Portsmouth Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portsmouth.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinin güney kıyısındaki kent Portsmouth hem tarihiyle hem de büyüleyici kumsallarıyla şahane bir hafta sonu alternatifidir.

“Güneyin misafirperverliğinin başladığı yer” sloganlı Portsmouth Scioto Nehri’nin ağzındadır. 1758 senesinde bir sel felaketinin ardından kurulan 28.67 kilometrekare yüzölçümlü kentin resmi kuruluş tarihi 1803’tür. Ohio’nun dört önemli kenti Charleston, West Virginia, Cincinnatti ve Colombus’a yakınlığıyla da stratejik öneme sahiptir.

Sağlık sektörünün hayli geliştiği Portsmouth aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Ohio Üniversitesi’nin güney kampüsü ve Shawnee Devlet Üniversitesi buradadır. Bu yüzden hareketli ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Pek çok tarihi binanın da bulunduğu kentteki evlerin geçmişi 1850’lere uzanır. Kiliseleri kadar müzeleriyle de kentin geçmişi ve tarihine dair pek çok fikir edinebileceğiniz Portsmouth’ta özellikle Bonnyfiddle Caddesi’nde yürümek zamanda yolculuğa çıkmak gibidir. Geniş parkları kadar muralleri ve adrenalin sporlarına imkân sağlayan lokasyonuyla da Portsmouth hayli ilgi çekicidir.

Miami Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ve ardından düzenlenen sergiye de konu olan Portsmouth mimarisi sonradan “Portsmouth: Architecture in an Ohio River Town” adıyla kitaplaştırılmıştır. Kente gittiğinizde 1879’da kurulan Portsmouth Devlet Kütüphanesi’ne de mutlaka uğramanız tavsiye edilmektedir.