgorica restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.